Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hz. Osman Gani (r.a.), Hz. Ömer’in (r.a.) ölümünden kısa süre önce tayin ettiği kurul tarafından üçüncü halife olarak seçilmiştir. Kureyş’in tanınmış Beni Ümeyye  ailesine mensuptu. Kendinden önceki beşinci nesilde soyu Hz. Muhammed’e (s.a.v.) bağlıydı. Fakirlere karşı cömertliği o kadar bilinirdi ki  "gani’’ lakabını kazanmıştı.

Hz. Osman  (r.a.) islamiyeti yakın arkadaşı Hz. Ebubekir’in vaazlarını dinleyerek benimsemiştir. İslamı kabul eden dördüncü kişidir fakat amcasının zulmetmeye başlamasıyla çok eziyetlere göğüs germiştir. İki kere hicret etmiştir. Önce Abyssinia’ya sonra Medine’ye.

Hz. Muhammed (s.a.v.) ona çok itibar ederdi ve kızı Rukiyye’yi onunla evlendirmişti. Onun vefatıyla ikinci kızı Ümmü Gülsüm’ü evlendirdi. Böylece Hz. Osman’a(r.a.) iki nurlu anlamına gelen Zinnureyn denilirdi.

Servetinin bir çoğunu İslam uğruna harcadı. Bir keresinde Müslümanların faydalanması için bir yahudiden çok iyi kalite suyu olan pahalı bir kuyu satın aldı. Tebük savaşının masraflarını karşılamak için 10.000 dinar, 1000 deve ve gerekli mallarla dolu yetmiş at verdi. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) cennetle müjdelediği on kişiden biridir.

Hz. Osman’ın (r.a.) halifeliği sırasında İslam İmparatorluğu daha da genişledi. İran’da bir isyan bastırıldı. Kuzeyde Romalılar tekrar Hz. Amir Muaviye komutasındaki İslam güçleri tarafından yenildi. Sonra Romalılar denizden gelerek Mısır’ı almak istediler fakat bir kere daha İslam güçleri tarafından geri püskürtüldüler. Bu savaşların sonucunda, Tüm İran, Anadolu ve Mısır Müslüman kontrolu altına girdi. Onun hilafeti sırasında deniz kuvvetleri ve filo oluşturuldu.

Hilafetinin ilk altı yılında, İslam İmparatorluğu sadece genişlemedi aynı zamanda halk barış ve zenginliğe kavuştu. Hz. Ebubekir’in (r.a.) derlediği Kuran’ın kopyaları ülkenin her yerine gönderildi. Bu kesinlikle onun en önemli işiydi. Bugün elimizde olan Kuran-ı Kerim onun hilafeti sırasında kendi nezaretinde derlendi. Bununla beraber hilafetinin son altı yılı, İslam Devletini zayıflatmak amacıyla Müslüman olan Yahudi , Abdullah bin Sabah’ın da içinde bulunduğu belli gurupların entrikaları nedeniyle karmaşa ve çatışmalarla geçti.

Bunun sonucunda, çeşitli gruplardan bazı insanlar Hz. Osman’ın (r.a.) içten açıklamalarını hiçe sayarak ona haksız suçlamalar yönelttiler. Ayrıca  çok ince ve nazik karakteri nedeniyle bu isyankar insanlar azgınlıklarını arttırdılar. Bu tehlikeli durumda, Hz. Osman (r.a.) çok büyük anlayış  ve sonsuz sabır göstererek masum Müslümanların kanının dökülmesini engelledi.

Hilafetinin sonuna doğru, Hz. Osman’ı (r.a.) görevinden almak isteyen gruplar Medine’ye girdi. Müslümanların kanının dökülmesini istemediğinden onlarla savaşmayı reddetti. Evi, görevini bırakmasını isteyen isyancılarla sarıldı fakat Hz. Osman (r.a.) Allah’ın tayin ettiği Halifelikten inmeyi kabul etmedi çünki Halifeyi Allah’ın gönderdiği inancına sıkı sıkıya bağlıydı.

Hz. Osman (r.a.) Kuran okurken 82 yaşında 17 Haziran 656 yılında şehit edildi. Hayatını kesinlikle hilafetin bütünlüğü ve İslam yararına adadı.


Related news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 178

Bilgi edinmek her Müslüman’ın görevidir. Bilginin sınırı yoktur. İnsan daha önce hiç bilmediği konularla karşılaşabilir. Yeni bir k...

Video

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler