Mta-türk videolar için tıklayınız.

1)   İnsan doğru veya yalan hiçbir söz için yemin etmemeli. Bir kul Allah (c.c.) adına yemini terk edince, Allah (c.c.) ona nur kapılarını açar ve insanlar onun peşinden gelmeye başlar.

2)   Bilerek veya bilmeyerek yalandan uzak durun Allah  (c.c.) sizin kalbinizi açacaktır. İlimle nurlandıracaktır. Böylece yalan duyunca ondan hoşlanmayacaktır. Yalan söyleyen kişi için dua edecektir.

3)   Hiçbir şekilde verdiği sözü bozmayacaktır. Ama sözü bozmaktansa söz vermemek daha iyidir hayırlıdır. Böyle insana cömertlik ve hayâ kapısı açılacaktır.

4)   Allah (c.c.) ın yarattığı hiçbir şeye lanet etmeyecektir. En azından kimseye eziyet vermeyecektir.

5)   Allah (c.c.) ın yarattığı hiçbir şeye diliyle ve eliyle eziyet vermeyecek beddua etmeyecek. Bu eziyete Allah (c.c.) için katlanacak böyle insana Allah (c.c.) yüksek dereceler bağışlar. Dünya ve ahirette ve insanlar arasında ona saygınlık verir ve onun dualarını kabul eder.

6)   Kıble ehlinden (Müslüman olan) kimseye kâfir, müşrik, münafık dememeli. Bunu yapan insan Allah (c.c.) ın ilahi rahmet ve rızasına yaklaşır.

7)   O zahirini (dış) ve batınını (içini) günahı görmekten korur. Yalnız bile olsa. Mesela açık filmi seyretmez. Eğer seyrediyor ve rahatsızlık duymuyorsa imanında hastalık var demektir. Böyle yaptığı takdirde bu insanı ahirette büyük mükâfat vardır.

8)   Allah ‘ın (c.c.) yarattığı büyük, küçük hiç kimseye yük olmayacaktır. Başkalarının da yükünü hafifletmeli, kaldırmalı. Böyle kimseye Allah (c.c.) başkalarına muhtaç olmayacak makam verecek ve yakin bereketler nasib edecektir.

9)   Tamah etmeyecektir. Hırs yapmayacak, tevekkül makamını Allah (c.c.) arttıracaktır.

10) Tevazu sahibi olun. Görüştüğünüz her kişiyi kendinden daha faziletli kabul edecektir. Biliniz ki tevazu ibadetin özüdür. Tevazu sahibi görüştüğü kişi kendinden büyükse düşünmedir ki Allah (cc) ın lütfuna bakın ki benden önce iyilik etmeye başladı. Küçükse benden daha az günah işledi. Benim halime bak, ne kadar günahkârım. Cahil ise demeli ki bu kişi kendi cahilliğine göre hesaba çekilecektir, ama ben bile bile yapıyorum, vay halime. Kâfir ise bunun İslam üzerine ölmesi mümkündür. Ama benim kâfir olarak ölmem de mümkündür.        

Bir kul böyle olursa Allah (c.c.) onu belalardan korur, ona rahmet kapısını açar. Tevazu ibadetin özüdür. Rahmet kapısı da budur. Bundan daha hayırlı bir şey de yoktur. Böyle bir insan için Allah (c.c.) ın yarattığı bütün varlıklar eşit olur. Böyle bir insan birisini azarlarken yersiz azarlamaz. Başkasını eleştirmek onun hoşuna gitmez. Allah (c.c.) ın kulları için gıybet felaket ve afettir. Allah (c.c.) dilini ve kalbini koruyan kişiye yardımcı olacaktır.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 348

1896 yılının Aralık ayında, Hindistan’ın Lahor Şehrinde (bugün Pakistan sınırları içinde bulunuyor) Büyük Dinler Konferansı toplan...

Video

Downloads: 131

Vadedilen Mehdi'nin (a.s.) sahabelerinin imanı

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler