Mta-türk videolar için tıklayınız.

Müslüman Ahmediye Cemaati Kurucusu Hz. Mirza Gulam Ahmed (a.s.) 1835'te Kadiyan adlı küçük bir köyde doğdu. Bu köy Hindistan'ın Pencap eyaletinde, Gurdaspur ilinde, Batala ilçesine bağlıydı. Ataları, Babür Şah zamanında Semerkant civarından göç ederek Hindistan'a yerleştiler. Bu ailenin Kadiyan civarında seksen köy üzerinde hâkimiyeti vardı. Daha sonra Sihler iktidarı esnasında bu ailenin bütün malikânesi gasp edildi ve bütün aile sürgün edildi. İngiliz hâkimiyeti zamanında yalnız beş köy geri verildi.

Hz. Ahmed (a.s.) çocukluğundan beri Kur'an-ı Kerim okur, beş vakit namaz kılar ve gece gündüz ibadetle meşgul olurdu. Hindistan'da propaganda ve misyonerlik faaliyetlerini yürütmekte olan Hıristiyan papazlarıyla tartışmalara girer, İslamiyet'in üstünlüğünü ispat etmek için canla başla mücadele ederdi. Onun zamanında İslamiyet her yönden çok şiddetli saldırılara maruz kalmıştı. Hz. Ahmed (a.s.) buna çok üzülüyor, İslamiyet'in yüceliğini delillerle ispat etmeye gayret ediyordu. Bu amaçla "Berahin-i Ahmediye" adlı meşhur eserini kaleme aldı. Eserlerinin sayısı seksenden daha fazladır.

Hak Teâlâ (c.c.)'ın kendisine bildirdiğine göre Hz. Resulüllah (s.a.v)'in ahir zamanda ortaya çıkacağını vaat ettiği Mesih ve Mehdi olduğunu iddia eden bu zat, 1889'da "Müslüman Firka-yı Ahmediye" adlı bir cemaat kurdu. Hz. Ahmed (a.s.) ve Cemaati aleyhinde ne yazık ki çok dedikodu yapılmaktadır. Hz. Ahmed'in (a.s.) İslamiyet'ten başka bir din uydurduğu; yeni bir ümmet kurduğu ve Kur'an-ı Kerim'e inanmayıp başka bir Kitaba inandığı; Cemaatinin de bir İngiliz çıkarması olduğu ileri sürülmektedir.

Pakistan Büyük Millet Meclisinin 1974'de çıkardığı bir yasa ile bu Cemaat gayri Müslim ilan edilmiştir. Daha sonra Pakistan Sıkıyönetim Komutanı Generel Ziya- ül Hak, yetkisini kullanarak bu Cemaatin Kelime-i Şahadet ve Ezan-ı Muhammedi okumasını; Selamün Aleyküm demesini; Kur'an-ı Kerim ile İslam'ın ismini anmasını bile yasak etmiştir ve Sıkıyönetim yasasına göre bu suçların cezası 3 sene hapistir.

Sözde gayri Müslim olan bu cemaatin İslam'a yaptığı hizmet bütün İslam âlemine nasip olmamıştır. Müslüman Ahmediye Cemaati bugüne dek dünyanın belli başlı 72 dilde Kur'an-ı Kerim mealini; yüz yirmi beş dilde Hz. Resulüllah'ın hadislerinin bir derlemesini neşretmiştir. Bütün dünyada İslam'ı savunan; Hindu, Budist, Sih ve diğer din bilginlerinin İslamiyet'e yaptığı saldırılara karşılık veren ve özellikle Hıristiyan papazlarının misyonerlik çalışmalarını yenilgiye uğratmış olan tek Cemaat, sözde bu gayrı Müslim Cemaattir. Müslüman Ahmediye Cemaati dünyanın dört bucağında İslamiyet'i yaymak gayesiyle tebliğ faaliyetlerini yürütmektedir.

Prof. Keeler Hall'ın dediği gibi, bütün İslam âleminde düzenli olarak gayr-ı Müslim memleketlerde propaganda çalışmaları olan tek cemaat budur. Hindistan'da yayını sürdürmekte olan C.U.Reporter Gazetesinin 20 Aralık 1984 sayısındaki bir yoruma göre Müslüman Ahmediye Cemaati Hıristiyan papazlarının korkulu rüyası haline gelmiştir. Vâdedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed'in (a.s.) 1908'de vefat üzerine Hz. Resulüllah (s.a.v.)'in müjdelerine göre Hilafet kurulmuş olup, şu anda beşinci Halifesi Hz. Mirza Masrur Ahmed, Müslüman Ahmediye Cemaati’ne başkanlık etmektedir.

Bu cemaatin kendi üyelerini eğitmek ve terbiye etmek konusunda muazzam bir programı vardır. Bütün cemaat üyeleri yaşlarına göre değişik gruplara ayrılırlar.

Yedi ile on beş yaşındaki kızlara “Nasirat-ül Ahmediye” ismi verilir. Bayanlara “Lacna İmaillah”, gençlere de “Hüddam” ve yaşlılara ise “Ensar” denir. Her yan kuruluşun kendi başkanı ve sekreterleri olurlar. Bütün yan kuruluşlar kendi programları çerçevesi içinde talim ve terbiye işlerini yürütürler. Zaman zaman "İçtima" olarak adlandırılan toplantılarda din bilgisi yarışmaları düzenlenir ve oyunlar düzenlenir. Dereceye girenlere ödüller dağıtılır. Küçük çocuklara din dersleri verilir ve Kur'an-ı Kerim okumaları öğretilir.

Bugün Batı'da sıla hasretiyle kıvranan Türklerin ondan da daha büyük bir derdi vardır. O da çocuklarının terbiyesi meselesidir. Birçok ailenin çocukları Batı'da yetişip büyüdüklerinden dolayı, ne yazık ki, Batı'nın bütün pisliklerine saplanmış kalmaktadırlar. Namaza yaklaşmak, camiye gitmek, dine yönelmek bir yana bu çocuklar sigaradan başlayarak alkol ve esrara alışırlar. Ondan sonra anne babalarının elinde ah çekip üzülmekten başka bir çare kalmıyor. İşte Hz. Mehdi’nin (a.s.) Cemaati bu konuda yardımcı olabilir. Çocukların ilgi duyduğu programlar düzenleyerek bu cemaat yavrucuklarımıza göz kulak olabilir. Kısacası Hz. Mehdi (a.s.) ve kurduğu cemaat hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak her Müslüman’ın görevi olmalıdır.

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 229

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Ses-mp3

Downloads: 175

Şems Suresi Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 13 Mart 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler