Mta-türk videolar için tıklayınız.

20 Kasım 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 20 Kasım 2015’de Japonya’daki Beytü’l Ehad Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver (atba) Türkiye saatine göre sabah saat altıda Beytü’l Ehad Camiine teşrif etti. Huzur-u Enver önce hatıra panosunu açtı, topluca dua etti ve daha sonra Cuma hutbesi ile Caminin açılışını yaptı. Huzur-u Enver, Hac suresinin 42. ayetini okuyup tercümesini verdikten sonra şöyle buyurdu: Allah’ın lütfu ile bugün Japonya Cemaati ilk camisini yapmaya muvaffak oldu. Allah-u Teala bunu he bakımdan bereketli kılsın ve sizler cami yapmanın maksadını elde edenlerden olun. Bu cami, kapasite bakımından Japonyanın en büyük camisidir, ancak bizim amacımız ancak, Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) biat etmenin maksadına ulaştığımızda tamamlanacaktır. Hazreti Mesih-i Mevud (as) gerçek İslam Ahmediyetin Japonlara kadar ulaşması arzusunu büyük bir şiddetle belirtti.  Geçen günlerde Paris’te meydana gelen olay son derece zalimane bir fiildi. Bu fiili işleyerek insanlar, Hüda Teala’nın öfkesine maruz kalıyorlar. Bu bakımdan bir taraftan kendi ibadetlerinin seviyesini yükseltmek, diğer taraftan İslam’ın güzel talimatıyla insanları Allah’a çağırmak  Ahmediler üzerinde büyük bir sorumluluktur. İşte bu, yapılışının hakkının ödenmesi için beş vakit abad edilmesi gereken camidir. Çünkü Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurdu ki, nerede İslam tanıtılacaksa orada cami yapın, böylece dinin yayılmasının ve İslam’ın tanıtılmasının yolları açılacak.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Okuduğum ayette Allah-u Teala’nın hakiki kullarının özellikleri beyan edilmiştir; Onlar Hüda Teala’dan korkan, O’na ibadetin hakkını veren, Allah rızası için kendi malından insanlığın iyiliği için harcayanlardır. İşte bizim bunlara dikkat etmemiz gerekir. Buyruldu ki, sağlamlık ve kuvvetten maksat sadece devlet elde etmek değildir. Aksine bir (manevi) heybet ortaya çıkması ve kalbin sükuna kavuşmasıdır. Öyle bazı insanlar vardır ki, biz hilafet için her şeyi feda etmeye hazırız derler, ama onlara aralarındaki küskünlük ve çekişmeleri bitirmeleri ve birlik olmaları söylendiğinde bir sürü bahane aramaya başlarlar. Eğer gerçek mümin olacaksanız fesat bahaneleri ve yolları aramak yerine fedakarlık yaparak emniyet ve barışı ikame edenler olun.

Huzur-u Enver, müminlerin özellikleri ve onların izahını yaptıktan sonra buyurdu ki, MTA (televizyonumuz) da tebliğ ve terbiyetin en iyi yoludur ve zamanın Halifesi ile de irtibatın en kuvvetli yoludur. Anne-babalar kendileri de çocukları da, zamanın halifesinin programlarını dinlemeye dikkat etsinler. Başkalarının kusurlarını aramak yerine yapıcı işlerle vaktinizi geçirin. Görevliler de muhabbet ve sevgi ile insanların terbiyeti ile meşgul olsunlar. Dargınlıkları artırmak yerine sevgiyi çoğaltmaya çabalayın. Evlerde nizama aykırı veya görevliler aleyhinde sözler söylemekle sizler kendi gelecek neslinizi mahvedenler olursunuz. Bu yüzden böyle şeylerden kaçının. Japon Ahmedi Müslümanlara da diyorum ki, dini öğrenin ve iman ve yakinde ilerleyin.

Huzur-u Enver sonunda, Beytü’l Ahad caminin durumunu beyan ederek şöyle buyurdu:  Caminin toplam alanı bin mekrekaredir. İki kat yapılmıştır ve bölgedeki ana yolun tam üstündedir. Ana salonda beş yüzden fazla cemaat için yer vardır. Lacna salonu ve hol ile birlikte yedi yüz sekiz yüz kişi aynı anda namaz kılabilir. Bu cami, kuzey doğu Asya ülkeleri, Çin, Kore, Honkong ve Tayvan vesairede Cemaatin ilk camisidir. Bu yerde satın alınarak yapılan ilk Cami idi. Satın alınması ve inşası vesaire için 137 milyon 800 bin yuan harcandı ki yaklaşık 1 milyon 200 bin dolara tekabül etmektedir. Huzur-u Enver bu caminin inşasında ortaya çıkan engeller ve Allah’ın lütfu ile onların giderilmesi ve inşaatının tamamlanmasından bahsetti. Huzur-u Enver, bu caminin inşaası için mali fedakarlık yapanların iman verici hadiselerini anlattı. Buyurdu ki, caminin inşası ve açılışı cemaatten olmayanlar bile büyük sevgi ve muhabbet gösterdiler. Huzur-u Enver, Cemaatten olmayan bir avukatın kanuni yardımından da bahsetti. Şöyle buyurdu: Ahmediye Cemaati diğerleri üzerinde bir etki yapmıştır ki Cemaatimizin insanları barış ve selameti yayanlar ve İslam’ın temsilcileridir ve halka hizmet etmektedirler. Allah-u Teala bu fedakarlık yapanları Kendi indinden mükafatlandırsın, onların mallarına ve nüfuslarına bereket versin. Ve onların hepsini bu caminin hakkını verenlerden yapsın. Amin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 24 Kasım 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 204

Bu devir insanları özellikle barış ve sevgi arayışındadır. Kur'an-ı Kerim ve hadislerden az çok haberi olan herkes için bu devir öncede...

Video

Downloads: 72

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 3. Gün Yaptığı Kapanış Konu...

Ses-mp3

Downloads: 108

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler