Mta-türk videolar için tıklayınız.

23 Ekim 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 23 Ekim 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala her turda Kendi desteğinin ve kudretinin mucizelerini göstermektedir. Bu, Allah’ın lütuf ve ihsanıdır. Geçtiğimiz günlerde Hollanda ve Almanya turundaydım. Hollanda parlamentosunda, yüksek düzeyde yetkililerin katıldığı bir resepsiyon verildi. Onlar arasında çeşitli ülkelerin parlamento üyeleri, büyükelçiler, yüksek seviyeli yetkililer ve temsilciler vardı. Parlamentoda yaptığım konuşmada İslam talimatlarını ve mevcut ahvalin sorunlarını beyan ettim. Bu programa katılan misafirlerin üzerinde İslam talimatlarının iyi bir etkisi oldu. Misafirlerin izlenimleri şöyleydi: Ahmediye Cemaatinin İmamı mesajını çok etkileyici bir şekilde sundu, Hollanda halkının İslam’ın barış çehresini görmeye hakkı vardır, bu mesaj onlar için gereklidir, bu mesajla dinin gerçek yüzünü görme fırsatı bulduk. Parlamento temsilcilerinin sorularına verdiğiniz cevaplar, doğru düşünebilen her şahsın gözlerini açmak için yeterli idi. Ahmediye Cemaati İmamının, konuşma özgürlüğü, tahammül ve diğer dinlere saygı ve hürmet gibi hassas sorulara verdiği cevaplar son derece yerindeydi. Konuşmanızda İslam talimatına uygun olarak söylediğiniz, tahammül, din özgürlüğü ve kardeşlik hakkındaki sözleriniz kalpleri etkiliyor, çünkü dinler arasında uyum ve dünya barışı için bu değerlere dikkat etmek çok gerekli. Dünyada barışın ikame edilmesi için İslam talimatları çok etkilidir. Eğer bütün insanlar dürüst kalple bu öğretilere göre hareket etseler, dünya barışın beşiği olabilir. Cemaatin İmamının sözlerinden, bizim dinler arası diyalog programlarımıza Ahmediye Cemaatinin temsilcilerinin katılmadığını anladık.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Buna ilave olarak da Hollanda’da yapılan programlara mutlaka bir gazete, radyo veya televizyonun temsilcilisi gelip röpörtaj yaptı.  Onlarla uzun uzun konuşmalar oldu ve bu konuşmalarda onlara Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) makamı, iddiası, İslam öğretisi,  dünya barışı ve hilafet konuları anlatıldı. Böylece orada Cemaatin her şekilde geniş ölçüde tanıtımı yapıldı. Hollanda’nın 3 ulusal gazetesi ve Norveç gazeteleri tur hakkında haber ve rapor yayınladılar. Gazeteler vasıtasıyla toplam 3 milyondan fazla insana mesaj ulaştı. Aynı şekilde radyo vasıtasıyla da yaklaşık yarım milyon insana mesaj ulaştı. Ülkelerin ulusal televizyonlarında da haberler yayınlandı. Televizyon vasıtasıyla mesaj, 5 milyon kişiye kadar ulaştı. Aynen bunun gibi, yazılı medya vasıtasıyla Hollanda’da toplam 8 milyon insana  mesaj ulaştı. Hollanda’da ikinci caminin temel taşını koymak da nasip oldu. Temel atma törenine katılan misafirlerin toplam sayısı 102 idi. Onlar arasında o şehrin belediye başkanı, hakimler, avukatlar, doktorlar, mimarlar, dini liderler ve toplumun değişik kesimlerinden insanlar  vardı. Huzur-u Enver, törenden sonra o misafirlerin camiler ve Ahmediye Cemaati hakkındaki iyi izlenimlerini  anlattı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Daha sonra Almanya’da iki caminin temeli atıldı, oraya da şehrin saygın ve eğitimli tabakası gelmişlerdi. Burada da iyi programlar yapıldı, cemaatin tanıtımı orada daha da arttı. Huzur-u Enver, Almanya’daki camilerin temel atma törenine katılan misafirlerin de izlenimlerini anlattı. Temel atma törenlerinin haberleri televizyon ve gazetelerde yayınlandı, radyolarda bile haberler verildi. Bunlar vasıtasıyla İslam’ın mesajı ulaştı ve buna ilaveten  televizyon ve radyo kanallarını dinleyenlerin sayısı milyonlarcadır. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Almanya’daki Camia Ahmediyada 7 yılı tamamlayarak ilk mezunlar geldi. On altı mürebbi hazırlandı ve onların yıllık toplantısı da vardı. Almanya’ya gitmenin asıl maksadı da buydu. Allah’ın lütfu ile toplantı da çok güzel oldu.  Allah-u Teala, tahsillerini tamamlayan bu mürebbileri, doğru bir şekilde din hizmet yapmaya muvaffak kılsın. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, bu cemaati Allah-u Teala kurdu ve O’nun lütfu ile bu cemaat gelişmektedir. Huzur-u Enver şöyle dedi: İnşaallah Cemaat büyüyecek, genişleyecek ve ilerleyecektir, bu, Allah’ın Mesih-i Mevud’a (as) verdiği sözü ve takdiridir. Ve Allah’ın cemaati ile yaptığı bu muamele her yerde görülmektedir. Huzur-u Enver sonunda, Hazreti Muslih Mevud’un (ra) oğlu muhterem Sahipzade Mirza Ezher Ahmed Sahib’in vefatından dolayı onu hayırla yadetti ve gaip cenaze namazı kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 27 Ekim 2015

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 1839

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Video

Downloads: 86

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 2. Gün Yaptığı Konuşma

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler