Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hadis’i inkâr eden kimse Kur’an-ı Kerim’in yarısına inanıp yarısına inanmamaktadır. Çünkü Kur’an-ı Kerim Hadis’in geçerliliğini savunmakta ve ona niçin ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır.

Aslında bu tür insanlara Kur’an-ı Kerim takdim edildiğinde ve Kur’an-ı Kerim ayetlerinden deliller çıkarılıp önlerine konduğunda onlar Kur’an-ı Kerim ayetlerinin çeşitli anlamlarından istifade edip,

“siz bu ayetleri böyle yorumladınız, ben bunu kabul etmiyorum. Ben böyle yorumlayacağım.”derler.

Ve böylece "biz Hadis’i terk edersek bu ümmet Kur’an-ı Kerim vasıtasıyla birleşir” diye iddia eden kimseler Kur’an-ı Kerim vasıtasıyla ihtilaflara düşmektedirler.

Aslında Kur’an-ı Kerim’e inanıp Hadis’i terk eden kimse şanssız bir kimsedir. Çünkü Kur’an-ı Kerim “Atiullah’a ve Atiurresul’e” buyurmaktadır. Yani, “Allah’a ve Resulü’ne itaat edin” buyurmaktadır. Yine Kur’an-ı Kerim derki “Kim Allahu    Teâlâ ve Peygamber’i  arasında fark gözetirse, o kişi iman sahibi değildir.” Az önce okuduğum Ayet-i Kerime’nin anlamı nedir?

“Kur’an-ı Kerim Allah’a ve Resulü’ne itaat edin” buyurur “Allah’a itaat etmek ne demektir? Tabii ki Allah’ın Kelamı’na (Kur’an-ı Kerim’e) itaat edin demektir. Resul’e itaat etmek de sadece Kur’an-ı Kerim’e itaat etmek anlamına geliyorsa o zaman Allahü Teâlâ hâşâ bu Ayet-i Kerime’de ve diğer ayetlerinde boş yere Resul’e itaat edin demiş. Tabii ki bu böyle değildir. Çünkü Allah’a itaat Allah’ın kelâmına, Allah’ın sözüne itaat etmektir. Peygamber’e itaat ise Peygamber’in sözlerine itaat etmektir. Nitekim Kur’an-ı Kerim başka bir ayetinde

“Atiullah’a ve Atiurresul’e ve ulil emri minkum fa intena za’atüm fi şeyin fa rüdduhu ilallahi ve’resuli[1]”

yani  siz Allah’a ve Resul’üne itaat edin (ve ulil emri minkum) amirlerinize itaat edin, (fe intena zaatün fi şey-in) ama siz (amirlerinizle) bir ihtilafa düştüğünüz takdirde, (feruduhu ilallahu ve resuli) ihtilafa düştüğünüz meseleyi Allah’a ve Resulü’ne götürün.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) hayattayken, Müslümanlar ihtilafa düştükleri meseleleri O’na sunarlardı ve böylece sorunlarına çözüm bulurlardı. Şimdi burada bir sorumuz var! Kur’an-ı Kerim kıyamete kadar olduğuna göre Kur’an-ı Kerim’in hiçbir ayeti Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) hayatı ile sınırlı değildir. Peygamber efendimiz (s.a.v.) şimdi vefat etmiştir. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) vefatından sonra acaba bu ayetin anlamı nedir? Eğer Kur’an-ı Kerim kıyamete kadarsa ki öyledir, o zaman bu ayetin anlamı nedir?

Bunun anlamı şudur; “Atiullah’a” Allah’a itaat edin yani Allah’ın sözüne itaat edin “ve Atiurresul’e” ve Resul’e itaat edin yani Resulullah’ın sözlerine itaat edin. “fa intena za’tüm fi şeyin ferüdduhü ilallahi ver’resuli” amirlerinizle ihtilafa düştüğünüz meseleleri Allah’a götürün yani Allah’ın sözüne, Allah’ın kitabına götürün. Kur’an-ı Kerim’e başvurun. Amirlerinizle ihtilafa düştüğünüz meseleleri Resul’e götürün yani Resul’ün sözüne, Hadislerine başvurun. Bu şekilde  ihtilafınızı halledin, meselelerinize çözüm bulun.

Şimdi bana söyleyin! Bu Ayet-i Kerime’nin bundan başka ne almalı olabilir. Peygamber efendimiz (s.a.v.) hayatta yoktur. Allahü Teâlâ ile de direkt konuşamıyoruz. O halde bu Ayet-i Kerime’nin anlamı ancak budur. Allah’a itaat; Allah’ın sözlerine itaat demektir  Peygamber’e itaat ise Peygamber’in sözlerine itaat demektir. Meselelerimizi ve ihtilaflarımızı Allah’a götürmemiz ise meselelerimizde ve ihtilaflarımızda Kur’an-ı Kerim’e başvurmamızdır. Meselelerimizi ve ihtilafımızı Peygamber’e götürmemiz ise meselelerimizde ve ihtilaflarımızda Hadis-i Şeriflere başvurmamızdır. Bu Ayet-i Kerimeler Hadis’lerin geçerliliğini ve gerekliliğini yeterince ortaya koymaktadırlar. Bundan dolayı böylece bir kişiyle konuşurken bu temel sorunun çözülmesi lâzım. Bizim onu, Hadis’in geçerliliğine ikna etmemiz gerekir. Bu temel sorun çözüldükten sonra eğer Kur’an-ı Kerim’den çıkarılan bir delili onaylıyorsa o zaman o kişinin böyle bir delilden kaçması mümkün değildir.

Benim tecrübeme göre Kur’an Ehli[2] ile ne zaman konuşsak onlar kaçamak cevaplar verirler ve “siz bu ayetin anlamını böyle açıkladınız, ben bu ayetin anlamını böyle değil de şöyle anlarım” derler. Onlar Kur’an-ı Kerim’in tefsiri konusunda hiç kimsenin otorite olduğuna inanmazlar. Böylece Kur’an-ı Kerim’in tek başına birleştirici unsur olduğunu iddia ederler ama Kur’an-ı Kerim vasıtasıyla ihtilaflara düşerler. İşte bundan dolayı ruhani ve manevi otoriteye ihtiyaç vardır. Bu kişinin ismi ister Mehdi ister Mesih olsun Allahü Teâlâ’dan hidayet alıp ümmet arasındaki ihtilaflar konusunda son kararı verecektir. Bundan dolayıdır ki Peygamber efendimiz (s.a.v.) gelecek olan Mesih ve Mehdi için “Hakem-en adlen” kelimesini kullanmıştır. Yani gelecek olan Mesih ve Mehdi hâkim kürsüsünde oturup, adaletle, Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif ışığında kimin ve neyin doğru veya yanlış olduğuna karar verecektir ve nihai karar onun olacaktır. Siz Hadis’i Şerif’i inkâr edenlerden değilsiniz. Bundan dolayı ben size bu konuyu bu şekilde anlatmaya çalışıyorum.

Hadis-i Şerif’i terk edenler derler ki “Siz Hadis’i terk edin, Kur’an-ı Kerim’e gelin çünkü bu takdirde ümmet birleşecektir. Birlik ve beraberliğimiz olacaktır.” Fakat ne ilginçtir ki, onlar Hadis’i terk edip Kur’an-ı Kerim’e gelince, Kur’an-ı Kerim’in bir tek ayeti üzerinde dahi birlik olmamakta ve her ayetin tefsiri konusunda birbiriyle ihtilafa düşmektedirler. Acaba Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) manevî feyiz, bereketi O’nun hayatına kadar mı sınırlıydı? Eğer böyle ise o zaman O’nun kıyamete kadar Peygamber olmasının ve Peygamberliğinin geçerli  olmasının anlamı nedir? Kitab’a gelince, acaba kitap peygamber olmadan inemez miydi? Hâlbuki o devirde insanlar gökten sadece bir kitabın inmesini istiyorlardı. Peki, sadece kitap neden indirilmedi? Çünkü Peygamber olmadan bir kitabın hakikati anlaşılmaz. Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmasaydı Kur’an-ı Kerim’in emirlerini anlamamız ve uygulamamız mümkün olmazdı. Bakın Kur’an-ı Kerim’in hiçbir yerinde ibadetlerin ayrıntıları yoktur. Peygamber efendimiz (s.a.v.) onları ne şekilde anladı ise ve ne şekilde uyguladı ise biz de öyle anlayıp öyle uyguladık ve böylece Kur’an-ı Kerim’in feyzi ve bereketini ancak Peygamber vasıtasıyla anlayabildik ve ondan faydalanabildik.

 


[1] Nisa Suresi, a.60

[2] Hadis red edenler kendilerine Kuran Ehli derler.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 218

Bugün İslam alemi bir arayış içerisindedir, her ağızdan bir ses çıkmakta ve Hak dininin bu kadar ayaklar altına alınması tüm müslüma...

Video

Downloads: 100

Kadiyan Calsası, Calsanın Önemi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler