Mta-türk videolar için tıklayınız.

9 Ekim 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Terbiyet (ilmî ve ahlakî ilerleme) için, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) yazılarını, nasihatlerini okumak, onlara dikkatini yoğunlaştırmak, anlamak ve ona göre amel etmek şarttır.

İhlas ve vefa ile, itaat ve sevgi ahdini daima göz önünde tutun ve ona uygun davranın

Hilafet nizamının güçlü kalması için hutbeleri dinleyin ve sonra da kendinizi muhasebe edin ve çocuklarınızı da buna bağlı hale getirin.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 9 Ekim 2015’de Hollanda’nın Nunspeet şehrindeki Beytü’n Nur Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Burada genel olarak, ya doğuştan Ahmedi veya gençliklerinde anne babaları Ahmediyeti kabul etmiş olan kimseler vardır. Pakistan’daki kötü durumlar yüzünden hükümet onların burada kalmasına izin vermiştir ve durumları iyileşmiştir. Bütün bunlar Ahmediyetin ihsanıdır. Bu ihsan, her Ahmedinin kendi sorumluluklarını anlamasını ve yerine getirmesini gerektirir. Sorumluluklarınızı anlamak için, Hazret-i Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarını, yazılarını ve nasihatlerini okumak, anlamak, onları dikkatle incelemek ve ona göre davranmak şarttır. Aynı şekilde kendi güzel ahlakınızı ortaya çıkarmak da gereklidir. Ahmediyetin bereketiyle iyileşen durumunuzun şükrü olarak kendinizde olağanüstü değişiklikler yaratmaya çalışın ve çocuklarınızın dikkatini de bu yöne çekin. Eski Ahmediler de takva numunesi olmalı ve hiç kimsenin tökezlemesine sebep olmamalı ve yeni biat etmiş olanlar da, eski Ahmedilerin örneği iyi değildi, demesinler. Ahmediyetin öğretisini, biat sözlerini önünüze koyarak cemaat nizamıyla güçlü bağ kurun ve Ahmediye hilafetiyle ihlaslı ve vefalı itaat bağı kurun. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) iddialarını basirete dayanarak kabul edenler, yüce örnekler sergiliyorlar. Onlar biat ahdine ve biat şartlarına dikkat ederler ve mektup da yazarlar. Diğer herkesin kendini muhasebe etmesi, biatin hakikatini bilmesi ve amel etmeye çalışması gerekir.

Huzur-u Enver, bugün de Hazret-i Mesih-i Mevud’un (as) bazı yazılarını sunacağım, buyurdu. Biat şartlarından onuncu şart şudur: Bu aciz ile kardeşlik ilişkisine girecek ve Allah rızası için iyi olan her işte bana itaat edeceğine söz verip ölünceye kadar sözüne sadık kalacaktır. Benimle kardeşlik bağında öylesine yüksek bir seviyeye varacaktır ki, benzeri dünyevî akrabalık, ilişkiler, bağ ve itaat durumlarının hiçbirinde bulunmayacaktır. Huzur-u Enver buyurdu ki, işte bunlar, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) Allah-u Teala’nın rızası için muhabbeti kökleştirmek amacıyla söylediği kelimelerdir. Ve maruf kararlarda itaati emretti. Şimdi, Hazret-i Mesih-i Mevud’un (as) bütün kararları maruf kararlar idi. Bu kelimeler bize şu sorumluluğu yüklüyor: Biz itaat, ihlas ve vefa ilişkini kökleştirmek için çabalar sarfetmeliyiz ve en yüce standardı yerleştirmeliyiz. Hakeme ancak, bilgi olduğunda itaat edilebilir. Bu yüzden çabalayarak Hazret-i Mesih-i Mevud’un nasihatlerini ve talimatlarını okumak ve sonra da itaat etmek gerekir. Ve dünyada örneği olmayan bir ilişki kurmak gerekir. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) kalbinde bizim terbiyetimiz için sancı vardı, bizim terbiyetimiz için yollar aradı ve beyan etti. Bu iyilik, itaati kesin olarak gerektirir. Ve ayrıca hilafet ile sevgi ve itaatin gerçek coşkusunu yaratın.  Sadece sözlerle sınırlı kalmayın, içten bir değişiklik yaratın. Nefis temizliği için çaba sarfedin. Namazlar kılın, dualar edin, sadakalar verin, hayırlar yapın, bütün bu vesilelerle Hüda Teala ile bağ kurmak için son derece gayret sarfedin.  Bütün aklınızı kullanarak, bütün kuvvet ve gücünüzü harcayarak Allah-u Teala’ya ulaşın.  Bunun için, Hazreti Mesih-i Mevud (as) ve Hilafet nizamı ile ihlaslı ve vefalı bir itaat bağı kurmanız gerekecektir. MTA televizyonunu izleyin. Cuma hutbelerini dinlemeye devam edin ve çocuklarınızı da bunun önemi hakkında bilinçlendirin.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurdu ki, Allah ile bağ kurmak için ilim elde etmek ve sonra bu mesajı dünyaya yaymak şarttır. Bu yüzden ilim de elde edin, “Davet İlellah” da mutlaka yapın. Davet ilellah yaptığınızda kendi ıslahınıza da ilginizi çevirmeniz gerekecek. Bir caminin açılışında ben bir şeyler söylediğimde bir bayan dedi ki, halifenin sözleri çok güzeldir, ancak sizler buna göre davranıyor musunuz, davranmıyor musunuz diye de bakılır. İşte, insanların bakışları sizin üzerinizdedir. Kendi içinizde iyi değişiklikler yaratın. Hilafete itaatte birlik meydana getirin. Sizler şanslısınız ki, davet ilellah için Hüda Teala öyle teknolojik icatlar ortaya çıkardı ki büyük kolaylık oluştu. Televizyon, internet vesaireden istifade edin. Ahmediyette birlik sağlamanın bir yolu MTA ile bağı kökleştirmektir. Allah lütfetsin ki, her evde, her fert buna dikkatini çevirsin ve tam olarak istifade etsinler.

Huzur-u Enver, hutbenin sonunda, Rabvah’ın Mürebbisi ve yetimler kefalet komitesi sekreteri muhterem Hafız Muhammed İkbal Ahmed Sahib’in vefatından dolayı kendisinden hayırla bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi. Ayrıca, Hafız Merhumun büyük abisi muhterem Tahir Mehdi İmtiyaz Ahmed Sahip ve diğer (Allah yolunda) hapse atılmış olanların kurtuluşu için dua etti.

Kaynak: Roznama Alfazl, 13 Ekim 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 176

Bilgi edinmek her Müslüman’ın görevidir. Bilginin sınırı yoktur. İnsan daha önce hiç bilmediği konularla karşılaşabilir. Yeni bir k...

Video

Downloads: 116

Vahiy ve ilham nedir? Günümüzde vahiy kapısı açık mıdır? Allah (c.c.) kullarıyla bugün...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler