Mta-türk videolar için tıklayınız.

Beşinci olarak Allah’ın “Hâlik” (Yaratan) sıfatını ele alacağım.

İlk başta yarattığı bu kâinatın dışında daha önceden var olmayan yeni maddenin yaratılışını ispat edebilirsek kudreti her şeye yeten bir Allah’ın varlığına dair inanılmaz bir delil bulmuş oluruz.

Bu sıfatın ispatı için Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) hayatından bir olayı anlatacağım.

Bir seferinde arkadaşlarıyla bir yere giderken yolda yanlarına aldıkları su bitmiş. Tesadüfen oradan biraz suyu olan bir kadın geçiyormuş. Suyun kaynağının ne kadar uzakta olduğunu sorunca yaklaşık üç saatlik mesafede olduğu öğrenildi. Peygamber Efendimiz’in yanında bir leşker olduğu için ve su da tam bittiği için kadının kırbasını almış ve ağzını eliyle kapatıp herkese su dağıtmış. Su, Allah tarafından öyle bereketlendirilmiş ki hem herkesin ihtiyacı görülmüş hem kadına da kalmış[1].

Hâlik sıfatının güçlü bir delili olan bu olayın gerçek olmasının ispatı da şudur ki tarihi belgelere göre bu haberi alınca kadının ait olduğu kabilenin hepsinin Müslüman olduğu anlaşılmaktadır. Komple bir kabilenin Müslüman oluşu rivayet edenlerin şahsi fikirlerinin dışa vurması olamaz.

Birisi diyebilir ki bu sonradan birisinin uydurduğu bir kıssa da olabilir. Onlara söyleyebilirim ki buna benzer taze örneklerimiz de var. Mesela bugün bile şahitlerin hayatta olduğu bir olay var.

Vâdedilen Mesih bir seferinde odasında uyurken Mevlevi Abdüllah Sanauri (r.a.) yanındaydı ve ayaklarına masaj yapıyordu. Birden bire kırmızı bir sıvının Vâdedilen Mesih’in ayaklarına düştüğünü görmüş. Şaşkınlık içerisinde önce odasına girmiş bir kertenkelenin kanı olabileceğini sanmış[2] ama çatıya bakınca her tarafın tertemiz olduğunu görmüş. Kendi şapkasını incelediğinde kırmızı damlaların oraya bile sıçradığını fark etmiş. O esnada Vâdedilen Mesih nemli gözlerle uyanmış ve onun gömleğinde de aynı lekeler varmış. Abdüllah Sanauri sahib kırmızı damlalar hakkında sorunca Vâdedilen Mesih önce “bir şekilde olmuştur” deyip konuyu değiştirmeye çalışmış ama ısrarı üzerine anlatmış ki “ben rüyamda Allah’ın bir hakem gibi oturduğunu gördüm. Kendim de bir yardımcı sıfatıyla imzalanmak üzere birkaç kâğıdı Ona uzatıyorum. Allah kalemini mürekkep şişesine daldırıp fazlası çıksın diye sallamış ve oradan sıçrayan mürekkep damlaları bana da gelmiş.”

Bu rüyanın detayları Vâdedilen Mesih’in kitaplarında mevcuttur.

Şimdi soruyorum. Bu yeniden yaratılış değil midir? O kırmızı mürekkep eğer Allah tarafından yaratılmamışsa nereden gelmiş?

Hâlik sıfatı bugün mucizelerini göstermeye devam ediyor ama bu tarz mucizeler ancak inanmış olanların önünde gösteriliyor.  

Ben kendim de bu sıfatın şahitlerinden birisiyim. Rüyamda ağzıma misk konduğunu gördüm. Uyandığımda gerçekten ağzımdan misk kokusu geliyordu. Önce rüyanın hislerimi etkilediğini düşündüm ama sonra evdekilere koklatınca onlar da misk koktuğunu söylediler.

Bu da aslında Hâlik sıfatı altında bir tür yeni yaratılışın bir örneğidir. Bazıları diyebilir ki böyle şeyleri sadece zaten inanmış olanlar söylüyorlar. Onlara nasıl itibar edelim? Ama unutulmamalıdır ki belli durumlarda inananlara da inanmak zorunda kalınır. Yalan söylemekte bir çıkarı olmayan, dürüst ve aklı yerinde insanlar şehadet veriyorlarsa bu şehadet neden kabul edilmesin. Yeniden yaratılış gibi inkâr edilemeyecek mucizelerin şehadetini zaten inanmayanlar tarafından beklemek yanlıştır.

Eğer herkese böyle mucizeler gösterilirse inanmanın hiçbir anlamı kalmaz. Böyle bir şeyi gördükten sonra inanmak bir erdem sayılmaz. Güneşi gördükten sonra “artık inandım” diyen bir karşılık bekleyemez. Benzer şekilde mümin olmayanlarda böyle mucizelere şahit olamazlar. Ancak inanç yolculuğunda belli bir yere gelince şahit olabilirler.

Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed

Allah (c.c.) adlı eserinden


[1] Buhari kitabul manakıb.

[2] Hindistanda küçük kertenkelelerin bazen evlere girmisi yaygındır.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 145

Bu küçük kitap, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.); "Her kim namazımızı kılar, yüzünü kıblemize çevirir ve bizim kestiğimiz hayvanın et...

Video

Downloads: 88

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler