Mta-türk videolar için tıklayınız.

Pakistan'ın tek Nobel ödüllü bilim adamı, geçen hafta bulunan Tanrı Parçacığı'nın teorisyenlerinden Abdüsselam, dini seçiminden dolayı kendi ülkesinde aşağılandı ve sansürlendi.
Ahmedi tarikatına mensup olduğu gerekçesiyle hayatta olduğu zamanlarda da Pakistan makamlarının baskılarıyla karşılaşan ve Taliban militanlarının hedefi haline gelen Abdüsselam, Pakistan'ın nükleer programının ilk aşamalarında da yol gösterici bir rol oynadı.

Abdüsselam ve Stewen Weinberg adlı fizikçiler birbirlerinden bağımsız olarak bugün “Higgs bozonu” olarak adlandırılan atomaltı parçacığının mevcudiyeti hakkında yaptıkları öngörüleriyle 1979'da Nobel Fizik Ödülü'nü  kazandı. Abdüsselam Nobel ödülüne, parçacık fiziğinde, “Standart Model” olarak  adlandırılan, temel güçlerin, evrenin genel dinamiklerini ne şekilde yönettiğine ilişkin bilimsel teori üzerine yaptığı çalışmayla layık görüldü.
1996'da hayatını kaybeden, bir zamanlar fizikteki başarılarından dolayı milli kahraman ilan edilen ve Pakistan nükleer programının ilk evrelerini yöneten Abdüsselam'ın ismi artık okullardaki ders kitaplarında bile geçemeyecek. Pakistan devletinin ve Taliban'ın hedeflerinden olan Ahmedi tarikatına üye Abdüsselam, ölümünden sonra kafirlikle suçlanıyor.

 

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20942479.asp

Sitemizden detaylı bilgi için tıklayın


Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 168

Bugün İslam alemi bir arayış içerisindedir, her ağızdan bir ses çıkmakta ve Hak dininin bu kadar ayaklar altına alınması tüm müslüma...

Video

Downloads: 123

Sabır, sebat ve dua; başta Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmak üzere, müminlerin en büyük ö...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler