Mta-türk videolar için tıklayınız.

4 Aralık 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 4 Aralık 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala Kendi vaadine uygun olarak Hazreti Mesih-i Mevud’u (as) göndererek İslam’ın neş’et-i saniyesini (ikinci yükselişini) başlattı, Vahiy ve ilhamın taptaze mucizelerini Hazreti Mesih-i Mevud (as) vasıtasıyla göstererek ona biat edenlerin imanlarını güçlendirdi. Direk olarak Hazreti Mesih-i Mevud’dan (as) feyiz bulanlar kesinlikle çok talihli idiler. Onlar her günün sabahına, o gün Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) hangi yeni vahiy geldiğini öğrenme çabasıyla başlarlardı. Sahabelerin bu durumundan bahsederek Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurur: Ahmediler gün doğar doğmaz, gece Huzur’a (as) hangi vahiy geldiğini öğrenmek için sağa sola koşuşmaya başlarlardı ki imanları daha da güçlensin, onun bereketlerinden istifade etsinler ve Hazreti mesih-i Mevud’a (as) iman etmeye muvaffak kıldığı için Allah’a (cc) hamd ve şükür etsinler. Bazen şöyle de olurdu: Herhangi bir sahabe orada mevcut iken vahiy gelir ve o şanslı kimse de Allah-u Teala’nın vahyini duyardı. Huzur-u Enver, Lahor’lu Seyyid Fazıl Şah Sahib’in bulunduğu sırada, Hazreti Mesih-i Mevud’a (as), “Duvar Mahkemesi” ile ilgili inen vahyi, vahyin Urduca tercümesini ve sonra o vahyin büyük bir görkemle gerçekleşmesini anlattı.

Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) (sohbet) meclislerinden bahsederek Hazreti Muslih Mevud (ra) buyurur ki, bizim kulaklarımızda Hazreti Mesih-i Mevud’dan (as) direk olarak duyduğumuz ses hala yankılanmaktadır. Ben küçük olduğum halde benim meşguliyetim, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) toplantılarında oturup kendisinin sözlerini dinlemekti. Biz o toplantılarda o kadar konular dinledik ki Hazretin (as) kitapları okunduğunda, biz bütün bunları önceden duyduğumuzu anlardık. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) adeti şöyleydi ki kendisi gündüzleyin ne yazdıysa akşamleyin onları sohbet meclisine gelip anlatırdı. Bu yüzden biz kendisinin bütün sözlerini ezberledik ve biz Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) adetlerini ve öğretilerine uygun olan manalarını çok iyi anlardık. Gerçek imandan bahsederek Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurur: İnsan Allah-u Teala’ya nasıl davranırsa Allah (cc) da ona öyle davranır. İşte, insan kalbini ne şekilde O’nun için eritirse Allah-u Teala da ona öyle davranır. Böyle müminleri her türlü engellere rağmen Allah-u Teala geliştirir ve işte onlar gerçek ilerleyen cemaat olurlar. İşte böyle bir iman oluşturmak gerekir. Siz de kalplerinizi aynı şekilde yapın ve Cemaate karşı aynı sevgiyi yaratın da Allah-u Teala’nın sizi nasıl ilerlettiğini görün. Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Kamil iman sahibi birisi, imanının temelini müşahedeye dayandırır. O, muhaliflerin delillerini duymasına duyar ama onların itirazlarının etkisi altında kalmaz. Çünkü o, Allah-u Teala’yı kendi ruhani gözüyle görmüştür. Huzur-u Enver, Hazreti Münşi Arure Han Sahib’in güçlü imanı ve diğer bazı sahabelerin ihlas, vefa, aşk ve muhabbetini gösteren olayları anlattı ve sonra şöyle buyurdu: Öyle insanlarla ilgili olaylar vardır ki onlar Kadiyan’a giderlerdi ve daima orada oturmayı arzu ederlerdi.

Huzur-u Enver, dünyanın genel durumunu anlatarak şöyle buyurdu: Dünyanın hızlı bir şekilde gitmekte olduğu felaket için, Cemaat üyelerinin çok çok duaya yönelmeleri gerekir. Batı dünyası, Fransa’da meydana gelen zalimane olaydan sonra Irak ve Suriye’de sert adımlar atılmasına karar verdi ve hava saldırısı planladı, hatta belki de başladılar. Allah-u Teala bu saldırılardan masumları ve sade vatandaşları korusun. Üstüne üstlük komşu Müslüman ülkeler de bu fitneyi sona erdirmek konusunda hiç ciddi değiller. Bu hava saldırılarına Batı dünyası ile birlikte Rusya da dahildir. Ve Rusya’nın Türkiye ile olan durumu da kötüdür. Bütün bunlar uzun bir müddetten beri insaf ile davranılmamasının neticesidir ki dünya da fesat yayıldı. Sanki dünya savaşına benzer anlaşılmaz bir durum oluştu. Belki de küçük dereceli bir dünya savaşı başladı demek gerekir. Ben bu konuya yıllardır dikkat çekiyorum ancak şimdi bile öyle anlaşılıyor ki insaf ile davranmaya dikkat edilmeyecek. Huzur-u Enver, dünyanın durumu hakkında kısa fakat kapsayıcı bir şekilde bilgi vererek Cemaat üyelerini çok çok dua etmeye teşvik etti ve Allah-u Teala dünyayı helak olmaktan kurtarsın, buyurdu. Şöyle dedi: Geçen yıllarda ben bazı ihtiyat tedbirleri almaya dikkat çekmiştim, onu da dikkate alın.

Kaynak: Roznama Alfazl, 8 Aralık 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 1800

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Video

Downloads: 104

Sabır, Müminlerin bir özelliğidir.

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler