Mta-türk videolar için tıklayınız.

Amerika Birleşik Devletlerinde Dr. John Alexander Dowie adlı bir Hıristiyan, Yüce Allah’ın peygamberi (Prophet of God) olduğunu ve Hıristiyanlığı yeryüzüne yaymak gayesiyle görevlendirildiğini iddia etti. Bu zat “Zion” adlı bir kasaba kurarak ve büyük bir Hıristiyan kitlesini kendi etrafında toplayarak İslamiyet’in pek yakında imha edileceğini ve günlerinin sayılı olduğunu iddia ediyordu. Ayrıca o, Hz. Muhammed’e (sav) bile dil uzatıyordu. Dowie, kendisinin Yüce Allah’ın bir elçisi olduğunu iddia etti ve:        

“Size her ne emredersem onu yerine getirmeye mecbursunuz; çünkü ben Allah’ın verdiği söze göre O’nun peygamberiyim” dedi. (Bkz. El-Hakem Gazetesi; 10 Ekim 1907)Bu zat ayrıca İslamiyet’in yok olması gerektiğini de şu sözlerle ilan etti:        

“Ben Amerika ve Avrupa’nın Hıristiyan uluslarını uyarıyorum. İslamiyet daha ölmemiştir. Aksine diri ve kuvvet doludur. Ancak İslamiyet’in mutlaka yok olması gerekid. Muhammedenizm (İslam Dini) kesinlikle berbat olup yıkılmalıdır.” (El-Hakem Gaz; 10 Ekim 1907)         

Hz. Mirza Gulam Ahmed (as) bunun üzerine Dowie’ye bir mektup yazarak, Hz. İsa’nın (as) vefat etmiş olduğunu ve mezarının da Keşmir’in başkenti Siri Nagar’ın Han Yar mahallesinde olduğunu iddia etti ve Dowie’yi mübahaleye (dini yarışma) davet ederek:        

“Kimin Tanrısı Hak’tır; Dowie’ninki mi yoksa bizimki mi? Bunu öğrenmenin yolu pek kolaydır. Milyonlarca Müslüman’ı öldürmeye ne gerek vardır? Dowie Bey sık sık Müslümanların öldürülmesinden bahsetmesin. Yalnızca beni zihninde hayal ederek Rabbine dua etsin ve “İkimizden herkim yalancı ise o, diğerinden önce ölsün” desin. Buna cevaben ben de aynen dua edeceğim… Ancak iyi bilsin ki eğer Dowie yahut onun hemcinslerinden birisi bu yarışma gayesiyle önüme çıkarsa benim Rabbim onu çok aşırı derecede küçük düşürecektir” dedi. [12]Hz. Mirza Gulam Ahmed (as) Dowie’yi mübahaleye (dini yarışma) davet etmekle kalmayıp öncelikle şöyle bir haber yayınladı:        

“Eğer Dowie benim mübahale davetimi kabul ederse ve açık olarak yahut işareten bile benim önümde durursa, benim gözlerimin önünde büyük bir hasret ve üzüntü ile bu fani dünyayı terk edip gidecektir…. Kesin biliniz ki onun “Sahyun” (şehri) üzerine dahi bir afet pek çabuk gelmek üzeredir.”         

Hz. Mirza Gulam Ahmed’in (as) yazıları Amerika’nın birçok gazetesinde yayınlandı. Bunun üzerine Dowie cevap vermeye mecbur oldu. O, “Leavs Of Healing” adlı gazetesinde şöyle yazdı:        

“Hindistan’da aptal bir Muhammedî Mesih varmış. O bana sık sık Jesus (İsa) Mesih’in mezarının Keşmir’de olduğunu yazmaktadır. Halk benim ona neden cevap vermediğimi sormaktadır. Ancak, bu sivrisineklere yahut diğer pis böceklere cevap vermemi mi düşünüyorsunuz? Eğer ben ayağımı bile onların üzerine koyarsam onları ezip öldürebilirim.”         

Dowie böylece Hz. Mirza Gulam Ahmed (as) ile mübahaleye girmiş oldu. Mübahaleye girdikten sonra Dowie çok rezil olarak, yalancıların akıbetine uğradı. Detayları şöyledir:         

Dowie’nin bir haram çocuğu (veledüzzina) olduğu ortaya çıktı. O, bizzat bir haram çocuğu olduğunu kabul etti. “New York World” adlı gazetede Dowie’nin babasına yazdığı mektuplar yayınlandı. O, babasının çocuğu olduğunu inkar ediyordu. Daha sonra babasıyla bir alakasının olmadığını, annesinin evliliğinden sonra iki ay içinde doğduğunu ve sözde babası John Dowie’nin çocuğu olmadığını, aksine Kırım savaşında ölen bir İngiliz subayın çocuğu olduğunu resmen ilan etmeye mecbur oldu. [13]          

Dowie’nin kurduğu fabrikalarda iş durdu. Büro ve fabrikalarda çalışan işçi ve memurlarda azalma oldu. Yeni binaların yapımı durduruldu. İşçi ücretlerinde düşüş yapıldı. Mağazalarında malzeme kıtlığı baş gösterdi.         

Dowie’nin birçok kadınla yasak ilişkisi olduğu ortaya çıktı. İngiltere’den genç ve güzel bir kadın getirttiği ve onunla yasak ilişkisi olduğu belirlendi.         

Tek kızı yanarak öldü. İsa (as) adına hastalara şifa verdiğini söyleyen Dowie, yanmış olan öz kızına dahi şifa veremedi.          Dowie’nin bütün mallarına el kondu. Böylece bütün evleri, fabrikaları, arazileri vs. Dicken Sirenger adlı birisi tarafından sözde bir dolar karşılığında ele geçirildi.         

Halktan din adına topladığı parayı zimmetine geçirdiği ve böylece hıyanet işlediği ortaya çıktı. Keza aşırı derecede içki içtiği ve şehvet düşkünü olduğu da belirlendi. Evinin içinde değişik kadınlara yazdığı birçok aşk mektubu da bulundu.         

Eylül 1905’de Dowie felce uğradı. Bunun üzerine karısı ve oğlu kendisini terk edip gittiler. Nihayet 9 Mart 1907’de öldü. Dowie’nin ölümü üzerinde birçok gazete haber ve makale yayınladılar. Mesela İndependent adlı dergi 14 Mart 1907 sayısında şöyle yazdı:        

“Dowie, din ve mal bakımından gözleri kamaştıracak bir kemale ulaştı. Ancak birden yere düştü. Bu arada, karısı oğlu, kilisesine mensup insanlar vs. hepsi kendisinden ayrıldılar… O, kendisine emanet edilen malları da yasak olduğu halde, kendi şanı ve şöhreti için kullandı.”         

Birçok Amerikan gazete bu mübahalede Hz. Ahmed’in (as) üstün çıktığını açık bir şekilde itiraf ettiler ve makaleler yazdılar. Mesela Boston Herald adlı gazete 23 Haziran 1907, Pazar günkü sayısında şöyle bir manşet attı:         

“Great is Mirza Gulam Ahmad the Messiah” Yani: Mesih olan Mirza Gulam Ahmed gerçekten pek büyük ve yücedir. Bu gazete şöyle yazdı:        

“Dowie’nin ölümünden sonra Hindistanlı “Prophet”in (peygamber) şöhreti çok uzaklara yayılmıştır. Gerçekten de o, Dowie’nin öleceğini çok önce bildirmemiş miydi? O, Dowie’nin ölümünden çok önce, çok acıklı bir şekilde ve hasretlerle öleceğini apaçık olarak ilan etmiştir.” “Donole Gazette” adlı başka bir gazete 7 Haziran 1907’de şöyle yazdı:

“Eğer Ahmed ve onun yandaşları, önceden verilen bu haberin birkaç ay içerisinde doğru çıktığına iftihar ederlerse kendileri haklı olacaklardır ve asla suçlanamazlar.”  


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 184

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza re...

Video

Downloads: 78

2010 Yılı Uluslararası Yıllık toplantıda Huzur'un (ATBA) 1. gün yaptığı açılış kon...

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler