Mta-türk videolar için tıklayınız.

Yukarıda anlatılanlar normal koşullarda, kişinin sağlıklı olması ve temiz suyun bulunması halinde gerçekleşen normal bir abdesti anlatmaktadır. Hastalık durumunda ya da suyun olmaması halinde abdeste alternatif olarak teyemmüm uygulanabilir. Eğer temiz ve tozlu bir satıh (yüzey) ya da toprak mevcut ise kişi avuçlarını buraya sürmek suretiyle ve iki elini yüzüne sürüyormuş gibi bir hareketle teyemmüme başlar. Daha sonra kişi ellerini her bir kolunun dış kısmına sürer. Eğer çok fazla toz ellerde kalıyor ise kişi bu fazlalığı silkeleme yoluna gidebilir.

Teyemmüm, alternatif bir abdest şekli olup her fırsatta tüm şartlarıyla tam bir abdest alınmaya çalışılmalıdır. Teyemmüm ile ilgili hatırda tutulması gereken bir başka şey de teyemmüm ile ancak bir vaktin ibadetinin yapılabildiğidir.

Eğer kişi abdestten hemen sonra çoraplarını giymişse bunu müteakip 24 saat boyunca tekrar abdest alması gerektiğinde ayaklarını yıkaması illa gerekli değildir. Bunun yerine ellerini ıslatıp suyun fazlalığını silkeledikten sonra ellerini çoraplarının üzerine sürmek suretiyle ayağını meshedebilir. Bu, abdest sırasında ayakları yıkamaya bir alternatiftir, ve bu durum yolculuk esnasında üç gün boyunca sürebilir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 423

Ahmediler biat şartlarını kabul ederek cemaate katılırlar. Peki bu 10 biat şartı aslında nedir? Bilmeden bu şartlara uymak mümkünde de...

Video

Downloads: 168

Makyaj dine aykırı mıdır, şalvar cübbe sarık gibi şeylerin dindeki yeri nedir, namaz içi...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler