Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

30 Ekim 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Dua ölümü kabul etmenin adıdır.   O’nun önünde kendini ölü sayan ve kendini kesinlikle güçsüz gören şahıs ancak, Hüda Teala’ya yalvarabilir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 30 Ekim 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud (as)  ile ilgili bazı olayları ve onun beyan ettiği bazı hikayeleri hazreti Muslih Mevud’un (ra) dilinden anlattı. Buyurdu ki, her olay veya hikaye kendi içinde nasihatin bir yönünü barındırır. Dini bilgiye sahip olanlar bile mevcut durum ve tarihe vakıf olsunlar. Mürebbilerin buna özel ilgi göstermeleri lazım. Huzur-u Enverin, beyan ettiği olaylar ve hikayelerde nasihat şeklinde  söylediği sözler şöyleydi: İnsan eğer doğruluktan uzaklaşarak sözde ermişlik ve ilim cübbesi giymeye çalışırsa rezil olur. Bizim usulümüz şu olmalıdır ki, hiç kimse için beddua etmemeli, aksine muhalifler için bile dua etmeliyiz. Bir mümin için musibetler, zorluklar ve tehlikeler ortaya çıkarsa, Allah-u Teala onun için hayırlı olan imkanlar yaratır. Bu çağda hakiki mümin, zamanın imamına bağlanmış olandır. Bizim için eğer zorluklar baş gösterdiyse, geleceğe dair müjdeler vermek için zorluklardan sonra kolaylık gelir. Ahmediye Cemaatinin tarihi buna şahittir ki her ibtila bizim için Allah’ın lütuflarını artıracak imkanlar getirir.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Kötü düşüncelerin etkisi sohbet ile de olur. Eğer insan, kötü birisinin sohbetinde vakit geçiriyorsa, o kötülük farkında olmadan onda da ortaya çıkar ve iyi birisinin yanında oturmanın iyi etkisi olur. Özellikle gençlerin, kendi arkadaşlarının, oturup kalktıkları kimselerin kendileri üzerinde kötü etki bırakmayan insanlar olmasına dikkat etmeleri gerekir. Aynı şekilde televizyonlardaki kötü programlara bakmaktan çocuklarınızı da engelleyin kendiniz de kaçının. Evin ortamını temiz tutun. Birisinin duası alınmak isteniyorsa onunla bağ kurmak da gereklidir. Allah-u Teala, siz iyilikte birbirinizi geçin, buyurur. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Eğer biz dünyevî faydaları elde etmek yerine iyilikte birbirimizi geçmek için çabalarsak ve aynı şekilde doğruluk üzerinde kalarak birbirimizi geçersek bu, bir yandan bizim ilim ve irfanda ilerlememiz ve sevap kazanmamız için faydalı olacak, diğer taraftan nesillerimizin terbiyetine ve cemaatimizin de ilerlemesine vesile olacaktır.

Huzur-u Enver, hidayet vermek Allah’ın işidir, buyurdu. Allah’ın bize yüklediği iş hidayeti yaymak, mesajı ulaştırmaktır. Bize gerekli olan, bütün yeteneklerimizle, mümkün olduğu kadar bu işi yapmaktır. Neticesini Hüda Teala daha sonra Kendisi verecektir. Filan şahıs Ahmedi olursa Cemaat ilerler diye düşünmemek gerekir, bu düşünce doğru değildir. Bizim dikkatimiz, Allah’ın lütuflarını elde etmeye, bağlılığımız da Allah’a olmalıdır. Bu yüzden şöyle dua etmek gerekir: Allah-u Teala ihlas ve vefa da ilerleyen, dini ilerlemede ileri adım atan insanlar versin. Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) insanlığı dalaletten kurtarmak ve ıslah etmek sancısıyla ilgili olayları anlattı. Sonra Cemaat üyelerinin herhangi bir beceri öğrenmeleri ve çalışmaları için Hazreti Muslih Mevud’un (ra) kelimelerinden nasihat etti. Ve Allah’ın varlığının delilleri ve Allah-u Teala’nın  hazreti Mesih-i Mevud’a (as) desteği ve yardımı hakkında  hazreti Mesih-i Mevud’un (as) kalbinin durumuyla ilgili hazreti Muslih Mevud’un (ra) sözlerinden olaylar sundu.

Huzur-u Enver, her Ahmedinin ahlak standardı en yüksek seviyede olmalı, buyurdu. Bu konuda hazreti Mesih-i Mevud’un (as) örneğini sundu ve provokasyondan kaçınmakla ilgili hazreti Mesih-i Mevud’un (as) öğretisi hakkında hazreti Muslih Mevud’un (ra) nasihatini beyan etti. Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurur: Duada özel durum yaratmak için hazreti Mesih-i Mevud (as) her zaman buyururdu ki eğer bir şahıs, dua sırasında gerçek tazarru oluşmadığını düşünüyorsa, yapmacık olarak ağlamaya çalışsın, eğer böyle yaparsa bunun neticesinde gerçek rikkat (kalp yumuşaklığı) oluşacaktır. Kendisi buyurur ki, dua ölümü kabul etmenin adıdır.   O’nun önünde kendini ölü sayan ve kendini kesinlikle güçsüz gören şahıs ancak, Hüda Teala’ya yalvarabilir. İşte bu durumu yaratan insan, Allah’ın huzurunda başarılı olur ve onun duaları kabule layık olabilir. Allah-u Teala bizi muvaffak kılsın ki kendimizde ahlak standardını da kalıcı olarak yerleştirelim ve ibadetlerin de en yüksek seviyesini ikame edenlerden olalım. Hüda Teala bizi makbul dualara da muvaffak kılsın. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 3 Kasım 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 262

Bu kitap “Davetü’l Emir” adı altında 1926’da bir mektup şeklinde Urdu dilinde yazılmış olup, Farsçaya çevrilerek eski Afgan Kralı Emanullah Han’a sunulmuştu. İlk İngilizce te...

Video

Downloads: 123

Hz. Resulüllah'ın (s.a.v.) yüce mertebesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler