Mta-türk videolar için tıklayınız.

11 Eylül 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 11 Eylül 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Mümin olduğu iddiasındaki birisinin güzelliği, o, imanda güçlü olduğu ve İslam’ı anlıyor olduğunda ortaya çıkacaktır. İman, kendini tam olarak Hüda Teala’ya teslim etmek ve O’nun emrine göre hareket etmektir. Ve din ise, onun hükümlerine göre hareket ederek kendini de her şerden korumak ve başkaları için de barışçıl işler yapmaktır. Eğer dünya bu konuyu anlarsa, dünyada kalıcı barış kurmanın öyle manzaraları görülecek ki, dünyayı cennet yapacaktır. Bu çağda bu gerçek dini ve hakiki imanı yerleştirmek için Allah-u Teala Hazreti Mesih-i Mevud’u (as) gönderdi. Ve Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) bağlı olanlar olarak bizim sorumluluğumuz da kendisine yardımcı olmaktır. Dünyaya imanın gerçeğini anlatın ve barışı yayanlar olun. Allah-u Teala’nın lütfu ile Müslüman Ahmediye Cemaati kendi nizamı vasıtasıyla bu işi yapmaktadır. Ancak her Ahmedi Müslüman’a da, kendini İslam talimatının bir örneği yapması farzdır. Ta ki her biri kendi sorumluluğunu eda eden birisi olsun.

Huzur-u Enver, bazı ülkelerde fesadın baş göstermesi, emniyetin olmaması ve gayri müslimler tarafından dine karşı nefret yayılmasının sebeplerini anlattı ki bu İslam’ın adının kötüye çıkmasına sebep olmaktadır. Bütün bunların karşısında bugün sadece Müslüman Ahmediye Cemaati, dinin muhabbet, sevgi ve barış talimatlarını yayıyor ve bütün dünyada içtenlikle iş yapıyor. Bunun neticesinde barış bayrağı altında emniyet ve selamet yaymak için yüzbinlerce insan katılıyor. Huzur-u Enver, Cemaat vasıtasıyla İslam’ın hakiki çehresini gören ve Ahmediye Cemaatine katılan insanların örneklerini sundu. Onlar arasında, başkaları da vardır, biat ederek Allah ve O’nun kullarının haklarını eda edeceğine söz veren insanlar da vardır.

Benin’den bir papaz şöyle beyan etti: “Bugün benim hayatımın çok acayip bir günüdür, çünkü bugün mümin ve Hıristiyan bir yerde oturmaktadır. Hiç şüphe yok ki Ahmediye Cemaati bizim hepimizi bir yerde toplamıştır. Ben  Ahmediyet karşısında selam duruyorum.” Yine Benin’in ulaştırma bakanı dedi ki, “Müslüman Ahmediye Cemaatinin insanlığa hizmeti hiç kimseden saklı değildir. Müslüman Ahmediye Cemaatinin, barış ve muhabbet için Benin’de yaptığı çabalar birinci sıradadır. Ben, Ahmediyetin, barış ve sevgi çabası hizmetleri karşısında saygıyla eğiliyorum.” Burkina Faso’da bir Caminin açılışı üzerine bir arkadaş şöyle dedi: Müslüman Ahmediye Cemaatinin camisini görüp öğrendim ki kesinlikle Ahmediye Cemaati gerçek manada dine hizmet ediyor. Müslüman Ahmediye Cemaatinin dosdoğru cemaat olduğu ve Allah’ın desteğinin onunla birlikte olduğu bugün apaçık belli oldu. Huzur-u Enver, bugün İslam’ın hakiki öğretileri Hazreti Mesih-i Mevud (as) vasıtasıyla dünyaya ulaşıyor, buyurdu. Huzur-u Enver, bu konuda bazı iman verici hadiseler aktardı.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Dünyanın çeşitli yerlerinde, Cemaat vasıtasıyla mesaj ulaştığında temiz yaradılışlı kimseler kabul ederler. Huzur (atba) bu çabalar neticesinde elde edilen meyvelerden bahsetti. Şöyle dedi: otuz üç senedir papaz olan birisi Müslüman Ahmediye Cemaatine katıldı. Kanada Camia (üniversitesinin) öğrencileri bir aylığına Guatemala’ya gönderilmişti. Onlar yüz bin broşür dağıttılar. Bir bey şöyle yazdı: Sizin yaptığınız iş, sonbaharı bahara çevirmenin bir benzeridir. Bir gün mutlaka bahar gelecektir. İsviçre’den bir arkadaş şöyle dedi: sizin sloganınız çok hoşuma gitti. Cemaatin iki temeli, sevgi herkes için, “nefret hiç kimse için,” ve “Dinde zorlama yoktur,” bu iki usul üzerinde yürümekle barış yaratılabilir.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bu fidan, İslam’ın fidanıdır ve Allah-u Teala’nın diktiği fidandır ve bu çağda onun sulanması için Hazreti Mesih-i Mevud (as) gönderildi ve kıyamete kadar Allah-u Teala onu bizzat Kendisi koruyacaktır. Bu fidan daima yemyeşil ve taze kalacaktır. Dünyayı Allah-u Teala’nın rızasına göre yürütmek ve barış ve sevgi yaymak için bu birkaç olayı ben,  Allah-u Teala’nın insanların gönüllerini nasıl açtığını göstermek için anlattım. Başkalarının ağzından bizim lehimizde övgüler söyletir. Kimi Afrikalıdır, kimi Avrupalıdır, kimi Amerikalıdır, bunların hepsinin izlenimleri aynıdır, çünkü barış öğretisi sadece birdir. Dünya barışının garantisi kesinlikle İslam’dır. Muhalifler ne isterlerse yapsınlar, İslam dünyaya emniyet ve barışı gösterecektir. Allah-u Teala bize güç versin ki amellerimizi İslam talimatına uygun hale getirenler olalım ve İslam’ın başarısının bir parçası olalım ve ilerlemesini görenlerden olalım. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 15 Eylül 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 176

Dünya lanetlerinden korkmayınız, çünkü onlar duman gibi göz açıp kapayıncaya kadar dağılıverir ve gününüzü geceye çeviremezler. B...

Video

Downloads: 101

Sabrın Bereketleri

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler