Mta-türk videolar için tıklayınız.

Yukarda anlatılan abdest, sağlıklı iken, suyun kullanılmasında sağlığa bir zarar olmadığı durumlarda; temiz suyun kolay bulunduğu zaman alınır. Hastalık esnasında yahut suyun bulunmadığı durumlarda abdest yerine aşağıda izah edildiği gibi “teyemmüm” yapılır.

Temiz bir toprak yüzeyi ya da onun yerine geçecek bir madde varsa, her iki elimizi açarak el içlerini o yüzeye yahut o maddeye hafifçe vurmalıyız. Daha sonra her iki elimizi yüzümüze sürmeliyiz. Ondan sonra elleri ovuşturmalıyız. Eğer eller toprağa fazla bulaştıysa, toprağı azaltabiliriz. Bu gerçek abdestin yerinedir. Ancak mümkün oldukça su ile abdest almamız gerektiğini unutmamalıyız.

Abdest ne zamana kadar devam ederse o ana kadar aynı abdest ile namaz kılınabilir. Aynı abdest ile birden fazla namaz da eda edilebilir. Demek ki her namaz için abdest gereklidir. Ancak eğer abdest bozulmamışsa, her namaz için abdestimizi tazelemek mecburiyetinde değiliz.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 183

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Downloads: 87

Vahiy ve ilham nedir? Günümüzde vahiy kapısı açık mıdır? Allah (c.c.) kullarıyla bugün...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler