Mta-türk videolar için tıklayınız.

Aşağıdaki talimatları sesli olarak okuyunuz ve her konuyu tartışınız.

Begum sahibe’nin neden böyle önerileri olmuştur ve arkasındaki hikmet nedir?

Hz. Seyyide Nusret Cihan Begum Sahibe’nin  (vaat edilen mehdi hz. Eşi) kızı hz. Seyyide nevvab mubareke begum Sahibe’nin evliliği esnasında bulunduğu şu öğütleri kısaca özetlenmiş sözlerini aşağıda bilginize sunarız.

Asla herhangi bir şeyini eşinden gizleme ne de eşine bu gibi davranışlarda bulunma. Eşin isterse seni görsün veya görmesin bu asla söz konusu olamaz. Er geç bu konu ortaya çıkarsa kadın güvenilirliğini ve değerini kaybeder.

Şayet onun isteklerinin (dileğinin) zıddı birşey yaparsan sakın bunu gizleme. Bu hususta dürüst ol çünkü bu sana saygı kazandırır. Oysa gizlilik sana saygını kaybettirir ve onurunu zedeler.

Asla kızgın olduklarında konuşma! Sana bozuksa ve sen onun hatalı olduğunu biliyorsan bile bu süreçte konuşma. Kızgınlığı geçtikçe ona nazikçe gerçeği anlat ve onun yanlış yolda olduğunu izah et. Eşi ile kızgınlık anında kavga eden eş saygı kazanmaz. Kendisine kocası tarafından bağrılan  (azarlanan) bir kadının saygınlığı ne olabilir?

Onun akraba ve çocuklarını kendi akrabalarınmış gibi kabul et. Hiçbiri hakkında kem düşünme onlar seni yanıltsalar dahi. Onlar için hep iyi şeyler temenni et. Onları üzecek şekilde davranmamaya özen göster. O vakit anlayacaksın ki Allah seni daima koruyacaktır.

Hz seyyide nevvab mubareke begum sahibenin karakter ve biyografisi aşağıda onun kendi kızlarına ve diğer kadınlara ana fikir olarak verdiği öğütleri bulacaksınız.

Evliliğin ilk başlangıcında eşine bir köleymişsin gibi (yumuşak başlı) davranmalısın. O vakit o da hayatının geri kalan bölümünde sana köle olacaktır.

Karı-kocanın özelini başkalarıyla paylaşma.

Bir kadının görevi eşini mutlu etmektir.

Eşiniz eve geldiğinde onu iyi giyimli ve güzel karşılayınız. Aynı zamanda onu evden uğurlarken de mükemmel görünmelisiniz ki sizi düşündüğü vakit mutlu olsun.

Asla saçı başı dağınık ve pis kokan bir kadını hayal etmemeli!

Eşiniz eve girer girmez siz nekadar kızgın olursanız olun onunla kavga etmeye başlamayın. Onu olabildiğince rahatlatın ve ondan sonra kalbinizdekileri dile getirin.

Karı koca arasında onur kırıcı şeyler olmamalı suçun varsa kabul etmeye istekli olmalısın.

Her münakaşada onu evi terk etmekle tehdit etmemelisin. Düşün bu blöfüne “evet” derse takdirden ziyade bu sana onurunu kaybettirecektir.

Akrabalarının zaaflarını (zayıflıklarını) eşine anlatma sen bir gün bu konuyu unutursun ama eşin asla.

Kocanın takdir ve memnuniyetini kazanmak Allah’a karşı konular olmadıkça senin ödevindir.

Mutluluğunu kocan ile paylaş ve onun kafası karışık olduğunda ona destek çık.

Onun zenginliğinin (varlığının) onun çocuklarının v.s sıhhati ve güveninin bekçisi olmalısın.

Asla şikayet etme.

Ana olarak cennet senin ayaklarının altına verilmiştir. Bu yüce şey sana büyük sorumluluklar yükler. Eş olarak kocanın koruyucusu ve onun gerçek arkadaşı ve yardımcısı olmalı ve onun hatalarını ört bas etmelisin.

Ancak böyle olduğun vakit yüce peygamberimizin söylemiş olduğu bu sözlere mübarek olabilirsin. Aksi durumda kendi elinle övgü dolu o mevkii reddederek suçlu olursun.

Erken namazlarda dualarda daima ilahi yardım dile.

Dedikodu

Yeni evli çiftleri zor duruma sokacak bir davranıştır.

Bir çift kendi mahrem ilişkilerini başkalarıyla paylaşmamalıdır.

Yine de bir çok kadın ve çoğunlukla da erkekler bu tuzağa düşerler.

Evliliklerinde herhangi bir şey onları üzmüşse ve kocasının bazı davranışları ne olursa olsun bu durum daima bu çiftin özelinde kalmalıdır.

Evliliklerde gerçekten sorunlar vukuu bulduğunda örneğin mantıken ve fiziksel olarak kötü muamelede bulunmuşsa eşine ve çocuklarına kötü muamelede bulunmuşsa kadın cemaat vasıtasıyla bir meclis aramalıdır.

Eğer anne ve babasına müraacatta bulunamazsa veya aile fertlerine güvenemiyorsa cemaate başvurmalıdır.

Eş olarak kocasının ona kötü muamelesi kabullenmemeli bu onun görevi değildir ve bu gibi hususlarda başkalarıyla bu kötü muameleyi paylaşmamalıdır.

Bilgileri gizli tutmak onun görevidir.

Birileri asılsız haberlere uyar veya konuşursa çok günah olur.

Birçok problemin doğmasına da sebep olur.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 267

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Downloads: 202

Makyaj dine aykırı mıdır, şalvar cübbe sarık gibi şeylerin dindeki yeri nedir, namaz içi...

Ses-mp3

Downloads: 145

Bakara Suresi 1-6 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 20 Ocak 2011 Skype Toplantısı

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler