Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hz. Ahmed’in vefatının yaklaştığı ilham yoluyla kendisine Yüce Allah (cc) tarafından sık sık bildirilmekteydi. Bu konuda kendisine gaipten verilen haberler aşağıdadır.  

18 Ekim 1905’te gördüğü bir rüyada, bir kapta ancak iki yahut üç yudum kadar kalmış olan çok berrak ve tatlı su kendisine sunuldu. Daha sonra kendisine

" Bu senin geri kalmış olan hayatının suyudur." ilhamı indirildi.

Daha sonra ikinci ilham indi: "Senin hayatından Rabbinin sana verdiği müddet ancak az bir miktar baki kalmıştır.

Daha sonra şöyle bir ilham indi:   "Allah tarafından (gelen kederden dolayı) herkes üzüntüye boğuldu." [1]         

29 Kasım 1905 günü kendisine:    

"Mukadder kılınmış olan ecelin yaklaşmıştır ve Biz seni küçük düşüren söz ve hadiselerden hiç birini hatıra olarak geride bırakmayacağız. [2] ilhamı indirildi.     

Aralık 1905’te kendisine:  "Sen öleceksin ve Ben senden razı olacağım. Senin vaktin (ecelin) yaklaşmıştır ve Biz senin için çok açık alametler (doğruluğunu kanıtlayan deliller) baki bırakacağız. Senin vaktin (ecelin) gelmiştir ve Biz senin için apaçık ayetler (doğruluğunu ispatlayan deliller) geride bırakacağız. Size vadolunan (ecel) yaklaşmıştır. "[3]   kelimeleri ilham edildi.       

Hz. Ahmed’e (as) gümüşten bile fazla parlamakta olan bir yer gösterildi ve (rüya aleminde) onun kendisinin mezarı olacağı kendisine haber verildi. Keza Cemaatinden olan ermişlerin mezarlarının da aynı yerde olacağı kendisine haber verildi. O yerin isminin “Behişti Makbere” olacağı kendisine ilham edildi. Hz. Ahmed (as) bütün bu bilgileri El-Vasiyyet adlı eserinde toplamıştır ve aynı eserde:        

“Ben Allah’ın mücessem (baştan başa) bir kudretiyim. Benden sonra kudretinin ikinci mazharları olan diğer bazı şahıslar olacaklardır” diyerek kendisinden sonra hilafet kurulacağını ima etmiştir. [4]         

25 Nisan 1908’de kendisine:   "Hayatın oyunu konusunda emniyet içinde olma."[5] kelimeleri ilham edildi.     

9 Mayıs 1908 günü kendisine:   "Yolculuk (vardır) Tekrar (söylüyoruz ki) yolculuk (vardır)." [6] kelimeleri ilham edildi.

20 Mayıs 1908 günü son olarak kendisine:   "Yolculuk (vardır) Tekrar (söylüyoruz ki) yolculuk (vardır) ve ölüm yakındır." [7] kelimeleri ilham edildi.

Nitekim Hz. Ahmed (as) 26 Mayıs 1908 günü saat 10.30’da alem-i ahirete irtihal eyledi. Vefatından önce dili üzerinde terennüm eden kelimeler:

Allah’ım, benim sevgili Allah’ım” idi.

(İnna lillahi ve inna ileyhi raciun)

 


[1] Bedir Gazetesi; C.1; S.29; 20 Ekim 1905; Tezkire; S.57

[2] El-Hakem Gazetesi: C.9; No:42; 30 Kasım 1095; Tezkire; S.579

[3] El-Vasiyyet; Ruhani Hazain; C.20; S.301

[4] Bkz: El-Vasiyyet: Ruhani Hazain: C.20; S.306 ve S.310

[5] Bedir Gazetesi; C.7; Sayı:17; 30 Nisan 1908

[6] Bedir Gazetesi;C.7; Sayı:21; 26 Mayıs 1908

[7] Bedir Gazetesi; C.7; Sayı:22; 2 Haziran 1908


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 177

Bilgi edinmek her Müslüman’ın görevidir. Bilginin sınırı yoktur. İnsan daha önce hiç bilmediği konularla karşılaşabilir. Yeni bir k...

Video

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler