Mta-türk videolar için tıklayınız.

16 Ekim 2015 Cuma Hutbesi

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 16 Ekim 2015’de Almanya’nın Frankfurt şehrindeki Beytü’l Afiyet Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Geçtiğimiz günlerde Hollanda’da idim. Orada bir gazeteci bana, Ahmediye Cemaati dünyada en fazla büyüyen cemaat midir? Diye sordu. Ben ona şöyle dedim: Eğer uluslar arası durumuna göre bakarsanız hiç şüphe yok ki Ahmediye cemaati dünyada en fazla ilerleyen cemaattir. Hindistan’ın küçük bir köyünden yükselen bir ses, bugün dünyanın her şehrinde her köyünde yankılanıyor. Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Bir zaman gelecek ki Ahmediye Cemaati dünyanın her yerine gidecek ve onun yayılması Allah-u Teala’nın desteğinin bir nişanı olacak. Allah-u Teala bunun yayılmasını istedi. Yavaş yavaş Allah bu cemaati öyle  yayacak ki hepsine galip gelecek. Mevcut sınanmaların hepsi bitecek. Cemaatimizin bu kadar hızlı ilerlemesi Allah’ın mucizesidir.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Her Ahmedi şu iman ve kesin inanç üzerindedir ki, Allah-u Teala 125 sene önce küçücük ve uzak bir yerden yükselen sesi dünyanın kenarlarına kadar nasıl yaydıysa, Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) ihlas ve vefada ilerleyen ihlaslı kimselerin cemaatini hazırladı ve hazırlamaya devam ediyorsa, aynı şekilde O Allah, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) “sıkıntılar uzaklaşacak ve bu cemaat hepsinden üstün çıkacaktır,” sözünü de tamamlayacaktır. Huzur-u Enver buyurdu ki, bugünlerde biz bu devirden geçiyoruz. Bu cemaat yayıldıkça ve dünya bu adım adım ilerlemeyi gördükçe, ibtilalar da onunla birlikte devam etmesine rağmen her ibtila öncesinden daha fazla Allah’ın desteğini ve cilvesini göstermektedir. Hazreti Mesih-i Mevud (as), bugünlerde ilahi rüyalar çok olmaktadır, buyurur. Allah-u Teala, rüyalar vasıtasıyla insanlara doğruluğu bildirmek istemektedir. Huzur-u Enver şöyle dedi: İlahî rüyalar vasıtasıyla olan yol göstermenin kalpleri açmakta büyük bir rolü vardır. Huzur, rüyalar vasıtasıyla Allah’ın yol gösterdiği insanların hadiselerini anlattı.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) cemaate katılanlarla ilgili devamlı buyururdu ki, bizim cemaatimize bakın, onun tamamı muhaliflerimizden çıkıp gelenlerden oluşmaktadır ve her gün biat edenler işte o muhaliflerden çıkıp gelenlerdir. Onlarda bir öz ve saadet olmasa nasıl çıkıp gelirlerdi. Birçok mektuplar böyle biat edenlerden gelir. Derler ki, ben önceden hep küfür ederdim ancak şimdi ben tövbe ediyorum, beni affedin. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bugün de aynı şekilde bir çok insan var. Onlar önceden muhalefet ederlerdi ancak şimdi ihlasta ilerliyorlar, önce biat ettiler sonra ihlas ve vefada ilerlediler. Kısacası, Allah’ın yaptığı iş ve Cemaatin gördüğü bu mucizeler ve bu iman verici hadiseler, bizim imanımızı daha da kuvvetlendirir. Hazreti mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Ben size doğrusunu söylüyorum ki bu cemaat Allah tarafındandır, eğer bu bir insanın planı olsaydı şimdiye kadar insanî tedbirler ve insanî karşı koymalar onu yok edip izini dahi silmiş olurdu. Muhaliflerin arasında cemaatin ilerlemesi ve büyümesi onun Hüda Teala tarafından olduğunun delilidir. Kısacası siz ne kadar yakin kuvvetinde ilerlerseniz o kadar kalp aydınlanacak.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Biat edenlerden bazıları, biat ettikten sonra onların ruhani durumlarının baştanbaşa değiştiğini, evlerde barış ve sükûnet ortaya çıktığını yazarlar. Bakın! Yeni katılanlar kendi içlerinde nasıl değişiklikler yaratıyorlar. İşte bu durum her birimizde oluşmalı. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, Kuran-ı Kerim okuyun ve Allah’tan ümidinizi kesmeyin. Rabbimiz, her şeye gücü yetendir. Namazlarınızı süsleyerek kılın ve onun manasını da anlayın. Namazlarda sünnet olan dualara ilaveten kendi dilinizde de dua edin. Namazın asıl maksadı ve ruhu duadır. Huzur-u Enver Fatiha suresinin tercümesini ve açıklamasını yaptıktan sonra buyurdu ki aynen bu şekilde namazın diğer kısımlarını da anlayarak kılın. Namazın adabını göz önünde tutun. Sadece kelimeleri ezberlemenin hiçbir faydası olmaz. İnancınız da sadece bu olsun ki Hüda Teala’nın ikincisi yoktur ve amellerinizle de bunu ispat ederek gösterin. Hüda Teala muvaffak kılsın ki hepimiz Allah ile bağımızı güçlendiren olalım, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) gelişinin gayesini anlayanlar olalım ve cemaatin faal ve kuvvetli bir parçası olalım ve İslam’ın talimatlarını dünyaya yayanlar olalım. Amin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 20 Ekim 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 258

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Downloads: 116

Vahiy ve ilham nedir? Günümüzde vahiy kapısı açık mıdır? Allah (c.c.) kullarıyla bugün...

Ses-mp3

Downloads: 128

Beyyine Suresi 1-4 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 09 Nisan 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler