Mta-türk videolar için tıklayınız.

Gusül (boy abdesti)

İslam’da yıkanmak çok takdir edilmiş bir davranıştır. İslamiyet yalnız ruh temizliğine değil, beden temizliğine de önem vermektedir. Ancak bazı durumlarda ibadetten önce gusül, yani boy abdesti alınması gerekli kılınmıştır. İşte aşağıdaki durumlarda abdest yeterli olmayıp, bütün vücudun yıkanması gereklidir.

Kadınlar için

a-     Her aybaşıdan sonra, kanamanın tam olarak durduğu durumlarda.

b-     Lohusalıktan sonra kanın tam olarak durduğu durumda.

Not: Bu durumlarda kanama varken kadınlar namaz kılmaktan muaf tutulmuşlardır.

Kadın ve erkek, her ikisi için:

a-     Karı-koca ilişkisinden sonra, yahut başka herhangi bir sebepten dolayı olan boşalmalardan sonra boy abdesti alınır. Keza rüya esnasında boşalma olursa aynı şekilde gusül gereklidir.

b-     Karı koca arasında cinsi münasebetten sonra, ister boşalma olsun, isterse olmasın gusül gereklidir.

c-      Müslüman olmayan birisi İslamiyet’i kabul ederse, iyice yıkanıp temizlenerek Müslüman olur ve yepyeni bir hayata başlar.

Guslün vacib olduğu diğer durumlar:

Yeni doğan her bebek tam olarak yıkanmalıdır. Keza ölen her Müslüman’ın cenaze namazından önce bedeninin yıkanması gerekir. Ancak savaşta şehit edilenler, yahut naaşları bulunamayanlar müstesnadır.

Guslün vacip olduğu durumlar dışında, her Cuma günü, Ramazan ile Kurban bayramlarında, Hac ibadetini yerine getirmeden önce boy abdesti almak Hz. Muhammed Resulüllahsav tarafından sıkı sıkıya tavsiye edilmiştir.

Hz. Muhammed Resulüllahsav aşağıda beyan edildiği şekilde gusül ederdi. İlk olarak abdest alarak yıkanmaya başlardı. Ancak ayaklarını en sonunda yıkardı. Daha sonra bedenin önce sağ tarafına sonra da sol tarafına üç defa su dökerek yıkardı. O, bütün bedenini çok titizlikle yıkardı. Sonunda bütün vücudu tam olarak yıkanmış olurdu.

Guslün vacib olduğu durumlarda bir Müslüman bütün vücudunu yıkamadan namaz kılamaz; Camiye de giremez ve Kuran-ı Kerim’i de okuyamaz. Kadınlar aybaşı durumunda Kuran-ı Kerim’i okuyabilirlerse de çıplak elleriyle Kuran-ı Kerim’e dokunmaları yasaktır.

Su

Gusül ve abdest için kullanılan su temiz ve sağlığa uygun olmalıdır. Pis ve mikroplu su gusül yahut abdest için kullanılamaz. Ancak temiz suyun bulunmadığı ve insanların kirli suyu kullanmaya mecbur oldukları durumlarda aynı su abdest almak ve gusül etmek için de kullanılabilir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 146

Bu kitap “Davetü’l Emir” adı altında 1926’da bir mektup şeklinde Urdu dilinde yazılmış olup, Farsçaya çevrilerek eski Afgan Kralı Emanullah Han’a sunulmuştu. İlk İngilizce te...

Video

Ses-mp3

Downloads: 84

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler