Mta-türk videolar için tıklayınız.

6 Kasım 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Allah yolunda mal fedakarlığı yapmanın önemi ve bereketleri, Tahrik-e Cedit’in yeni senesinin ilanı ve ihlas sahibi insanların fedakarlıkları.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 6 Kasım 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver hutbenin başında Ali İmran suresinin 93. Ayetini ve tercümesini okuduktan sonra şöyle buyurdu: Bu ayette Allah-u Teala müminlerin dikkatini çeker ki, eğer siz Allah’ın rızasını elde etmek için iyilik yapma arzusu taşıyorsanız, o takdirde unutmayın ki iyilik, fedakarlık ister. O halde Allah’ın rızasını elde etmek için fedakarlık yapın ve çok sevdiğiniz, size faydalı olan, size rahatlık ve kolaylık sağlayan şeylerden feda edin. Dünya malı daima insanın hoşuna gider. Para sevgisi ve onu elde etme çabası son noktaya kadar ulaşmıştır. Maddiyat en yüksek seviyesindedir. Böyle bir durumda iyiliğe erişmek için en sevdiği şeyleri harcamak, kendi arzularını ezmek ve başkalarının istekleri için fedakarlık yapmak, yahut din için fedakarlık yapmak, dünyaya düşkün insanların gözünde acaip gülünç bir şeydir. Ancak bu devirde bile Kuran-ı Kerim’in bu emrini idrak eden ve ona göre amel etmeye çabalayan insanlar olduğundan, dünya habersizdir. Bu çağda bile öyle iyilikler yapmaya çalışan insanlar var ki, bu, başkaları için fedakarlık yapmanın en üst seviyesidir. Onlar, dinin yayılması için malını, canını, vaktini feda etmenin standardını yerleştiren ve itaat ve takvada ilerleten iyilikler yapmaya çalışırlar.

Huzur-u Enver buyurdu ki, dünyanın büyük bir bölümü bu insanların kim olduğunu bilmez. Bu insanlar, Resulüllah’ın (sav) kölesi ve zamanın imamı ile birleşerek gerçek iyiliğe ulaşmanın idrakini elde etmiş olanlardır. Hazreti Mesih-i Mevud (as) bir çok yazı ve konuşmalarında Kuran-ı Kerim’in talimatlarını açıklayarak beyan etti. İyilikleri elde etme idraki verdi, fedakarlığın standartlarını anlattı. Buyurdu ki, dünyada insan malı çok sever, “Len tenalül birra” siz en sevdiğiniz şeyleri harcamadıkça gerçek iyiliği asla bulamayacaksınız. Çünkü Allah’ın yarattıklarına dert ortağı olmak ve iyi geçinmenin büyük bir bölümü, mal harcamayı gerektirir. İnsan isar (kendi hakkından feragat) etmedikçe başkalarına nasıl faydalı olabilir? Başkalarına faydalı olmak ve dert ortaklığı için isar zaruri bir şeydir. Ve işte “Len tenalül birra” ayetinde isar talimatı verilmiş ve yol gösterilmiştir. Nitekim, Allah yolunda mal harcamak da insanın fıtrat güzelliğinin ve takvasının ölçüsüdür.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) kurduğu cemaat, fedakarlığın standardını yerleştirdi, buyurdu. Ve bugün  bile Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) cemaatinde öyle erkekler, kadınlar, çocuklar var ki, “Len tenalül birra”nın idrakine varıp fedakarlıklarını artırdıkça artırıp ihlas ve vefada ilerlediler. Bunlar arasında eski Ahmediler de vardır yeni katılmış Ahmediler de. Ahmediyeti kabul etmeden önce onların tercihleri dünyevî arzular idi, ama Ahmediyeti kabul ettikten sonra din için kendi sevgili mallarını feda etmeye razı oldular. Bu, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) bu çağda gerçekleştirdiği inkılaptır. Huzur-u Enver, bu ihlas sahibi insanların fedakarlıklarından birkaç örneği ve iman verici hadiselerini anlattı. Ve tahrik-e cedit’e katılarak mali fedakarlık yapmanın bereketlerinden bahsetti. Daha sonra şöyle buyurdu: Erkeklerin, kadınların, çocukların mal fedakarlıklarının sayısız hadiseleriyle karşılaşıyoruz. Allah-u Teala, Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) dünyanın her köşesinden öyle ihlaslı insanlar lütfediyor ki onlar fedakarlığın ruhunu anlıyorlar. Allah lütfetsin ki bu ruh daima gelişsin ve hepsi takvada ilerleyenler olsunlar.

Huzur-u Enver, Tahrik-e Cedit’in 82. Yılını ilan ederek geçen yılın raporunu sundu. Şöyle buyurdu: Tahrik-e Cedit’in mali nizamında bu yıl, dünya genelindeki Ahmediye Cemaati, dokuz milyon iki yüz on yedi bin sekiz yüz pound mal fedakarlığı yapmaya muvaffak oldu. Geçen yıla göre Pakistan yine birincilik pozisyonunu korudu. Dış ülke cemaatleri arasında Almanya birinci, İngiltere ikinci ve Amerika üçüncüdür. Afrika ülkelerinde Gana, Nijerya ve Mariçüs oldu. Allah-u Teala’nın lütfu ile Tahrik-e Cedit’e katılanların sayısı bir milyon üç yüz on bir bin oldu ve bu yıl yüz bin yeni katılan vardır. Pakistan’ın üç büyük Cemaatinden Lahor birinci, Rabvah ikinci ve Karaçi üçüncüdür. İlçeler arasında sırasıyla Siyalkot, Faysalabad ve Sargoda vardır. Aynı şekilde Huzur-u Enver, Almanya, Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Hindistan’ın fedakarlıkta öne çıkan cemaatleri hakkında da bilgi verdi ve şöyle buyurdu: Allah-u Teala bütün bu katılanların, mallarına ve ailelerine payansız bereket lütfetsin ve onları ihlas ve vefada ilerletsin. Amin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 10 Kasım 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 258

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler