Mta-türk videolar için tıklayınız.

Yüce Kuran iman edenlere sırasıyla şu hususlara dikkat etmelerini öneriyor.

1.     "... emniyetli olduğunuz zaman namazı tam olarak kılın. Şüphesiz inananlara belirli vakitlerde namaz kılmak farz kılınmıştır." (Nisa Suresi 4 ayet 104 satır)

2.     "...Şüphesiz münafıklar Allah’ı aldatmak isterler. Allah da onlara aldatmalarının cezasını verecek. Bunlar namaza üşenerek kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı pek az anarlar." (Nisa Suresi 143. Ayet)

3.     "Namazlarınıza, özellikle ara namaza dikkat edin ve Allah’a boyun eğerek (namaza) durun." (Bakara Suresi 239. Ayet)

4.     "Ey inananlar! Aklınız başınızdan gitmişken, ne söylediğinizi bilmedikçe namaza yaklaşmayın. Cünüp olduğunuz zaman yıkanmadıkça (namaza yaklaşmayın). Yolcu olan bundan müstesnadır. Eğer hasta veya yolculukta iseniz yahut biriniz tabii ihtiyacını görüp gelse veya kadınlara yaklaşmışsanız (yani cünüpseniz) ve bu durumlarda su bulamadığınız takdirde temiz toprağa teyemmüm edin. (Topraklı ellerinizi) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah sonsuz affeden ve bağışlayandır." (Nisa Suresi, 44. Ayet) .

5.     "Ey inananlar! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı mesh edin. . Topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı da yıkayın. Eğer cünüpseniz yıkanın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz veya biriniz tabii ihtiyacını görüp gelse yahut kadınlarla temas eder de su bulmazsanız, temiz toprağa teyemmüm edin, (toprağa dokunup) yüz ve ellerinize sürün. Allah sizi herhangi bir zahmete sokmak istemez. O, sizi tertemiz kılmak, O’na şükredesiniz diye kendi lütfunu üzerinize tamamlamak ister." (Maide Suresi, 7. Ayet)

6.     "Sen gündüzün ilk saatlerinde ve gecenin vakitlerinde namazı dosdoğru kıl." (Hûd Suresi, 115 Ayet)

7.     "Güneşin zevalinden gecenin iyice kararmasına kadar namazı dosdoğru kıl. Sabahleyin Kur’ân okumayı kendine lâzım tut." (Benî İsrail Suresi, 79. Ayet)

8.     "Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığınız zaman (yani Cuma namazı için çağrıldığınızda) Allah’ı anmaya gitmek için acele edin. Alışverişi bırakın. Bilgi sahibi iseniz, bilin ki bu sizin için çok hayırlıdır. Namaz sona erdikten sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfunu arayın. Allah’ı pek çok anın ki, başarıya ulaşasınız." (Cuma Suresi 10–11. Ayet)

9.     "Kâfirlerin size zarar vermelerinden endişe ediyorsanız, yola çıktığınız zaman namazı kısaltmanızda hiçbir günah yoktur. Çünkü kâfirler sizin apaçık düşmanlarınızdır. Ve sen aralarında bulunduğun zaman namazı kıldırırken onlardan bir bölük seninle birlikte namaza dursun ve silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secde ettikten sonra en arkanıza geçsinler. Namazı daha kılmamış diğer bir bölük gelsin ve seninle birlikte silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler, size birdenbire saldırıya geçmek için sizin silah ve eşyalarınızdan gafil olmanızı dilerler." ( Nisa Suresi 102- 103 Ayet) 


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 530

Ahmediler biat şartlarını kabul ederek cemaate katılırlar. Peki bu 10 biat şartı aslında nedir? Bilmeden bu şartlara uymak mümkünde de...

Video

Downloads: 78

2010 Yılı Uluslararası Yıllık toplantıda Huzur'un (ATBA) 1. gün yaptığı açılış kon...

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler