Mta-türk videolar için tıklayınız.

Namazın farzları en önemli kısımlarıdır. Bunlar eda edilmediği takdirde namaz eda edilmiş sayılmaz. O bakımdan bunlar namazın gerekli parçalarıdır.

Eğer namazın farzları yerine getirilmezse o namaz hiç eda edilmemiş demektir. Ancak eğer namaz kılan bilmeyerek ve unutarak bunları yerine getirmezse, böyle birisinin namazı Yüce Allahcc katında makbul ve tam olarak eda edilmiş sayılacaktır. Ancak eğer namaz kılan namaz içinde yahut namazdan sonra bir farzı kaçırdığını hatırlarsa; bu durumda o, kaçırdığı farzı yerine getirerek namazını tamamlayacak ve daha sonra iki “Sehiv Secdesi” yapacaktır. Bu secdeler, yapmış olduğumuz hatadan dolayı Yüce Allah’tancc af dilememiz demektir. Namazın farzları şunlardır:

1-     Tekbir-i Tahrime: Namaza başlarken Tekbir getirmek.

2-     Kıyam: Ayakta durmak.

3-     Rükû: Dizleri tutacak şekilde eğilmek.

4-     Secde: Belli bir şekilde yerle temas etmek.

Bu dört farz her rekatta mutlaka eda edilir. Bunun dışında her rekatta eda edilmeyen, ancak namazın sonunda eda edilen bir farz daha vardır.

5-     Ka’de-i Ahire: Namazı bitirmeden önce son defa oturuş durumuna geçmek.

6-     Fatiha suresini okumak: Her rekatta bu sureyi okumak gereklidir.

Eğer cemaatle bir imam arkasında namaz kılınırsa, aşağıdaki namazların ilk iki rekatında Fatiha Suresi, imam tarafından yüksek sesle okunacaktır:

a-     Sabah namazı: Bu namazın farzı iki rekattır.

b-     Akşam namazı: Bu namazın farzı üç rekattır.

c-      Yatsı Namazı: Bu namazın farzı dört rekattır.

Not: Eğer imam yukarda zikredilen namazların ilk iki rekatında yüksek sesle Kuran-ı Kerim’i okumazsa, namaz eksik sayılmaz. Ancak bu hata bilinirse iki “Sehiv secdesi” gerekli olacaktır. Eğer imam Fatiha suresi ile Kuran-ı Kerim’in bazı ayetlerini yüksek sesle okumayı unutursa ve rükûdan önce bu hatayı hatırlarsa, rükûdan önce yüksek sesle okuyarak bu eksikliği gidermelidir. Bu durumda sehiv secdesi gerekmeyecektir. Ancak eğer bu hatayı rükudan sonra fark ederse bu durumda artık Fatiha suresi ile Kuran-ı Kerim’in bir kısmını yüksek sesle okuması gerekmez. Aksine iki sehiv secdesi gerekli olacaktır ve bu secdeler neticesinde namaz geçerli sayılacaktır.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 183

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler