Mta-türk videolar için tıklayınız.

Allah” nedir?

Kişisel ismini öğrendikten sonra artık O’nun nasıl bir varlık olduğu sorusu gündeme geliyor. Artık onu “Yehova” ya da “Ey!” diye çağırmamıza gerek yoktur. Artık sıra O’nun nasıl birisi olduğunu öğrenmeye gelmiştir.

Batılı düşünürlere göre Tanrı nasıl bir zattır

Öncelikle Allah’a inanan batılı düşünürlerin fikirlerini anlatacağım. Onların bir kısmına göre Allah vardır ama kâinatı yarattıktan sonra kendi haline bırakmıştır. Günümüzde yeni yaratılışın örneklerini görmediğimiz için O’nun bu kâinatla bir işi kalmadığını anlarız. Sanki artık sıfatları işlemez hale gelmişlerdir ve kendi yarattığı mahlûklarla bir ilişkisi kalmamıştır.

İkinci bir fikre göre genel düzenlemeler ve dünyanın akışına karışmasa da insanların ahlakî hidayetini sağlamak için zaman zaman onların kalbinde iyi düşünceler yerleştirmektedir.

Hiç değilse bu kadar işi olan bir Allah’ı kabul ettikleri için herhalde bunlara minnettar olmamız gerek!

Gelecekle ilgili olarak, bazıları diyorlar ki bizi yarattığına göre dediğini yapmazsak cezayı da verecektir. Diğer bir gruba göre O’nun cezalandırmakla bir işi olmazmış. “O’nun varlığına inanıyoruz. Bu O’na yetmiyor mu? Eğer dediklerinden üç beşini yapmazsak kıyamet mi kopar? Yaptıklarımız kadar ödüllendirsin. Yapmadıklarımızın cezası olmasın” diyorlar. “Sadece ödül vardır, ceza yoktur” düşüncesi bir Avrupalı filozof tarafından çok vurgulanmıştır. Onu yakından tanıyanlar kendisinin acıya karşı çok hassas olduğunu söylemişlerdir. Bu sebepten Allah’ın ceza verebileceğine kendisini bir türlü inandıramamıştır diyorlar.

 

"Hasti-e Bari Teala" adlı kitaptan alıntıdır.

Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed

Halifetü'l Mesihi-s Sani

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 20 sayısı

Müslümanlar için Ahmediye Cemaati'nin fedakarlıkları

Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 119

Dünya lanetlerinden korkmayınız, çünkü onlar duman gibi göz açıp kapayıncaya kadar dağılıverir ve gününüzü geceye çeviremezler. B...

Video

Downloads: 66

1 Ekim 2010 Cuma Hutbesi Ensarullah'a nasihatler

Ses-mp3

Downloads: 73

Hz. İsa'nın bedenen bir daha dünyaya geleceğine dair yanlış anlaşılan ayetler ve cevapları Ali İmran Suresi 55. ayet Nisa Suresi 15...

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Galerimiz Resimler