Mta-türk videolar için tıklayınız.

Müslüman`ın Müslüman`a ettiği...

Pakistan’da mehdi inancı yüzünden gayrimüslim sayılan Ahmediye Cemaatinin mensupları, ibadethanelerine mescit, kendilerine Müslüman, dinlerine İslam deyip, Kuran ve ezan okumaya kalkışırsa üç yıl hapsi boyluyor. Sebep 1980`lerde kabul edilen `küfür yasası`...

RABVAH - Pakistan `ın ağır cezalar öngören `küfür yasası` radikal İslamcıların elinde Sünni ve Şiilerin `Müslüman` saymadıkları `Kadiyani` ya da `Ahmediye ` diye anılan cemaatin üyelerine karşı keskin bir kılıç misali çalışıyor. `Allah `ın birliğine, Muhammed`in onun elçisi ve Kuran`ın vahyedilen kitap olduğuna, meleklere, cennet ve cehennemin varlığına inanan` ama 1835-1908 yıllarında yaşamış Mirza Gulam Ahmet Kadiyani`yit `mehdi ` olarak gördükleri için `çizgi dışı` sayılan Ahmediye Cemaati, ülkenin en tartışmalı yasasının cemaat üyelerini cezalandırmak için sıklıkla kullanılmasından yakınıyor.

Pencap eyaletinin Rabvah kentini merkez edinen ve nüfusları 2 milyonu bulan cemaatin yetkilisi Şamin Ahmed Halid , Daily Telegraph gazetesine durumlarını "Küfür ya da Müslüman gibi davranma suçlamasıyla uzun dönemli hapis cezaları alan insanlarız" diyerek anlattı. Darbeci General Zia-ül-Hak`ın 1980`lerde çıkardığı küfür yasası, `gayrimüslim` olarak nitelenen Ahmediler’in Müslüman gibi davranmalarını ve İslam `ın terimlerini kullanmalarını yasaklıyor. Bu yüzden cemaat üyeleri açıkça namaz kılamıyor, ezan okuyamıyor hatta sakal bile bırakamıyor. İslam ve peygamberine hakarete idam ve ömür boyu hapis öngören küfür yasasına göre, herhangi bir Ahmedi`nin ibadethanesine `mescit` demesi, ezan ya da Kuran okuması, kendisini `Müslüman`, inancını da İslam olarak addetmesi, vaaz verip veya tebliğ etmesi üç yıl hapis cezası alacağı anlamına geliyor.

Nobelli bilimciye de geçit yok

Yasa, herhangi bir Kadiyani ya da Ahmedi`nin sözlü ya da yazılı, doğrudan ya da dolaylı olarak Hz. Muhammed için kullanılan `Emirül Müminin` (Müminlerin Emiri )` ve `Halifet-ül Müminin (Müminlerin Halifesi )`, `Raziyallahu anh` (Allah ondan razı olsun) ya da peygamberin eşi için kullanılan `Ümm -ül Müminin` (Müminlerin annesi), peygamberin aile fertleri için kullanılan `ehl-i beyt` (Ev halkı) gibi kelimelerle anılması üç yıl hapis gerektiriyor.

Ahmediler, Pakistan 1947`de Hindistan `dan ayrılırken Pakistan tarafına geçmişti. Gel gör ki Ahmediler Sünni mollaların tahrikiyle 1953`te kitlesel gösterilerde hedef tahtasına çevrildi. Ardından 33 yıl önce anayasada yapılan değişiklikle gayrimüslim ilan ediliverdiler. O gün bugündür Rabvah halkı Müslüman tarafını gizlemek zorunda kalarak yaşıyor. Hatta mahkeme kararıyla 1979`da Nobel Fizik Ödülü `nü almış Dr. Abdüsselam`ın mezarındaki `Nobel Ödüllü ilk Müslüman` yazıtında bulunan `Müslüman` ibaresi bile silindi. Pakistan `ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref de küfür yasasını değiştirme vaadini bugüne kadar tutabilmiş değil. Son dönemde Hıristiyan ve Hindu azınlıkların seçme seçilme haklarında iyileşmeler olduğu halde Ahmediler hâlâ gayrimüslim muamelesiyle oy haklarını bile tam kullanamıyor. 8 Ocak `ta düzenlenecek olan seçimlerde Ahmediler için aynı oy pusulaları basılması boykot kararına yol açtı.

`Sen kâfirsin` zihniyeti

Radikal imamlar, Rabvah`ı kuşatan camilerin minarelerinden açıkça Ahmediler’e nefret kusan vaazlar verip gösteriler düzenletiyor. 2005`te Ahmediler’in yaşadığı bir köyün camisini namaz vaktinde basan silahlı kişiler sekiz cemaat üyesini öldürmüş, 30`unu hastanelik etmişti. Birkaç ay önce polis şefi Muhammed Eşraf sırf Ahmedi olduğu için öldürüldü. Katil ateş açarken "Sen kâfirsin, kâfir öğretini vaaz ediyorsun" diye bağırmıştı. (Dış Haberler ) 


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 218

Bugün İslam alemi bir arayış içerisindedir, her ağızdan bir ses çıkmakta ve Hak dininin bu kadar ayaklar altına alınması tüm müslüma...

Video

Downloads: 145

Hz. Resulüllah'ın (s.a.v.) yüce ahlakı; Benzersiz affı

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler