Mta-türk videolar için tıklayınız.

Gusül (boy abdesti)

İslam’da yıkanmak çok takdir edilmiş bir davranıştır. İslamiyet yalnız ruh temizliğine değil, beden temizliğine de önem vermektedir. Ancak bazı durumlarda ibadetten önce gusül, yani boy abdesti alınması gerekli kılınmıştır. İşte aşağıdaki durumlarda abdest yeterli olmayıp, bütün vücudun yıkanması gereklidir.

Kadınlar için

a-     Her aybaşıdan sonra, kanamanın tam olarak durduğu durumlarda.

b-     Lohusalıktan sonra kanın tam olarak durduğu durumda.

Not: Bu durumlarda kanama varken kadınlar namaz kılmaktan muaf tutulmuşlardır.

Kadın ve erkek, her ikisi için:

a-     Karı-koca ilişkisinden sonra, yahut başka herhangi bir sebepten dolayı olan boşalmalardan sonra boy abdesti alınır. Keza rüya esnasında boşalma olursa aynı şekilde gusül gereklidir.

b-     Karı koca arasında cinsi münasebetten sonra, ister boşalma olsun, isterse olmasın gusül gereklidir.

c-      Müslüman olmayan birisi İslamiyet’i kabul ederse, iyice yıkanıp temizlenerek Müslüman olur ve yepyeni bir hayata başlar.

Guslün vacib olduğu diğer durumlar:

Yeni doğan her bebek tam olarak yıkanmalıdır. Keza ölen her Müslüman’ın cenaze namazından önce bedeninin yıkanması gerekir. Ancak savaşta şehit edilenler, yahut naaşları bulunamayanlar müstesnadır.

Guslün vacip olduğu durumlar dışında, her Cuma günü, Ramazan ile Kurban bayramlarında, Hac ibadetini yerine getirmeden önce boy abdesti almak Hz. Muhammed Resulüllahsav tarafından sıkı sıkıya tavsiye edilmiştir.

Hz. Muhammed Resulüllahsav aşağıda beyan edildiği şekilde gusül ederdi. İlk olarak abdest alarak yıkanmaya başlardı. Ancak ayaklarını en sonunda yıkardı. Daha sonra bedenin önce sağ tarafına sonra da sol tarafına üç defa su dökerek yıkardı. O, bütün bedenini çok titizlikle yıkardı. Sonunda bütün vücudu tam olarak yıkanmış olurdu.

Guslün vacib olduğu durumlarda bir Müslüman bütün vücudunu yıkamadan namaz kılamaz; Camiye de giremez ve Kuran-ı Kerim’i de okuyamaz. Kadınlar aybaşı durumunda Kuran-ı Kerim’i okuyabilirlerse de çıplak elleriyle Kuran-ı Kerim’e dokunmaları yasaktır.

Su

Gusül ve abdest için kullanılan su temiz ve sağlığa uygun olmalıdır. Pis ve mikroplu su gusül yahut abdest için kullanılamaz. Ancak temiz suyun bulunmadığı ve insanların kirli suyu kullanmaya mecbur oldukları durumlarda aynı su abdest almak ve gusül etmek için de kullanılabilir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 222

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Ses-mp3

Downloads: 109

Beyyine Suresi 1-4 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 09 Nisan 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

https://www.youtube.com/c/MTATurk1/live adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler