Namazı eda etmeden önce belli şartları gözetmemiz gerekir.

1-     Niyet: Birinci şart niyettir. Her namazdan önce o namaza niyet etmek gereklidir.

2-     Vakit: Her namaz, o namaz için tayin edilmiş olan vakitte eda edilmelidir. Eğer belli sebeplerden dolayı namazı vaktinde kılamazsak, yahut vaktinde o namazı unutmuş olsak, vakti geçtikten sonra bile her ne zaman mümkün olursa o namazı eda etmemiz gerekir. Ancak bu namazların yasak ve mekruh vakitlerde kılınmaması lazımdır.

Burada şöyle bir soru ortaya çıkar: Eğer namaz ve orucun vakitleri, dünyanın hareketi sonucu güneşin ve ayın belirli durumlarına bağlı ise, gece ile gündüzün yirmi dört saatten fazla olduğu kuzey ve güney kutuplarında yaşayanlar namaz ve oruç gibi farzların zamanlarını nasıl ayarlayabilirler? Hz. Resulüllahsav ashaplardan birisinin aynı soruyu sorması üzerine, gece ile gündüzün yirmi dört saatten fazla olduğu yerlerde Müslümanlar namazlarını normal günlerde olduğu gibi tahmin ederek eda etmelidirler cevabını vermiştir.

 

3-     Taharet: Namaz kılan kişinin namazdan önce bedenini ve zihnini mümkün olduğu kadar temizlemesi lazımdır. Taharet olarak isimlendirilen bu durum şöyle izah edilebilir:

 

a-     Beden her çeşit pislikten temiz olmalıdır.

b-     Birisi tuvalete giderek abdest bozduysa, iyice temizlenmesi lazımdır.

c-      Karı-koca ilişkisinden sonra, yahut uyurken boşalma durumunda, gusül yapmak yani tüm bedenimizi yıkamak gerekir.

d-     Kadınların aybaşı durumunda, yahut çocuğun doğumundan belli bir müddet sonra, tam olarak yıkanmaları gerekir.

4-     Seccadenin ve yerin temizliği: Üzerinde namazın eda edildiği seccade ve yerin de temiz olması gereklidir.

5-     Setr-i Avret: Namazda bedenimiz açık olmamalıdır. Kitabın ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak açıklanacağı gibi uygun bir şekilde bedenimizi örtmeliyiz.

6-     İstikbal-i Kıble: Namaz kılan Müslümanlar’ın namaz kılarken yüzlerini kıbleye doğru çevirmeleri gerekir. Kıble, Mekke’de bulunan ve ilk ibadet yeri olan Kâbe yahut Beytüllah demektir.

Bütün dünya Müslümanları namaz kılarken Kâbe’ye doğru yüzlerini çevirmelidirler. Ancak yolculuk esnasında yani seferi iken eğer birisi Kıble’nin ne tarafta olduğunu kesin olarak bilemezse, yahut hastalığından dolayı Kıble’ye doğru yüzünü çeviremezse, bu durumda namaz kılanın Kıble’ye doğru yüzünü çevirmesi şart değildir. Aynı şekilde yolculukta yahut uçak, gemi, tren veya arabadayken, namaz kılan kişi gittiği yöne, yahut nasıl rahat hissederse yüzünü o yöne çevirebilir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items: