Mta-türk videolar için tıklayınız.

36- Mu’az (R.A.) rivayet etmiştir:

“Resulüllah (S.A.V.) beni (Yemen’e) vali olarak gönderdi ve şöyle buyurdu: Sen kitap ehlinden bir kavimle tanışacaksın. Onları Allah’tan başka ibadete değer birisi olmadığına ve benim de Allah’ın Resulü olduğuma  şahadet  etmeye davet et. Eğer onlar sözünü kabul ederlerse o zaman Allah’ın her gün ve gecede beş vakit namazı onlara farz kıldığını bildir. Eğer onlar sözünü kabul ederlerse o zaman Allah’ın onlara zekâtı farz ettiğini söyle. Bu zekât onların zenginlerinden alınacak ve aralarındaki yoksullarına verilecektir. Eğer onlar sözünü kabul ederlerse o zaman mallarının iyisine karışma. Mazlumun duasından da kork, çünkü bu dua ile Allah arasında bir engel yoktur.”(Buhari)  

37- Hüreym b. Fatik (R.A.) Resulüllah (S.A.V.)’in şöyle buyurduğunu rivayet eder:

“Her kim Allah yolunda mal harcarsa ona yedi yüz misli sevap yazılır.” (Tirmizî)  

38- Enes (R.A.) rivayet etmiştir:

“Ebu Talha Ensarî (R.A.) Medine’nin en zenginiydi. Beyrüha’da çok sevdiği hurma bahçeleri vardı ve Cami-i Nebevî’nin karşısındaydı. Resulüllah (S.A.V.) bazen onun bağına gider ve tatlı ve berrak suyundan içerdi. Enes’e göre: “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça tam olarak iyiliğe erişemezsiniz”(3:93) Ayet-i Kerimesi indiği zaman Ebu Talha (R.A.) Resûlüllah’ı ziyaret ederek şöyle dedi: Ya Resulüllah! Yüce Allah sana şöyle bir ayet indirdi. Benim en fazla sevdiğim malım Beyrüha’daki hurma bağımdır. Ben o bağı Allah katında hayır ve sevap kazanmak umuduyla Allah yolunda sadaka ediyorum. Ya Resulüllah! Siz o bağı istediğiniz şekilde kullanın.” Bunun üzerine Resulüllah (S.A.V.): “Çok iyi. Yaptığın çok faydalı bir iştir. Yaptığın çok hayırlı bir iştir. Senin teklifini duydum. Bence sen o bağını akrabalarına ver” diye cevap verdi. Ebu Talha (R.A.) da: Ya Resulüllah! Buyurduğunuz gibi yapacağım dedi. Ebu Talha daha sonra bağını akrabası ve amcaoğullarına dağıttı. (Buhari)  

39- Adiy b.Hatem (R.A.) Resulüllah (S.A.V.)’in şöyle buyurduğunu rivayet eder:

“Allah yolunda bir hurma parçası vererek de olsa cehennem ateşinden korunun.”(Buhari)   40- Ayşe (R.A.) Resulüllah (S.A.V.)’in şöyle dediğini rivayet eder:“Eli açık olan ve Allah yolunda malını harcayan bir kimse Allah’a yakındır; insanlara yakındır; cennete de yakındır ve cehennem ateşinden uzaktır. Allah yolunda malını harcamayan ve cimrilik eden bir kimse de Allah’tan uzak; insanlardan uzak; cennetten de uzaktır ve cehennem ateşine yakındır. Eli açık olan cahil bir kimse, Allah katında, çok ibadet eden fakat cimri olan bir kimseden daha makbuldür.(Risale-i Küşeyriyye)  41- Ebu Hüreyre (R.A.) şöyle rivayet etmiştir:“Adamın birisi “Ya Resulüllah! Hangi sadaka sevap bakımından en büyüktür” dedi. Resulüllah (S.A.V.): “Sıhhat ve afiyette sapasağlam iken, yoksulluktan korktuğun ve zengin olmayı umduğun an verdiğin sadaka (sevap bakımından en büyüktür).” Sadaka vermekte, can çekişirken: “Şu mal filanındır; o mal filanındır” deyinceye kadar gecikme. Çünkü o mal artık zaten başkasınındır.” Buyurdu. (Mişkat)


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler