Mta-türk videolar için tıklayınız.

Allah” nedir?

Kişisel ismini öğrendikten sonra artık O’nun nasıl bir varlık olduğu sorusu gündeme geliyor. Artık onu “Yehova” ya da “Ey!” diye çağırmamıza gerek yoktur. Artık sıra O’nun nasıl birisi olduğunu öğrenmeye gelmiştir.

Batılı düşünürlere göre Tanrı nasıl bir zattır

Öncelikle Allah’a inanan batılı düşünürlerin fikirlerini anlatacağım. Onların bir kısmına göre Allah vardır ama kâinatı yarattıktan sonra kendi haline bırakmıştır. Günümüzde yeni yaratılışın örneklerini görmediğimiz için O’nun bu kâinatla bir işi kalmadığını anlarız. Sanki artık sıfatları işlemez hale gelmişlerdir ve kendi yarattığı mahlûklarla bir ilişkisi kalmamıştır.

İkinci bir fikre göre genel düzenlemeler ve dünyanın akışına karışmasa da insanların ahlakî hidayetini sağlamak için zaman zaman onların kalbinde iyi düşünceler yerleştirmektedir.

Hiç değilse bu kadar işi olan bir Allah’ı kabul ettikleri için herhalde bunlara minnettar olmamız gerek!

Gelecekle ilgili olarak, bazıları diyorlar ki bizi yarattığına göre dediğini yapmazsak cezayı da verecektir. Diğer bir gruba göre O’nun cezalandırmakla bir işi olmazmış. “O’nun varlığına inanıyoruz. Bu O’na yetmiyor mu? Eğer dediklerinden üç beşini yapmazsak kıyamet mi kopar? Yaptıklarımız kadar ödüllendirsin. Yapmadıklarımızın cezası olmasın” diyorlar. “Sadece ödül vardır, ceza yoktur” düşüncesi bir Avrupalı filozof tarafından çok vurgulanmıştır. Onu yakından tanıyanlar kendisinin acıya karşı çok hassas olduğunu söylemişlerdir. Bu sebepten Allah’ın ceza verebileceğine kendisini bir türlü inandıramamıştır diyorlar.

 

"Hasti-e Bari Teala" adlı kitaptan alıntıdır.

Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed

Halifetü'l Mesihi-s Sani

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 18. sayısı

3. Dünya savaşının tartışıldığı şu günlerde

İLAHİ UYARICIDAN BİR UYARI

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 321

İsa Mesih'in çarmıh hadisesi nasıl oldu. Peki çarmıhtan sonra göğemi yükseldi? Yoksa hayatına devammı etti. Şu an göktemi? Yoksa ve...

Video

Downloads: 117

Sabır, sebat ve dua; başta Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmak üzere, müminlerin en büyük ö...

Ses-mp3

Downloads: 94

Bakara Suresi 1-6 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 20 Ocak 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler