Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hazreti Ebubekir’in (r.a.) esas ismi Abdullah idi fakat babasına duyulan saygı nedeniyle Ebubekir olarak bilinirdi. Babası Ebu Kuhafe ve annesi Ümmül –Hayr Selma olarak bilinirdi. Soyağacı kendinden önceki 6. kuşakta Hz. Muhammed’e (s.a.v.) kadar uzanırdı.

 572 yılında Mekke’de Kureyş kabilesinin bir koluna mensup olarak doğdu ve orada yetişti. Belli bir yaşa geldiğinde kumaş tüccarı oldu. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yakın arkadaşıydı. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) iddiasının doğruluğuna inananların arasında ilklerdendi ve sıddık ünvanını kazandı. Hayatı boyunca kendini tamamen İslam’ın hizmetine adadı.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.)davasına sıkıca sarıldı ve savaş ve barışta her zaman onun yanında oldu. Hz. Muhammed (s.a.v.) ne zaman bir tavsiyeye ihtiyacı olsa hemen hemen her meselede onun bilge aklına başvururdu. Mekke’den Medine’ye hicret sırasında da Hz. Muhammed (s.a.v.) ile beraberdi. Bu seyahat sırasında Sevr mağarasına sığındıklarında Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yanındaki tek arkadaşı o idi.

Kuran-ı Kerim bundan 9.sure 40. ayette sözeder.

Her zaman maddi fedakârlık konusunda önde olmak isterdi. Bir keresinde, Muta savaşı için, Hz.Muhammed (s.a.v.)  acil olarak maddi katkıya ihtiyaç duydu. Hz. Ömer(r.a.) mal varlığının yarısını getirirken, Hz. Ebubekir (r.a.) evinde ne varsa getirdi.

Hz. Muhammed (s.a.v.) onun kızı Hz. Ayşe(r.a.) ile evlendi. Son haccı takiben Hz. Muhammed (s.a.v.) kendini ciddi şekilde hasta hissettiğinde Hz. Ebubekir’e (r.a.) günlük namazları kıldırmasını söyledi. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) cennetle müjdelediği on kişiden biridir.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatından sonra Hz. Ebubekir (r.a.) ilk halife olarak seçildi. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ani ölümüne bağlı olarak gelişen çok zor durumlarla ilgilenmek zorunda kaldı.

İlk sorun Hz. Muhammed’in halifesine bağlı kalmaya mecbur hissetmeyen kabile reisleri yüzünden bazı kabileler İslam’dan ayrıldılar. Bununla da kalmayarak yeni kurulan hilafete son vermek üzere Medine’ye saldırmak için hazırlık yapmaya başladılar. Hz. Ebubekir (r.a.) onların niyetlerini öğrendikten sonra askeri güç gönderdi ve isyanı bastırmakta başarılı oldu.

Hz. Ebubekir Sıddık’ın (r.a.) karşılaştığı ikinci büyük sorun birçok kişinin zekât vermeyi reddetmesiydi ki bu fakirlerin gözetilmesi ve islami devletin ihtiyaçlarının karşılanması için gerekliydi. Hz. Ebubekir (r.a.) herkesden zekât toplamaya yemin etti ve bunu başarmak için bütün gerekli tedbirleri aldı.

Bütün sorunların en tehlikelisi bazı hırslı insanların peygambermiş gibi davranarak islami devlete karşı ayaklanma planlarını başlatmalarıydı. Müseyleme ve Esved Ansi büyük ordular kurdular ve Müslüman topraklarından bir kısmını aldılar. Hz. Ebubekir (r.a.) atik davranarak bu hırslı sahte peygamberlere karşı savaştı. Yetersiz güçlerine rağmen, bu zararlı din tacirlerine karşı Allah onu zaferle ödüllendirdi.

İç karışıklıkların başarıyla üstesinden geldikten sonra, Hz. Ebu Bekir (r.a.) İslam devletinin güvenliğini tehdit eden dış düşmanlara yöneldi. Halid bin Velid komutasındaki İslam ordusu Bahreyn’deki ayaklanmayı bastırdı. Sonra bu ayaklanmayı destekleyen İran ordusu bozguna uğratıldı. İslam ordusu Ajnadan ve Yarmuk savaşlarında Roma ordusunu yendi ve böylece tüm Suriye İslam devletinin kontroluna geçti.

Halifeliğinin bir diğer büyük başarısı Kuran-ı Kerim’in bir araya getirilmesidir. Yazılması ve düzenlenmesi Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından yapılmasına rağmen çeşitli deri, yaprak ve ağaç parçalarının üzerine yazılı durumdaydı. Hz. Ebubekir(r.a.) bütün bu yazılı parçaları bir yere topladı ve Kuran-ı Kerim’in saklanması için hafızları sistemli bir şekilde örgütledi.

Hz. Ebubekir (r.a.) onbeş gün hasta yattıktan sonra 634 yılı 23 Ağustos’ta vefat etti. İki yıldan fazla halife olarak kaldı. Halifeliği sırasında, Hz. Ebubekir (r.a.) iç karışıklık ve dış düşmanlara karşı islami devletin bütünlüğünü başarıyla sağladı. Ayrıca Müslümanları Hilafet sistemi içinde başarıyla birleştirdi.

Hz. Ebubekir (r.a.), Hz. Muhammed’i (s.a.v.) o kadar çok severdi ki onun ölümünden sonra isteklerini yerine getirmek için azami özen gösterirdi. Ömrünün son günlerinde Hz. Muhammed(s.a.v.) kuzey sınırlarını ihlal eden Romalıların üzerine göndermek üzere bir ordu hazırlamıştı. Bu ordu Hz. Muhammed öldüğünde halen Medine’deydi. Hz. Ebubekir(r.a.) halife olduğunda Medine içinde ve dışında kanun ve düzen durumu oldukça hassastı. Bu tehlikeli durum nedeniyle Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sahabelerinden birçokları ordunun Romalılar üzerine gönderilmesini uygun görmediler. Fakat Hz. Ebubekir güçlü bir yanıt vererek şöyle dedi.

‘’ Ebu Kuhafe’nin oğlunun ne yetkisi var ki Yüce Peygamber’in başlattığını durduracak’’


Related news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 232

Müslüman Ahmediye Cemaati 3. Halifesi Hz. Mirza Nasır Ahmed’in bir konuşmasından metne aktarılmış olan bu kitapta Hz. Mirza Gulam Ahmed

Video

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler