Mta-türk videolar için tıklayınız.

        Hazreti Muhammed (s.a.v.) M. 570’de Mekke’de doğdu. Kırk yaşındayken kendisine Yüce Allah tarafından vahiy gelmeye başladı. Yirmi üç sene boyunca devam eden vahiy, Kuran-ı Kerim olarak elimizde bulunmaktadır. Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in karakterini yakından görmüş olan eşi Hazreti Ayşe (r.a.) bu konuda; “Şüphesiz Resûlüllah (s.a.v.)’in karakteri Kuran’dır” buyurmuştur. Resûlüllah (s.a.v.), bütün insanlar için bir hidayet kaynağı olan Kuran-ı Kerim’in manalarını nasıl kavradı ve onu uygulayarak bizlere nasıl telkin etti? İşte bütün bu konular Resûlüllah (s.a.v.)’in ashabı (r.a.) tarafından hadislerde ifade edilmiştir. Ashab-ı Kiram (r.a.), Hazreti Resûlüllah (s.a.v.) ile birlikte yürüdüler, birlikte yaşadılar; Kendisiyle konuştular ve onun bütün söz ve hareketlerini yakından izleyerek bunları hadislerde topladılar.

        Kısacası hadisler, bugüne kadar yeryüzünde görülmüş olan en mükemmel ve en yüce insanın temiz ve eşi bulunmaz karakterini çok güzel bir şekilde izah etmektedir. Cenab-ı Hak kendisi hakkında; “Alemler için rahmet” ve “En güzel ve en mükemmel örnek” ifadelerini kullanmıştır. Bir insan, Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in karakterini tatbik ederek bütün kainatın yaratıcısı; Bağışlayıcı; Kıyamet gününün sahibi olan Yüce Allah (c.c.) ile canlı bir ilişki kurabilir.

        Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in eşsiz karakterini kısa olarak tanıtmak üzere, yüzbinlerce hadis arasından birkaçını derleyerek okuyucularımıza sunmaktayız. Bu kısa derlemenin, hadis kitaplarını okuyarak onlardan istifade etmeleri konusunda çocuklarımızı teşvik edeceğini ümit etmekteyiz. Gerçek şudur ki hadisler, yaşantımızı Allah’ın (c.c.) istediği şekilde O’nun rızasına uygun bir şekilde düzenlemek konusunda bize yol gösterirler.

        Bir insanın fizikî, zihnî, ahlakî ve ruhanî gelişimi için bize iyi bir yol gösterici olacağını ümit ederek bu kısa derlemeyi, çocuklarımızın eğitimi ve terbiyesi ile meşgul olanlara, öğretmenlere, anne ve babalara da sunmak istiyoruz.

        Hazreti Muhammed Resûlüllah (s.a.v.)’in mübarek ismini andığımız zaman “sallallahu aleyhi ve selem” kelimelerini ilave etmek gerektiğini de unutmayalım. 

 

Çocuk Kitapları Komitesi Başkanı

12 Haziran 1988


Newer news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

https://www.youtube.com/c/MTATurk1/live adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler