Mta-türk videolar için tıklayınız.

Namazı eda etmeden önce belli şartları gözetmemiz gerekir.

1-     Niyet: Birinci şart niyettir. Her namazdan önce o namaza niyet etmek gereklidir.

2-     Vakit: Her namaz, o namaz için tayin edilmiş olan vakitte eda edilmelidir. Eğer belli sebeplerden dolayı namazı vaktinde kılamazsak, yahut vaktinde o namazı unutmuş olsak, vakti geçtikten sonra bile her ne zaman mümkün olursa o namazı eda etmemiz gerekir. Ancak bu namazların yasak ve mekruh vakitlerde kılınmaması lazımdır.

Burada şöyle bir soru ortaya çıkar: Eğer namaz ve orucun vakitleri, dünyanın hareketi sonucu güneşin ve ayın belirli durumlarına bağlı ise, gece ile gündüzün yirmi dört saatten fazla olduğu kuzey ve güney kutuplarında yaşayanlar namaz ve oruç gibi farzların zamanlarını nasıl ayarlayabilirler? Hz. Resulüllahsav ashaplardan birisinin aynı soruyu sorması üzerine, gece ile gündüzün yirmi dört saatten fazla olduğu yerlerde Müslümanlar namazlarını normal günlerde olduğu gibi tahmin ederek eda etmelidirler cevabını vermiştir.

 

3-     Taharet: Namaz kılan kişinin namazdan önce bedenini ve zihnini mümkün olduğu kadar temizlemesi lazımdır. Taharet olarak isimlendirilen bu durum şöyle izah edilebilir:

 

a-     Beden her çeşit pislikten temiz olmalıdır.

b-     Birisi tuvalete giderek abdest bozduysa, iyice temizlenmesi lazımdır.

c-      Karı-koca ilişkisinden sonra, yahut uyurken boşalma durumunda, gusül yapmak yani tüm bedenimizi yıkamak gerekir.

d-     Kadınların aybaşı durumunda, yahut çocuğun doğumundan belli bir müddet sonra, tam olarak yıkanmaları gerekir.

4-     Seccadenin ve yerin temizliği: Üzerinde namazın eda edildiği seccade ve yerin de temiz olması gereklidir.

5-     Setr-i Avret: Namazda bedenimiz açık olmamalıdır. Kitabın ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak açıklanacağı gibi uygun bir şekilde bedenimizi örtmeliyiz.

6-     İstikbal-i Kıble: Namaz kılan Müslümanlar’ın namaz kılarken yüzlerini kıbleye doğru çevirmeleri gerekir. Kıble, Mekke’de bulunan ve ilk ibadet yeri olan Kâbe yahut Beytüllah demektir.

Bütün dünya Müslümanları namaz kılarken Kâbe’ye doğru yüzlerini çevirmelidirler. Ancak yolculuk esnasında yani seferi iken eğer birisi Kıble’nin ne tarafta olduğunu kesin olarak bilemezse, yahut hastalığından dolayı Kıble’ye doğru yüzünü çeviremezse, bu durumda namaz kılanın Kıble’ye doğru yüzünü çevirmesi şart değildir. Aynı şekilde yolculukta yahut uçak, gemi, tren veya arabadayken, namaz kılan kişi gittiği yöne, yahut nasıl rahat hissederse yüzünü o yöne çevirebilir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler