Mta-türk videolar için tıklayınız.

Tahmidden sonra durum değişir. İmam daha sonra yüksek sesle Allahü Ekber diyerek secdeye varır ve cemaat da onun arkasında secdeye varmış olur.

 

Yani ilk olarak dizler yere değdirilir ve daha sonra eller yere konur, daha sonra da alın yere konur. Bu vaziyette dizler, eller, burun ve alın yerle temas halinde olmalıdır. Baş ise her iki elin ortasında yere konmuş olmalıdır. Kollar yerde ve bedenden uzak tutulmalıdır.

Hz. Resulüllahsav şöyle buyurmuştur: “Allah’ıncc huzurunda secde ettiğiniz zaman, kollarınızı doğru bir şekilde yere koymalısınız. Bir köpek yere oturduğu zaman ön ayaklarını nasıl öne uzatırsa siz de ona benzememelisiniz.”[1]

Ellerimizin parmakları bitişik ve Kabe’yi işaret edercesine düzgün olmalıdır. Ayaklarımız yere değmeli ve ayak parmakları bile Kabe’yi gösterir olmalıdır. Secde esnasında aşağıdaki “tesbih” en az üç defa tekrar edilmeli. Eğer ibadet eden daha fazla tekrarlamak isterse, tesbih sayısının çift değil tek sayıda olmasına riayet etmelidir. Tesbih şudur:

Okunuşu: “Sübhâne Rabbiyel-alâ”

Anlamı: En yüce olan Rabbim, ne kadar da yüce şanın sahibidir.

Secde aslında tam bir alçak gönüllülük, çaresizlik ve tam olarak boyun eğmek ifadesidir. Secde vasıtasıyla bir Müslüman kalbinin içini Rabbine açar ve O’ndan yardım ve af diler.

Hz. Resulüllah’ınsav rüku ve secdedeyken Kuran-ı Kerim’in ayetlerini okumamızı yasak ettiğini unutmamalıyız.[2]

 


[1] Müsned Ahmed B. Hanbel; C.3

[2] Sahih-i Müslim; Kitab-üs Salat


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 321

İsa Mesih'in çarmıh hadisesi nasıl oldu. Peki çarmıhtan sonra göğemi yükseldi? Yoksa hayatına devammı etti. Şu an göktemi? Yoksa ve...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler