Mta-türk videolar için tıklayınız.

Eğer birisi vakit namazlarından birisini kaçırırsa; mesela unutursa, uykuya dalmış olduğundan yahut baygın düşmesinden dolayı namazı kaçırırsa, böyle bir namaz vaktinden sonra kılındığı zaman kaza namazı olarak isimlendirilecektir. Kaçırılmış olan namazların farzları mutlaka kılınacaktır. Bir kimse her ne zaman bir yahut daha fazla namazı kaçırdığını fark ederse o, kaçırılmış olan namazları sıralarına göre eda etmelidir.

Bazı din bilginleri kaçırılmış olan bütün namazların bir tek namaz vasıtasıyla eda edilebileceğine dair fetva vermişlerdir. Böyle bir namaza ulemanın verdiği isim “Kaza-yı Ömüri”dir. Bu ve buna benzer hiçbir temele dayanmayan fetvalardan dolayı Müslümanlar namaz kılmak konusunda ihmalkâr davranırlar.

Namaz, ruhumuzun günlük manevi gıdasıdır. Bir insan mesela on sene gibi uzun müddet nasıl aç kalabilir? Yahut on yıllık gıdayı birden nasıl yiyebilir? Bir kimse ömrü boyunca namaz kılmayıp bir tek “Kaza-i Ömüri” vasıtasıyla kaçırılmış olan bütün namazların hakkını verebilir diye fetva vermek namazın önemini ve yüceliğini hiçe saymak demektir. Bu Hz. Resûlüllah’ınsav talimatı olamaz.

İslamî talimata göre eğer bir kimse bilerek ve kasten bir namazı kaçırırsa, hiçbir kaza onun yerini dolduramaz. Böyle bir namaz ebediyen kaybolmuş demektir. Böyle bir durumda gerçek karar verebilen ancak Allah’tır.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 156

Namaz nedir? · Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir. · Namaz, Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun ...

Video

Downloads: 92

Müslüman Ahmediye Cemaati Başkanı ve Vadedilen Mesih'in 5. Halifesi Mirza Masrur Ahmed Hazret...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler