Mta-türk videolar için tıklayınız.

Bir yılda iki tane dinî bayramımız vardır. Bunlardan biri “Ramazan Bayramı”dır. Ondan on hafta sonra ikinci bayramımız olan “Kurban Bayramı” gelir. Ramazan Bayramı, Ramazan ayının bitiminde kutlanır. Müslümanlar kendilerine oruç tutma gücünü verdiğinden dolayı Rablerine şükrederek sevinirler.

Kurban Bayramı” ise “Zilhicce” ayının onunda kutlanır. Bunun amacı Hz. İbrahimas ile Hz. İsmail’inas Hak Teala’yacc nasıl boyun eğdiklerini hatırlamaktır. Allahcc her ikisinin tam bir ihlas ve içtenlikle Hak Teala’nıncc emrine boyun eğmelerinden razı oldu ve Hz. İsmailas yerine bir koç kurban etmesini babası Hz. İbrahim’eas emir buyurdu. Hac farizası dolayısıyla Mekke’de toplanan Müslümanlar Kurban Bayramı’nı kutlamak amacıyla Hz. İbrahim’inas sünnetine tabi olarak kurbanlarını keserler. Aynı şekilde bütün dünya Müslümanları da genel olarak kurbanlık hayvanlarını Allahcc yolunda keserek bayramlarını bu şekilde kutlarlar.

Ramazan ve Kurban Bayramları dolayısıyla Müslümanlar bir arada toplanarak bir imamın arkasında ikişer rekat namaz kılarlar. Mümkünse bu namaz bir köy yahut kasaba dışında açık bir yerde kılınır.

Bayram sabahı, yaşlı genç bütün Müslümanlar sabahleyin erken saatlerde yıkanarak en güzel elbiselerini giyerler. Özellikle çocuklar yeni elbiselerini giyerler. Hz. Resulüllahsav güzel koku kullanmayı çok severdi. Bundan dolayı erkek olsun, kadın olsun bütün Müslümanlar güzel koku kullanmaya itina gösterirler. Müslüman evlerde özel yemekler hazırlanır.

Ramazan bayramında bayram namazından önce “Fitre” verilir. Fitre fakir ve muhtaçlara verilir. Böylece onlar da bayramlarını güzel bir şekilde kutlayabilirler. Ailenin her üyesi o sene ilan edilen fitre miktarını vermelidir. Fitre küçük çocuklar, hatta yeni doğan bebekler adına bile anne ve babaları tarafından verilir. Bayram namazını kılmak üzere namaz yerine gitmeden önce kahvaltı yapmak sünnettir. Ancak Hz. Resulüllah’ınsav Kurban Bayramında kendi kurbanlık hayvanını kesmeden önce hiçbir şey yemediği de rivayet edilmiştir. O, kestiği hayvanın etini yiyerek bayramını kutlardı. Mamafih kurban bayramında da bayram namazından önce bir şeyler yemek yasak değildir.

Hz. Resulüllah’ınsav sünnetine tabi olarak Müslümanlar genellikle bir yoldan bayram namazına giderler ve başka bir yoldan geri dönerler.

Bayram namazı öğleden önce kılınır. Cuma namazı gibi bayram namazı da cemaatle birlikte imamın arkasında kılınır. Bayram namazı için ezan okunmaz ve kamet getirilmez.

Bayram namazında birinci rekâtta imam “Tekbir-i Tahrime” ve “Sena” okur. Daha sonra o, yedi defa ellerini kulak hizasına kaldırır ve her seferinde yüksek sesle “Allah-u Ekber” der. İmam ellerini kulak hizasına kaldırdıktan sonra yanlarına sarkıtır. Yedinci defa ellerini normal bir şekilde bağlayarak namazı kılar. Cemaat de imamın yaptığı gibi, ancak sessiz olarak “Allah-u Ekber” diyerek ellerini kulakları hizasına kaldırır ve imamın yaptığı gibi yanlarına sarkıtır. Allah-u Ekber diyerek ikinci rekâta kalktıktan sonra beş “Tekbir” daha getirilir. Yani imam ile cemaat dört defa “Allah-u Ekber” diyerek ellerini kulakları hizasına kaldırırlar ve yanlarına doğru sarkıtırlar. Beşinci tekbirden sonra ellerini bağlayarak namazlarını kılarlar.

İkinci rekatta “Teşehhüd”, salât ve diğer dualar okunduktan sonra imam “Esselam-ü aleyküm ve rahmetullah” diyerek yüzünü sağa ve sola çevirir ve böylece bayram namazı tamamlanmış olur.

Bayram namazını kıldıktan sonra imam hutbe okur. Cuma namazında olduğu gibi, bayram hutbesi de iki kısımdan oluşmaktadır. Ancak Cuma hutbesi namazdan önce, bayram hutbesi ise namazdan sonra verilir.

“Kurban Bayramı”nın iki rekatını kıldıktan sonra imam ile cemaat, yüksek sesle aşağıdaki kelimeleri tekrarlayarak Allah’ıncc yüceliğini beyan ederler:

Okunuşu: Allahu Ekber Allahu Ekber, Lâ ilâhe illallâhu, Vallahu Ekber, Allahu Ekber, ve Lillahil Hamd.

Meali: “Allah en büyük ve en yücedir. Allah en büyük ve en yücedir. Allah’tan başka ibadet edilmeye lâyık olan yoktur. En büyük ve en yüce olan Allah’tır. En büyük ve en yüce olan Allah’tır. Bütün övgüler Allah’a mahsustur.”

Aynı şekilde Kurban Bayramında sabah namazından başlayarak, bayramın üçüncü günü ilkindi namazına kadar her farz namazdan sonra yukarıdaki kelimeler yüksek sesle okunur.

Not: Yukarda zikredilen duayı yalnız belirtilen günlerin farz namazlarından sonra okumakla kalmayıp, Bayram namazına giderken ve geri gelirken yolda da okumak Hz. Resulüllah’ınsav sünneti seniyyesidir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 258

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Ses-mp3

Downloads: 145

Bakara Suresi 1-6 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 20 Ocak 2011 Skype Toplantısı

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler