Mta-türk videolar için tıklayınız.

Namaz ile ilgili belli ön şartlar mevcuttur. Bunlar;

1-    Niyet: Niyet namaz için, namaz öncesinde gerekli olan en temel ön şartlardan birisidir.

2-    Vakit: Namaz, her biri için belirlenmiş belli zaman dilimlerinde kılınır. Ancak hatırlanması gereken şudur ki; kişi herhangi geçerli bir sebepten (uyuya kalmak, unutmak) dolayı vaktinde kılamamışsa bunu fark ettiğinde bu ibadeti yapabilir. Ancak namaz kılınması yasak olan zamanlarda hiçbir şekilde namaz kılınmaz. Sabah namazının bitiş vakti sonrası, Öğle ve Akşam vakti başlangıç öncesi (yaklaşık 45 dk.). Bu üç vakitte namaz kılınmaz.

3-    Temizlik: Kişi vücutça ve fikir ve ruh olarak namaz için mümkün olduğunca temiz olmalıdır. Temizlik burada şu hususları içermektedir;

a)    Vücut her türlü kirden arınmış olmalı

b)    Eğer kişi doğal olarak tuvalet ihtiyacını gidermişse kendini doğru bir şekilde su ile temizlemeli ki vücudun taharet yerlerinde aranılan temizlik sağlansın.

c)    Cinsel ilişki ile veya uykuda herhangi bir şekilde meni gelmesi söz konusu olduysa o zaman tam bir gusül abdesti alınmalıdır.

d)    Kadınlar için adet döneminin bitmesi ile birlikte ya da doğum sonrası kanamaların bitmesi ile tam bir gusül abdesti alınması zorunludur.

4-    Namaz kılınacak yerin tertipli ve uygun olması, pis ve pasaklı olmaması gerekir.

5-    Tesettür; vücut namaz için uygun şekilde örtülmelidir.

6-    Kıble; Tüm Müslümanlar namaz için yüzlerini Kâbe yönüne çevirmelidir. Kıble Mekke’de bulunan Kâbe’nin yani ibadetin ilk başladığı yerde imar edilmiş olan evin yönüdür. Tüm dünyada Müslümanlar namaz esnasında yönünü kıbleye dönmelidir. Ancak bir seyahat esnasında doğru yönü tespit edemiyorsa, ya da hareket halinde olduğundan ya da rahatsızlığından dolayı kıbleye dönemiyorsa o zaman kişi illa kıbleye dönmek zorunda değildir. Seyahat sırasında trende, gemide, uçakta kişi namazını gidiş yönüne doğru dönerek ifa etmelidir. Ancak bunun dışında da mümkün olabilen her yön olabilir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 188

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler