Mta-türk videolar için tıklayınız.

13 Kasım 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Allah yolunda mal fedakarlığı yapmanın önemi ve bereketleri, Tahrik-e Cedit’in yeni senesinin ilanı ve ihlas sahibi insanların fedakarlıkları.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 13 Kasım 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver hutbede, Vadedilen Mesih’in (as) birinci Halifesinin siret ve ahlakı, akıl ve feraseti, itaat ve Allah’a tevekkülü, tevazu, ihlas ve vefasıyla ilgili Hazreti Muslih Mevud’un (ra) anlattıklarını ve ders veren olayları sundu. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Halifetü’l Mesih-il Evvel’in (ra) Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) olan aşk ve muhabbet bağını, kendisiyle ilgili azıcık bir şey dinlemiş veya okumuş olan her Ahmedi bilir. Hazreti Mesih-i Mevud (as) ile sadece Allah için kardeşlik, muhabbet, itaat sözü verdikten sonra ona uygun örnek sergilemek ve daima buna bağlı kalmak ve bütün dünyevi akrabalıklardan daha fazla biatın hakkını vererek Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) bağlanmak konusunda eğer birisi örnek gösterilebilirse, işte o Hazreti Halifetü’l Mesih-il Evvel Hekim Mevlana Nuruddin Behravî’nin (ra) örneğidir. Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) karşı tevazu ve alçakgönüllülükte Ahmediye Cemaati tarihinde eğer birisi en yüksek seviyede görülürse onun da en yüce standardını o yerleştirdi ve Hazreti Mesih-i Mevud’dan (as) hiç kimsenin elde edemediği şerefi o elde etti. Hazreti Mesih-i Mevud (as), Halifetü’l Mesih-il Evvel (ra) hakkında şöyle buyurdu: “Çe huş bude eger her yek zamet Nuruddin bude.” İşte bu çok büyük bir şereftir ki zamanın imamı (as) kendisine inananlar için her şeyin seviyesi olarak onun seviyesini verdi: Eğer herkes Nuruddin olsa, bir inkılap kopabilir.

Hazreti Halifetü’l Mesih-il Evvel’in (ra) fedakarlıklarının seviyesi ve itaatin en yüce örneğinden bahsederek bir yerde Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurdu: Bir defa kendisi Kadiyan’a geldiğinde Hazreti Mesih-i Mevud (as), “bana sizinle ilgili olarak, eğer vatanınıza giderseniz saygınlığınızı kaybedeceğiniz ilhamı geldi,” buyurdu. Bunun üzerine kendisi vatanına geri dönme düşüncesini bile kalbinden çıkardı. Birinci Halife hazretlerinin feraset ve imanından bahsederek hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurur: Hazreti Mesih-i Mevud (as) Cemaati kurduğunda kendisine iman edenler, kişisel cevher bakımından en iyilerdi. Onlardan biri de Hazreti Hekim Molvi Nurudddin idi ve gerçekten de o en iyi yardımcı olduğunu ispatladı.

Birinci Halife hazretlerinin Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) olan aşkını örnek göstererek hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle der: Vadedilen Mesihin Birinci Halifesinin bir adeti vardı ki çok sevindiği zaman muhabbet ile Hazreti Mesih-i Mevud’dan (as) bahsettiğinde “Mirza” kelimesini kullanırdı ve “bizim Mirzamız şöyledir,” derdi.  Başlangıç günlerinde daha Hazreti Mesih-i Mevud (as) iddiada bulunmamışken, kendisinin Hazreti Mesih-i Mevud (as) ile bağı olduğu için o zamandan bu kelime onun dilindeydi. Birçok akılsız kimse o zaman itiraz eder ve Hazreti Molvi Nuruddin beyin kalbinde (neuzübillah) Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) karşı edep yoktur, derlerdi. Bir defa Aksa camiinde Hazreti Mevlana Nuruddin (ra) ders veriyorken şöyle buyurdu: Bazı kimseler bana itiraz ediyor ve diyorlar ki ben Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) edep göstermiyormuşum. Halbuki ben, muhabbet ve sevginin şiddetinden dolayı bu kelimeyi kullanıyorum. Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurur: Zahiri kelimelere bakmamak gerekir, bilakis o kelimelerin içinde saklı olan hakikate bakmak gerekir.

Huzur-u Enver buyurdu ki, bu şahıs tevazuuna rağmen ilim ve marifetin çok yüksek derecesine ulaşmıştı, Hindistan’ın en büyük hekimlerindendi ve Hazreti Mesih-i Mevud (as) kendisine çok büyük bir şeref bahşetti. Ancak bütün bunlar onu tevazuda daha da ilerletti. Allah-u Teala onun derecelerini yükseltsin ve bize de Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) arzusuna uygun olarak o örnekten ders almaya muvaffak kılsın. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bugün Mariçüs’de Calsa Salana oluyor ve Mariçüs’te Ahmediye Cemaati kurulalı yüz yıl oldu. Allah-u Teala onların bu calsasını ve bütün programlarını her bakımdan bereketli kılsın. Ve bu geçen yüz yıl orada yeni ilerlemelere öncülük etsin. Amin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 17 Kasım 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 148

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla; Kelime-i şahadet getirmelerinden dolayı "suçlanan" ve ağır e...

Video

Downloads: 123

Hz. Resulüllah'ın (s.a.v.) yüce mertebesi

Ses-mp3

Downloads: 128

Beyyine Suresi 1-4 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 09 Nisan 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler