Mta-türk videolar için tıklayınız.

Genel olarak namaz cemaatle birlikte camide eda edilir. Cami ibadet için yapılmış olan bir binanın ismidir. Namaz cami dışında temiz olan herhangi bir yerde de kılınabilir.

Namaza başlamadan önce bir Müslüman bedeninin ve elbiselerinin temiz olduğunu kesin olarak bilmelidir. Abdest aldıktan sonra diğer Müslümanlarla birlikte saf halinde imamın arkasında durmalıyız. İmam, namazda öncülük eden zata denir. Namaz sırasında yüzlerimizi Kıble’ye yani Kâbe’ye doğru çevirmeliyiz. Bütün saflar tam olarak düzgün olmalıdır. Namaz kılanların omuz omuza durmaları gerekir. Ancak hiçbir kişi diğerinin rahat bir şekilde namaz kılmasına engel olmamalıdır. Hz. Resulüllahsav safların düzgün olmasına çok itina gösterirdi.

Böylece imamın arkasında yerini aldıktan sonra her Müslüman hangi namazı kılmaya niyet ettiğini düşünerek ve bilerek “Tevcih” kelimelerini tekrarlamalıdır. Tevcih kelimeleri aşağıdadır:

Okunuşu: İnnî veccehtü vechiye lillezi fetarassemavati vel arza hanîfen ve ma ene minel müşrikîn.[1]

Anlamı: “Ben her türlü eğrilikten kaçınıp, tüm dikkatimi gökler ile yeri yaratan (Allah’a) yönelttim ve ben müşriklerden değilim.

Namaza başlamadan önce namazın başlama işareti olan kamet getirilir.

Namaz kılarken dikkatimizi tam olarak namaza vermeli ve zihnimizden bütün diğer düşünceleri çıkarıp atmalıyız.

Namaz Tekbir-i Tahrime ile başlar. Yani imam ellerini kulak hizasına kadar kaldırır ve Allahu Ekber (Allah en büyük ve en yücedir) diyerek namaza başlar. İmamın arkasında namaz kılanlar da aynı şekilde namaza başlarlar.

Allah-u Ekber derken elleri kulakların hizasına kaldırmak, Hz. Resulüllah’ınsav sünnetidir. Bütün Müslüman mezhepler bu konuda aynı fikirdedirler. Ancak bazı Müslümanlar her rekâtta ellerini kulakların hizasına kaldırırlar. Böylece namazın başlangıcında Allah-u Ekber demekten başka, rükûya giderken; rükûdan tekrar kalkarken; secdeye kapanırken ve secdeden kalkarken de ellerini kulakların hizasına kaldırırlar. Hadis kitaplarının bildirdiğine göre Hz. Resulüllahsav peygamberliğinin ilk günlerinde namaz kılarken ellerini kulaklarının hizasına kaldırırdı. Ancak bu Hz. Resulüllah’ınsav genel alışkanlığı değildi. Resulüllah’ınsav birçok hadisine göre o, her namazın ilk başlangıcı demek olan Tekbir-i Tahrime dışında ellerini kulakları hizasına kaldırmazdı. Hz. Abdullah B. Mes’udra bir defasında:

Ben size Hz. Resulüllah’ınsav nasıl namaz kıldığını göstereyim,” diyerek namaz kıldı. Ancak o, tekbir-i tahrime dışında ellerini asla kaldırmadı.

 

[1] Enam (6) suresi, ayet 80


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 214

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler