Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

  • Hastalık
  • Yolculuk (seferi olma)
  • Yağmur yahut tufan gibi kötü hava koşulları
  • Örneğin yağmur yağdıktan sonra yolun camiye gitmeye uygun olmadığı haller ya da cemaatin tekrar toplanmasının zor olduğu durumlar.

 

Belli durumlarda iki namaz aynı vakitte eda edilebilir. Yani bir namazın farzını kıldıktan sonra diğer namazın farzı kılınır. Buna namazları “cem etmek denir. Öğle ile ikindi ve akşam ile yatsı namazları bu şekilde cem edilebilir. Namazları bu şekilde cemederek kılmanın şartlarından bazıları şunlardır:

Bunlar ve benzeri mecburiyet hallerinde namazların cem edilerek eda edilmesi uygun olacaktır. Ancak sebepsiz yere namazların cem edilmesi kesinlikle uygun değildir.

Sonraki namazı önceki namaz ile cemetmek daha uygundur. Ancak mecburiyet halinde önceki namaz, sonraki namazla birlikte eda edilebilir.

Namazlar cem edildiği zaman her iki namaz için tek ezan kâfidir. Ancak her iki namaz için ayrı ayrı kamet getirilir.

Namazlar cem edildiği zaman sünnetlerin kılınması gerekmez ve sadece farzlar eda edilir. Yalnız Cuma ile ikindi namazları cem edilirken, Cuma namazından önce iki rekat sünnet kılınması gereklidir.

Eğer imam ikindi namazında imamlık yapmakta ise, daha sonra gelenler hangi namazın eda edildiğini bilemezlerse, hemen namaza katılabilirler. Daha sonra ilk namazı kaçırdığını ve ikinci namaza iştirak ettiğini öğrenirse, kaçırdığı namazı sonradan tek başına eda eder. Eğer daha sonra gelen birisi, ikinci namazın eda edilmekte olduğunu öğrenirse, önce tek başına daha önceki namazı eda eder ve daha sonra mümkünse cemaate katılır. Mesela, eğer imam yatsı namazını kıldırıyorsa, sonradan gelen birisi ilk olarak akşam namazını eda edecektir. Çünkü Akşam namazını kılması zaten kendi üzerinde bir borç gibidir. O bakımdan Akşam namazını öncelikle eda ettikten sonra cemaate katılabilir. Eğer imamın yatsı namazını kıldırmakta olduğunu bilmezse ve kılınmakta olan namazın akşam namazı olduğunu zannederek cemaate katılırsa, bu namazı imamın arkasında tamamlaması gerekir. Daha sonra akşam namazını tek başına eda etmesi gerekli olacaktır. Yatsı namazı ise imamla birlikte eda edilmiş sayılacaktır. Normal durumlarda hiç şüphesiz namazlar sıralarına göre, yani önceki namaz önce ve sonraki namaz sonra eda edilecektir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 267

1896 yılının Aralık ayında, Hindistan’ın Lahor Şehrinde (bugün Pakistan sınırları içinde bulunuyor) Büyük Dinler Konferansı toplan...

Video

Downloads: 60

22 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler