Mta-türk videolar için tıklayınız.

93- Süleyman b. Amr b. El-Ahves (R.A.) babasından rivayet etmiştir. Babası Resulüllah (S.A.V.) ile birlikte Haccetü’l- Veda’a katılmıştır. Onun rivayetine göre Resulüllah (S.A.V.) Allah (C.C.)’a hamd-ü sena ederek ve Allah (C.C.)’ı zikrederek ashab-ı kirama nasihat etti ve şöyle buyurdu:

“Günlerden hangisi en kutsaldır ? Günlerden hangisi en kutsaldır ? Günlerden hangisi en hürmetlisidir ?” Ashap: “Haccül-Ekber (en büyük hac) günü Ya Resûlallah !” dediler. Bunun üzerine Resulüllah (S.A.V.) şöyle söze başladı: “Sizin kanlarınız, sizin mallarınız ve sizin şeref ve namuslarınız size bu şehirde ve bu ayda bugünün  haram edildiği gibi haram edilmiştir. Günah işleyen her kimse ancak kendisi sorumlu olduğu halde günah işler. Bir çocuk babasının yaptığından, aynı şekilde bir baba da oğlunun yaptıklarından mes’ul değildir. İyi dinleyiniz ki bir Müslüman öteki Müslüman’ın kardeşidir. Bir Müslüman için kardeşinin malı helal değildir. Ancak onun kendi rızasıyla caiz bıraktığı mal Müslüman kardeşine mubahtır. Dâhiliye (İslam’dan önceki devir) faizlerinin hepsi kaldırılmıştır. Sizin ana sermayeleriniz size geri verilecektir. Ne siz haksızlık edersiniz ne de haksızlığa maruz bırakılırsınız. Yalnız Abbas b.Abdül Muttalip (Resulüllah (S.A.V.)’in yakınlarından bir kimse)’in faizi (ana sermayesiyle birlikte) tamamen ortadan kaldırılmıştır. İyi dinleyiniz ki Cahiliyeden kalma bütün kan davaları ortadan kaldırılmıştır. Cahiliyedeki kan davalarının içinden ilk olarak kaldırdığım Haris b. Abdul Muttalip (Resulüllah (S.A.V.)’in yakınlarından birisi)’in kanıdır. O, Beni Seys kabilesinde sütannesinin yanındaydı. Hüzeyl onu öldürdü. Dikkat ! Kadınlar hakkında birbirinize tavsiye ve nasihatlerde bulununuz çünkü onlar sizin yanınızda ve sizin himayenizde nazik birer emanet gibidirler. Bundan başka sizin onlardan üstün bir tarafınız yoktur. Ancak açık bir şekilde fuhuş yaparlarsa işte o zaman onları yataklarında tek bırakınız. Gerekirse bu kötülükten dolayı onları cezalandırabilirsiniz ve şiddetli olmamak şartıyla onları dövebilirsiniz. Eğer onlar size boyun eğerlerse o zaman onlara katı davranmanıza hiçbir hakkınız yoktur. Dikkat ! Sizin de eşleriniz üzerinde hakkınız vardır. Aynı şekilde zevcelerinizin de sizin üzerinizde hakları bulunmaktadır. Sizin zevceleriniz üzerindeki haklarınız onların namuslarını koruyarak yaşamaları ve tiksindiğiniz şeyden yani başkasıyla yatmaktan sakınmalarıdır. Aynı şekilde sizin izin vermediğiniz kimseleri evlerine almamalarıdır. İyi dinleyiniz. Onların sizin üzerinizde olan hakları da sizin onların giyim kuşam ve diğer ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamanızdır. (Tirmizî)


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler