Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hak Teala (cc), Kuran-ı Kerim’in Cuma Suresinde Hz. Resulüllah’a (sav) hitaben:  

“De ki: Ey Yahudiler! Bütün insanlar değil de yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız, bunda da samimi iseniz, haydi ölümü temenni edin (bakalım)!” buyurmuştur. (Cuma Suresi; Ayet 7) [1]

Prof. Dr. Süleyman Ateş’in, “Kuran-ı Kerim ve Yüce Meali”nde bu ayet:

“De ki: Ey Yahudi olanlar, eğer insanlar arasında yalnız sizin, Allah’ın dostları olduğunuzu sanıyorsanız, o halde ölümü temenni edin, doğru iseniz (bunu yapın)” olarak izah edilmiştir.         

Bu Ayet-i Kerime’den anlaşıldığına göre, yalancı olarak Allah’ın (cc) dostu olduğunu iddia edenler asla kendileri aleyhinde beddua edemezler. “Doğru iseniz ölümü temenni edin” kelimelerinden de anlaşıldığına göre, yalancı birisi asla ölümü temenni edemez. Ebu Cehil ölümü temenni ettiyse de Bedir savaşında cezaya çarptırılmış ve helak edilmiştir. (Ebu Cehil’in ölüm temennisinde bulunduğu, Sahih-i Buhari, Kitab-üt Tefsir, Suret-ül Enfal Tefsirinde beyan edilmiştir.)         

Buna mukabil Yüce Allah’ın (cc) müminlerin dostu olduğu ve onlara yardımcı olduğu Kuran-ı Kerim’in birçok Ayet-i Kerime’sinde beyan edilmiştir. (Bkz: 2:258, 3:69, 3:151, 4:124, 4:174, 7:155, 8:41, 22:79, 33:18, 42:10, 42:29, 45:20, 47:12 vs)         

Hz. Ahmed (as) Rabbine (cc) yalvararak çok içtenlikle münacatta bulunmuş ve şöyle dua etmiştir:

"Ey Kadir, yer ile gökleri yaratan Rabbim! Ey Rahmet eyleyen, lütuf eden ve bize yol gösteren Rabbim! Ey insanların kalpleri içinde bulunan (gizlilikleri) gören Rabbim! Ey benim Allah’ım! Senden hiçbir şey gizli değildir. Eğer Sen, benim fasıklık ve fesat ile dolu olduğumu görüyor isen! Eğer Sen, benim kötü işler işleyen birisi olduğumu müşahede ediyorsan! (O zaman) Beni, yani kötü işler işlemekte olan birisini paramparça et ve benim düşmanlarımın zümresini de şad kıl, Ya Rabbi! (Benim düşmanlarımın) kalbine kendi rahmetini çokça yağdır Ya Rabbi! Onların her isteğini yerine getir ve ne muratları varsa kendilerine ver Ya Rabbi! (Benim evimin) kapısına ve duvarlarına ateş yağdır. Benim düşmanım ol ve bütün işlerimi berbat eyle Ya Rabbi! Ancak eğer benim kendi kullarından olduğumu görüyor isen, Kendi kapının kıblem olduğunu biliyor isen, Kalbimde, bütün dünyadan gizlediğim ve bir sır gibi sakladığım o yüce sevgini de müşahede ediyorsan, Bana karşı sevgini göstererek güzel bir muamele yap, böylece o gizli sırlarımızdan az da olsa insanlara da açıver Ya Rabbi! Senin ile olan alakalarımdan ve Kalbimde (bir fidan gibi) ektiğim Sana karşı olan sevgilerimden dolayı Benim suçsuzluğumu göstermek üzere Sen Kendin dışarı çık, Ey benim sığınağım, benim gizlendiğim ve saklanıp rahata kavuştuğum Yüce Rabbim! Benim kalbimde, tutuşturduğun ve onun vasıtasıyla Kendin dışında her bir kimseyi yakıp kül ettiğin bir ateş yanmaktadır. Aynı ateş vasıtasıyla benim yüzümü de aydınlat Ya Rabbi! Keza benim kapkaranlık gecemi de gündüze çevir Ya Rabbi!"           

İşte Hz. Ahmed (as) böylece Rabbine (cc) münacat ederek O’ndan kendisi hakkında karar vermesini niyaz etmiştir. Şimdi vicdan sahibi her insanın düşünmesi lazımdır. Bu münacattan sonra:

Hz. Ahmed (as) Yüce Allah (cc)  tarafından cezalandırıldı mı? Hayır, asla!

Yüce Allah (cc) onu kesip paramparça etti mi? Hayır, asla!

Evine ateş yağdırdı mı? Hayır, asla!

Yüce Allah (cc) Hz. Ahmed’e (as) düşman kesildi mi? Onun düşmanlarını şad eyledi mi? Hayır, asla!         

Demek ki Hz. Ahmed (as) iddiası doğru olan bir zattır ve gerçekten Yüce Allah (cc) tarafından İslamiyet’i yüceltmek için tayin edilmiştir.        

Yalancı birisi Allah’a (cc) meydan okurcasına; “Ya Rabbi! Ben yalancı isem beni paramparça et ve evimin dört duvarına ateş yağdır” diyemez. Eğer bir kimse böyle söyledikten sonra Yüce Allah (cc) tarafından kendisine ceza yağdırılmayıp, tam tersine o Allah’ın lütuflarına mazhar olursa böyle birisinin doğrulundan asla şüphe edilemez. Böyle birisinin doğruluğu hiç şüphesiz kabul edilmelidir. 

 


[1] Kuran-ı Kerim ve Açıklamalı Meali; Türkiye Diyanet Vakfı; Yayın No:86; Ankara 1993; S.552


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 348

1896 yılının Aralık ayında, Hindistan’ın Lahor Şehrinde (bugün Pakistan sınırları içinde bulunuyor) Büyük Dinler Konferansı toplan...

Video

Downloads: 97

Büyü var mı? Peygamber Efendimize büyü yapıldı mı? Evliliklerin daha iyi yürümesi için...

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler