Mta-türk videolar için tıklayınız.

53- Cabir (R.A.) Resulüllah (S.A.V.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

“Kıyamet günü bana en makbul ve en yakın olanınız ahlakça en güzel olanınızdır. Sizden en sevmediğim ve kıyamet gününde de bana uzak olanınız da kibirli bir şekilde ve ağız eğerek boş konuşan ve kibir ile yani büyüklük taslayarak laf edenlerdir.” (Tirmizî) 

54- Ebu Hüreyre (R.A.) Resulüllah (S.A.V.)’in şöyle buyurduğunu rivayet eder:

“Ben en güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” (Essünen-ül Kübra)  

55- Ebu Hüreyre (R.A.) Resulüllah (S.A.V.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

“Her kim bir müminin bu dünyadaki sıkıntılarından birisini giderirse Allah (C.C.) da kıyamet günü onun sıkıntılarından birisini giderecektir. Her kim eli dar olana kolaylık sağlarsa Allah (C.C.) dünya ve ahirette ona kolaylık sağlayacaktır. Her kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse Allah da dünya ve ahirette onun ayıplarını örtecektir. Kul kardeşine yardım ettikçe Allah da kuluna yardım eder. Her kim bilgi edinmek gayesiyle yolculuk ederse Allah da bu vesile ile ona cennet yolunu kolaylaştırır. Allah’ın evlerinden (camiler) birinde Allah’ın Kitabı’nı (Kur’an-ı Kerim) okumak ve onu kendi aralarında birbirlerine okutmak üzere toplananların üzerine Allah tarafından sekinet (iç huzuru) iner. Allah’ın rahmeti onlara gölge olur. Melekler de onları kuşatırlar. Allah (C.C.) kendisine yakın olanlara onlardan bahseder. Her kim işlediği amellerden dolayı geri kalmışsa onun nesebi de onu hızlandırıp ileriye götüremez.” (Müslim) 

56- Ebu Hüreyre (R.A.) Resulüllah (S.A.V.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir;

“Aziz ve Yüce olan Allah kıyamet gününde : “Ey insanoğlu ! Ben hastalandım. Fakat sen beni ziyaret etmedin” diyecek. Bunun üzerine kul da : “Ya rabbi ! Ben seni nasıl ziyaret edebilirdim ? Sen bütün âlemlerin Rabbi’sin.” Diyecek. Allah (C.C.) da: “Filan kulumun hastalandığını bilmiyor muydun ? Fakat sen onu ziyaret etmedin. Eğer sen onu ziyaret etseydin beni onun yanında bulurdun. Bunu bilmiyor musun ? Ey insanoğlu ! Ben senden yiyecek istedim, fakat sen bana yiyecek vermedin” diyecek. Kul da: “Ya Rabbi ! Ben sana nasıl yiyecek verebilirdim. Hâlbuki bütün âlemlerin Rabbi sensin” diyecek. Bunun üzerine Allah (C.C.) : “Filan kulum senden yiyecek istedi, fakat sen ona yiyecek vermedin. Bunu bilmiyor musun ? Eğer sen ona yiyecek verseydin onun karşılığını katımda bulurdun. Bunu bilmiyor musun ? Ey insanoğlu ! Ben senden su istedim, ama sen bana su vermedin” diyecek. Kul da: “Ya Rabbi ! Sana nasıl su  verebilirim ? Hâlbuki bütün âlemlerin Rabbi sensin” diyecek. Bunun üzerine Allah (C.C.) : “Filan kulum senden su istedi. Fakat sen ona su vermedin. Eğer sen ona su verseydin onun karşılığını katımda bulurdun” diyecek.(Müslim) 

57- Resulüllah (S.A.V.) şöyle buyurdu:“Siz mallarınızla bütün insanlara asla yardım edemezsiniz. Öyleyse onlara güleç yüzlülük ve güzel ahlak ile davranınız.” (Risale-i Küşeyriyye)


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 210

Bu devir insanları özellikle barış ve sevgi arayışındadır. Kur'an-ı Kerim ve hadislerden az çok haberi olan herkes için bu devir öncede...

Video

Downloads: 76

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 2. Gün Yaptığı Konuşma

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler