Mta-türk videolar için tıklayınız.

25 Eylül 2015 Kurban Bayramı Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 25 Eylül 2015’de, Kurban Bayramı Hutbesi verdi. Hutbe, MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bugün biz kurban bayramı kutluyoruz. Bu bayram, Hz. İbrahim (as) ve Hz. İsmail’in (as) anısına kutlanır. Hz. İbrahim’in (as) devrinde Ademoğulları arasında tevhidin yerleştirilmesi için kişisel olarak ve ailenin bütün fertleri olarak fedakarlıklar başladı. Hz. İbrahim (as) ilk defa putları kırdığında ve bunun sonucu ateşe atıldığında o, ateşe atılmayı kabul etti ama tevhidi söylemekten vazgeçmedi. Ancak Hüda Teala da yağmur vasıtasıyla o ateşi söndürdü. Daha sonra o, kendi oğlu Hz. İsmail’i (as) Allah’ın emrine göre susuz ve çorak bir yere bıraktı. Dahası, onu öyle terbiye etti ki o, Allah için boğazlanmaya razı oldu.

Hz. İbrahim’in (as) kendi oğlunu kurban etmeyi kabul etmesi kolay bir şey değildi. Çünkü bu evlat ona 90 yaşında nasip olmuştu. Ancak o, tevhidin yerleşmesi için önce kendi oğlunu susuz ve çorak bir çöle bıraktı ki orada yiyecek içecek de yoktu ve vahşi hayvanlar da çoktu. Daha sonra o, onu kesmeye dahi razı oldu. Bu öyle küçük bir fedakarlık değildi. Ama bu, onun daha başlangıcıydı ve bu fedakarlığın son noktası Resulüllah’ın (sav) zamanında oldu.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Hz. İbrahim’in (as) devrinde başlayan iş, nihai noktasına Resulüllah’ın (sav) devrinde ulaştı. Hz. İbrahim (as) ateşe atıldı, Resulüllah (sav) de fitne ateşine atıldı. Hz. İbrahim (as) için ateş sadece bir defa tutuşturuldu, halbuki Resulüllah (sav) için Mekke’de 13 yıl boyunca ve hatta bugüne kadar sürmektedir. Hz. İbrahim (as) insanların Kabe’ye yönelmesi için onu tamir etmişti, Resulüllah (sav) onu son noktaya ulaştırdı. Bugün de yüzbinlerce hacı Kabe’yi haccetmektedir ve milyonlarca insan yüzünü oraya dönerek namaz kılmaktadır. Hz. İbrahim’in (as) zamanında cehalet vardı ve Resulüllah’ın (sav) devrinde cehalet zirveye varmıştı. Hüda Teala’nın Hz. İbrahim’e (as) olan desteği görüldü ve onu ateşten kurtardı. Resulüllah’ın (sav) üzerine de sayısız musibetler geldi ancak Allah-u Teala kendisini daima korudu. Hz. İbrahim’e (as) akrabaları düşman oldular fakat Resulüllah’a (sav) bütün Mekke ve Arabistan’ın tamamı düşman oldular. Hüda Teala dışında hepsi terkettiler. Hz. İbrahim’e (as) Allah-u Teala, gökteki yıldızlar gibi sayısız nesiller lütfetti. Resulüllah’a (sav) öyle sahabeler lütfetti ki yıldızlar gibi olan Kuran öğretileriyle aydınlanıp manevî göğün yıldızları oldular.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Resulüllah (sav) Kabe’yi tevhidin daimî merkezi yaptı. Bütün dünyayı Hüda Teala’ya eğilenler haline getirdi. Araplarda hiçbir öğreti yoktu, cahiliyet devriydi. Resulüllah’a (sav) bu kavim için, tam, eksiksiz ve son kitap indirildi. Onun talimatlarına göre amel ederek bu cehalet devrinin halkları insan oldular ve bu ilmi öğrenerek Allah’a bağlı insanlar oldular ve daha sonra da dini dünyadan üstün tutup tevhidin bayraktarı olarak bu sahabeler tevhidi bütün dünyaya yaydılar. Resulüllah’ın (sav) yüce ahlakına göre hareket ederek, maneviyat, barış ve hikmeti dünyaya öğrettiler.

Bu çağda Hz. Mesih-i Mevud’u (as) göndererek Allah-u Teala bize büyük bir ihsanda bulundu. O bize doğru öğreti verdi ve gerçek tevhidi gösterdi. Bugün biz, biat şartlarında verdiğimiz sözleri yerine getirmek için bütün dünyayı tevhide yönelenler yapmalıyız. Ancak bunun için önce kendimiz yönelmemiz gerekir. İbadetlerin seviyesini yükseltmek gerekir. Namazları korumak gerekir. Birbirimizle sevgi ve muhabbetle geçinmemiz gerekir. Kibiri kalpten çıkarıp atmak gerekir. Ve dahası, nesillerimizin dikkatini de bu maksada ulaşmaya çevirmek gerekir. Bu talimatlara göre amel ettiğimiz müddetçe Hüda Teala’nın nimetleri de inmeye devam edecek. Amel etmeyi bırakırsak nimetler de son bulacak. Biz kendi nefs keçimizi kurban etme idrakine varmadıkça bayramın gerçek mutluluğunu bulamayız. Bu çağda bile yeni Ahmediler böyle fedakarlıklar yapıyorlar. Evlatlarınızı da kendi nefs koyununu kurban etmek için hazırlayın. Onların güzel ahlakta ilerlemesi için çaba sarfedin. Dini dünyadan üstün tutmayı öğretin. Allah-u Teala hepimizi buna muvaffak kılsın.

Hutbenin sonunda Huzur-u Enver, bazı duaları telkin etti sonra ikinci hutbeyi verdi ve daha sonra dua ettirdi. Duadan sonra Huzur (atba), tüm Ahmedilerin bayramını tebrik etti ve şöyle buyurdu: Bayram ve Cuma birleşirse Cuma namazı kılmamaya da müsaade vardır ancak biz Cuma namazı da kılacağız.

Kaynak: Roznama Alfazl, 29 Eylül 2015

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 172

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Downloads: 148

Sabır, sebat ve dua; başta Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmak üzere, müminlerin en büyük ö...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler