Mta-türk videolar için tıklayınız.

DOĞU BERLİN’DE İLK CAMİ AÇILDI

Proje aşamasındayken tartışması başlamıştı Kadiye Camisi’nin… Onca protesto gösterisi, destek bildirisi ve bir yığın tartışmanın ardından Pankow ilçesi Heinersdorf bölgesindeki ibadet merkezi bugün açıldı. Berlin’in doğu bölgesindeki ilk cami olan Kadiye, Ahmediye Cemaatine mensup kişiler tarafından sağlanan mali destekle yapıldı. 

Ahmediye Cemaati, çoğunluğu Pakistan ve Afganistan kökenlilerden oluşan bir topluluk. Almanya çapında 30.000, Berlin’de ise yaklaşık 250 üyeleri bulunuyor. Cemaat, arsa fiyatları daha uygun olduğu için Pankow-Heinersdorf bölgesini seçmiş, ancak o muhitte yaşayanların büyük çoğunluğu bu camiye karşılar. Bu insanların tepkilerine daha önce hak veren CDU-Berlin Örgütü ise bugünlerde tavrını değiştirdi. CDU’nun Federal Yönetim Kurulu Üyesi ve Berlin Parlamentosunda milletvekili olan Emine Demirbüken-Wegner işe, Pflüğer önderliğindeki tepkinin medya tarafından yanlış aktarıldığını savundu. 

Berlin İçişleri Senatörü Ehrhart Körting, cami açılışı dolayışı ile verdiği bir röportajda, kentte binaların bodrum katlarına sıkışmış köhne mescitlerin yerine bu tip camilerin yapımından yana olduğunu dile getirdi. Bölgede yaşayan ve camiye karşı çıkanların aşırı sağcı olmadığını dile getiren Körting, ‚bu insanlar yalnızca aydınlatılmak istiyorlar’, dedi. Emine Demirbüken-Wegner ise CDU’nun camilere bakış açısını anlatırken, camilerin Almanya’nın bir gerçeği olduğunu vurguladı. 
“Camiler Almanya’nın bir gerçeğidir. İslam dini Almanya’nın bir gerçeğidir. Ama şu da bir gerçek ki toplum direncine karşı böyle şeyleri diretmenin faydası yok. Gönül isterdi ki toplumu da alınan ve gidilen yolda birlikte alabilmek. Zira uyum tek taraflı bir şey değil.” 

Bölgede yapılan gösteriler ve Heinersdorf’luların ısrarla camının yapımına karşı çıkmaları ibadethanenin faaliyete geçeceği bugünden sonra da gerilimin devam edebileceğini gösteriyor. Demirbüken-Wegner Kadiye Cami’nin kendini o bölgede yaşayan insanlara çok iyi tanıtması durumunda sorunların çözülebileceği görüşünde. 

Aşırı Sağcı daha önce bugün yapacağını duyurduğu cami karşıtı gösteriyi iptal ettiğini duyurdu. 25 yaşındaki Pakistan asıllı ve kendi de Ahmediye Cemaati mensubu olan kadın mimar Mübeşra İlyas tarafından tasarlanan ve 1.200.000 Euro’ya mal olan cami bugün Cemaatin önderi Mirza Masrur Ahmet tarafından açılacak. Camide kadınlar ve erkekler ayrı ayrı ibadet edecekler, ancak camının yapımı için gerekli olan paranın nerede ise tamamının kadınlar tarafından 15 yılda toplanmış olması dolayışı ile kubbeli büyük oda kadınlara tahsis edilmiş. 

Erkan Türkel, 16 Ekim 2008


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler