Mta-türk videolar için tıklayınız.

Yağmurlar kesilince kıtlık baş gösterdiği zaman, Müslümanlar gündüz açık bir yerde toplanarak Yüce Allah’acc dua etmek gayesiyle namaz kılarlar. İmam üstüne bir çarşaf sarar ve iki rekat namaz kıldırır. Bu namazda yüksek sesle Kuran-ı Kerim okunur. Namazdan sonra imam cemaatle birlikte iki elini duaya kaldırır ve aşağıdaki duayı tekrarlar:

Okunuşu: Allahümmeskına ğaysen muğîsen, murî’an, nafien ğayre zârrin, âcilen ğayre âcilin. Allahümmeski ibadeke ve behaimeke venşür rahmeteke ve ahye beledekel meyyite. Allahümmeskina!  Allahümmeskina!

Meali: Ey Allah’ım! Bize çok bol ve geniş çapta bir yağmur yağdır ki bitkiyi yeşertsin ve bizim için faydalı olsun, bize zarar vermesin, çabuk yağsın, geç yağmasın. Ey Allah’ım! Kullarına ve hayvanlarına su gönder ve rahmetini genişlet ve ölü olan şehirleri diriltiver. Ey Allah’ım! Bize su gönder. Ey Allah’ım! Bize su gönder.

İmam daha sonra “Salavat” okuyarak dua etmeye devam etmeli, bu arada kendi acizliğini belirtmeli ve Allah’ıncc yüceliğini de tekrarlamalıdır. Bundan sonra üzerindeki çarşafı tersine döndürmelidir. Bu da geleceğin iyi olacağına bir işaret olup, Hak Teala’yacc insanların kötü durumunu anlatmak demektir. Böyle yapmakla Allah’tancc kötü durumu değiştirmesi niyaz edilir. İmam nasıl üzerindeki çarşafı değiştirdiyse, Ya Rabbi, Sen de lutfeyle; bizim dualarımızı kabul buyur ve şu kuraklığı giderip kötü durumumuza merhamet eyleyip iyiye çevir, denir.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 18. sayısı

3. Dünya savaşının tartışıldığı şu günlerde

İLAHİ UYARICIDAN BİR UYARI

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 321

İsa Mesih'in çarmıh hadisesi nasıl oldu. Peki çarmıhtan sonra göğemi yükseldi? Yoksa hayatına devammı etti. Şu an göktemi? Yoksa ve...

Video

Downloads: 69

Haremlik selamlık, namazın cem edilmesi, çorap üzerine mesh, mübarek geceler, mevlit okutma ...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler