Mta-türk videolar için tıklayınız.

Güneş tutulmasına “Küsûf”, ay tutulmasına ise “Husûf” denir. Gökyüzünde gerçekleşen bu tutulmalardan şu netice çıkarılabilir: Tutulmalar neticesinde güneş ve ayın ışıkları nasıl büyük bir ölçüde kaybolup giderse, aynı şekilde değişik manevi hastalıklar da, bir mü’minin kalbini nurlandırmakta olan manevi ışıkları giderek azaltabilir. Ancak Yüce Allah’ıncc merhameti bir mümini böyle manevi bir tutulmadan koruyabilir. Onun için güneş ve ay tutulması anında iki rekat namaz kılınır. Bunun gayesi, bir mümine, Allah’ıncc sevdiği kulları arasında bulunmak, yüce ve manevi mertebelere yükselmek istiyorsa, daima Yüce Rabbinincc önünde secde edip O’na yalvararak, ibadet ve dua ederek O’nun merhametini aramasını kendisine hatırlatmaktır.

Bir kasaba yahut şehir halkı bir camide yahut açık bir yerde cemaat ile birlikte iki rekât namaz eda eder. Bu namazda Fatiha sûresi ile Kuran-ı Kerim’in çok uzun ayetleri yüksek sesle okunur. Her rekâtta iki defa rükûya varılır. Birinci rükûdan sonra imam ikinci defa kıyam durumuna geçer ve yine Kuran-ı Kerim’i okur. Bundan sonra ikinci defa rükûya varır. Hatta bazı hadislerde bildirildiğine göre Hz. Resûlüllahsav bir rekâtta üç defa rükûya varmıştır. İmam daha sonra secdeye kapanır. Rüku ile secdelerde çok uzun dualar edilir. Namazın sonunda imam bir hutbe verir. Bu hutbede imam, cemaate tövbe edip Yüce Allah’tancc bağışlamasını dilemelerini nasihat eder ve toplumun nasıl ıslah edilebileceğini cemaate anlatır.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 221

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Downloads: 122

Sabır, sebat ve dua; başta Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmak üzere, müminlerin en büyük ö...

Ses-mp3

Downloads: 99

Bakara Suresi 1-6 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 20 Ocak 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler