Mta-türk videolar için tıklayınız.

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَىْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرٖينَ۞اَلَّذٖينَ اِذَا اَصَابَتْهُمْ مُصٖيبَةٌ قَالُوا اِنَّا لِلّٰهِ وَاِنَّا اِلَيْهِ رَاجِعُونَ۞

Tercümesi: 156. Şüphesiz Biz, sizi biraz kor­ku ve açlık, bir (de) mal, can ve meyve­lerin eksikliğiyle sınarız. (Ey Peygamber,) sabredenlere müjde ver. 157. Onlar bir musibete uğradıklarında (kaygılanmayıp,) “Biz Allah için varız ve muhakkak O’na döneceğiz,” derler.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 2 Ekim 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, hutbenin başında Bakara suresinin 156-157. Ayetlerini okuyup, tercümesini verdikten sonra şöyle buyurdu: Bu ayetlerde, zorluklar, musibetler veya herhangi bir zarar halinde müminlerin gösterdikleri davranıştan bahsedilmiştir. Müminler şahsi veya cemaat olarak bir zarara uğradıklarında Allah-u Teala’nın rızasını elde ederek başarılı olarak bundan çıkarlar. Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’dan (as) birkaç alıntı sundu ve bu alıntıların önemli noktalarını açıklayarak şöyle buyurdu: Her zaman hatırınızda olsun, her ne zaman sıkıntılar ve musibetler Hüda Teala’nın sevdiklerine yahut onların cemaatlerine gelirse bu, bir sınanma olarak gelir ki onun arkasından Hüda Teala nimetlerin müjdesini verir. Bu gibi sıkıntılar Hüda Teala’nın sevdiklerinin muhaliflerine gelirse bu, onların felaketi olarak gelir ve onları helak eder. Zorluklar sırasında sabredenler Allah-u Teala’nın hadsiz, hesapsız ecir ve sevabına varis olurlar. Bir zarar durumunda bir dereceye kadar üzülmek de gerekir, ancak bununla birlikte yeni bir azim ile sonraki hedeflere adım atmak için öncekinden daha fazla çaba sarfetmek ve faaliyet yapmak gerekir.  Sabır edenlere duanın gerçeği de malum olur. Müminin işi her durumda Allah’ın rızasına razı olmak ve Allah’ın herhangi bir fiilinden şikayetçi olmamaktır ve gerçek sabır da işte budur.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) gerçek tövbeye dikkat çekerek buyurur ki, sizin başarılarınız ve imtihanlarınızdan kazançlı olarak çıkmanız için bu da gereklidir. Müminin işi amel ile birlikte tövbeye de dikkat etmektir. Yani her musibet ve zorluk anında Allah’ın Huzuruna eğilip kendi zaaflarını itiraf etmeli ve akabinde iyi amellerle kendi ıslahını devam ettirmelidir.  Müminler üzerinde musibetler ve zorluklar devamlı kalmaz, bilakis gelir ve gider. Bundan dolayı siz sabır, dua ve amellerinizle Allah-u Teala’nın lütuflarını cezbeden olun. Zorluklar ve musibetlerden geçerken “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” diyenlere katılın. Bunun anlamı şudur: Her ne zaman biz Allah-u Teala’ya ait isek, Allah bizi asla helak ve zayi etmeyecektir. Eğer bir sıkıntı geldiyse, belki de Allah-u Teala bize öncesinden daha fazla nimetler vermek için hazırlamak istiyordur. Sonra biz Allah-u Teala’nın önünde eğilerek deriz ki, gelecekteki büyük nimetlerde bizim yüzümüzden bir engel ortaya çıkmasın bilakis, Ey Allah! Biz Sana eğilerek bu nimetleri isteriz ve daima sadece Senin lütuflarını talep edenleriz.

Huzur-u Enver buyurdu ki, eğer bizim Allah ile sağlam ve güçlü bağımız varsa, muhalifler bize hiçbir zarar veremezler. Burada Beytü’l Futuh’un iki salonunda yangın yüzünden büyük zarar oluştu. Bazıları bundan memnun oldular, bazıları ise bizimle gerçek dert ortaklığı sergilediler. Medya vasıtasıyla bu haberin yayınlanması neticesinde bu olay, Cemaatin dünya çapında tanıtımını da sağladı. Bu bize üzüntü vermesine verdi, biz sabır da gösterdik ve “İnna lillah” da dedik, ancak Allah-u Teala bu zarar ve imtihanda bile insanları Cemaat lehinde ayağa kaldırarak dünyaya anlattı ki, Ben bunlarla birlikteyim.  Yangının sebebi ne olursa olsun bu, bizim buradaki Beytü’l Futuh Amilasının yahut idaresinin zaaflarına da işaret etmektedir ve onların da istiğfar etmesi gerekir.  Bir zarar durumunda üzüntü mutlaka olur, fakat üzüntünün, (hareket kabiliyetimizi yok edecek kadar) başımıza musallat olmasına izin verilmez. Şimdi mali bakımdan Cemaate Allah’ın lütufları vardır. İnşallah bu zarar en iyi şekilde telafi edilecektir. Bu zararın sebebi ne olursa olsun, inşallah biz onu Allah’ın lütfu ile en güzel şekilde gidereceğiz. Şu durumda bunun için benim, (fon sağlamak için) Cemaate ayrı bir tahrikte bulunmama gerek yok, ancak insanlar, bir şey söylenilmediği halde kendiliğinden para göndermeye başladılar. Huzur-u Enver, çocukların bile mal fedakarlığı sunduğundan bahsetti. Huzur-u Enver, her iki salonun uğradığı zararlardan ve korunan kısımlardan bahsetti ve Allah-u Teala Kendi ihsanı ile can kaybından da korudu, buyurdu.  Huzur, bir Ahmedinin bu yangından mucizane bir şekilde kurtulmasını da anlattı. Ne olursa olsun, Allah-u Teala büyük lütufta bulundu. Huzur, Cemaat fertleri dikkatlerini dualara versinler dedi ve bazı dualara dikkat çekti. Şöyle buyurdu: Çok fazla istiğfar etmeye gerek var. Allah-u Teala bizi gelecekte de sorumluluklarımızı doğru bir şekilde eda etmeye muvaffak kılsın.

Huzur-u Enver son olarak, Kadiyan dervişlerinden muhterem Çodri Mahmud Ahmed Mübeşşir Sahip, Suriyeli Halit Selim Abbas Sahip ve yine Suriye’den bir Ahmedi arkadaşın vefatı sebebiyle merhumlardan hayırla bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 6 Ekim 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler