Mta-türk videolar için tıklayınız.

Namazın farzları en önemli kısımlarıdır. Bunlar eda edilmediği takdirde namaz eda edilmiş sayılmaz. O bakımdan bunlar namazın gerekli parçalarıdır.

Eğer namazın farzları yerine getirilmezse o namaz hiç eda edilmemiş demektir. Ancak eğer namaz kılan bilmeyerek ve unutarak bunları yerine getirmezse, böyle birisinin namazı Yüce Allahcc katında makbul ve tam olarak eda edilmiş sayılacaktır. Ancak eğer namaz kılan namaz içinde yahut namazdan sonra bir farzı kaçırdığını hatırlarsa; bu durumda o, kaçırdığı farzı yerine getirerek namazını tamamlayacak ve daha sonra iki “Sehiv Secdesi” yapacaktır. Bu secdeler, yapmış olduğumuz hatadan dolayı Yüce Allah’tancc af dilememiz demektir. Namazın farzları şunlardır:

1-     Tekbir-i Tahrime: Namaza başlarken Tekbir getirmek.

2-     Kıyam: Ayakta durmak.

3-     Rükû: Dizleri tutacak şekilde eğilmek.

4-     Secde: Belli bir şekilde yerle temas etmek.

Bu dört farz her rekatta mutlaka eda edilir. Bunun dışında her rekatta eda edilmeyen, ancak namazın sonunda eda edilen bir farz daha vardır.

5-     Ka’de-i Ahire: Namazı bitirmeden önce son defa oturuş durumuna geçmek.

6-     Fatiha suresini okumak: Her rekatta bu sureyi okumak gereklidir.

Eğer cemaatle bir imam arkasında namaz kılınırsa, aşağıdaki namazların ilk iki rekatında Fatiha Suresi, imam tarafından yüksek sesle okunacaktır:

a-     Sabah namazı: Bu namazın farzı iki rekattır.

b-     Akşam namazı: Bu namazın farzı üç rekattır.

c-      Yatsı Namazı: Bu namazın farzı dört rekattır.

Not: Eğer imam yukarda zikredilen namazların ilk iki rekatında yüksek sesle Kuran-ı Kerim’i okumazsa, namaz eksik sayılmaz. Ancak bu hata bilinirse iki “Sehiv secdesi” gerekli olacaktır. Eğer imam Fatiha suresi ile Kuran-ı Kerim’in bazı ayetlerini yüksek sesle okumayı unutursa ve rükûdan önce bu hatayı hatırlarsa, rükûdan önce yüksek sesle okuyarak bu eksikliği gidermelidir. Bu durumda sehiv secdesi gerekmeyecektir. Ancak eğer bu hatayı rükudan sonra fark ederse bu durumda artık Fatiha suresi ile Kuran-ı Kerim’in bir kısmını yüksek sesle okuması gerekmez. Aksine iki sehiv secdesi gerekli olacaktır ve bu secdeler neticesinde namaz geçerli sayılacaktır.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler