Mta-türk videolar için tıklayınız.

11 Aralık 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Kuran-ı Kerim barış ve huzurun garantörüdür ve şiddeti yok edecek öğretiler sunar.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 11 Aralık 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Gayri Müslimler, İslam’a şöyle itiraz ederler: İslam’ın öğretilerindeki cihad ve diğer sert davranmakla ilgili hükümler yüzünden İslam’a inananlar şiddet seven oluyorlar veya şiddete eğilimliler. Onlara anlatmak lazım ki, nasıl ki diğer dinlere bağlı olanlar kendi öğretilerini zamanın ihtiyaçlarına ve duruma uygun olarak değiştirdilerse, aynı şekilde şimdi Kuran’ı da bu zamana uygun hükümlerle değiştirmek gerekir. Huzur-u Enver, buna cevaben şöyle buyurdu: Bundan kesin olarak ispatlandı ki, onların öğretileri artık Hüda Teala’nın gönderdiği şekilde kalmadı, tersine insanların yaptığı öğretiler oldu. Çünkü o öğretilerin korunacağına dair Allah-u Teala’nın bir vaadi yoktu. Ancak Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de, “Bu zikri yani Kuran’ı kesinlikle Biz indirdik ve kesinlikle onu Biz koruyacağız,” diye ilan edince Kuran’ın korunması için gereken imkanları da yarattı. Bu ayet açık bir şekilde anlatıyor ki, bu Zikri yani Kuran’ı yok etmek isteyen bir kavim ortaya çıkacak  ve o zaman Hüda Teala Kendi indinden bir görevli vasıtasıyla onu koruyacaktır.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: İslam öğretileri, barış ve huzur öğretileridir. Kuran-ı Kerim’in ışığında biz bu öğretiyi dünyaya göstereceğiz. Onlara söylenmesi gereken şudur ki, sizlerin bilginiz olmadığı halde İslam öğretilerinde şiddet olduğunu ve bu yüzden ona inananların şiddeti seven insanlar olduğunu söylemeniz sizin bilgi eksikliğiniz ve cehaletinizdir. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Şu anda dünyaya İslam’ın gerçek resmini göstermek çok gerekli bir şeydir. Her tabakadan ve her mizaçtan insana bu mesajı ulaştırmak her Ahmedinin görevidir. Huzur-u Enver, Kuran-ı Kerim’den, dinin barış talimatının güzelliklerini gösteren bazı örnekler verdi.  Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Kuran’ın açık emridir ki, dinin yayılması için kılıç kaldırmayın ve dinin kendi zati güzelliklerini sunun ve güzel örnek ile kendinize çekin. Başlangıçta kılıç kullanmak emredilmişti diye düşünmeyin, çünkü o kılıç dinin yayılması için çekilmedi, tam tersine düşmanın saldırılarından kendilerini korumak veya barışı yerleştirmek için çekilmişti. Fakat maksat, din için zorlamak asla değildi.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Dinin kendi güzelliklerini göstermek için Kuran-ı Kerim’den ilim öğrenmek ve sonra da kendi güzel örneğini ikame ederek dünyayı kendine çekmek, her Ahmedinin çok büyük bir sorumluluğudur. İşte biz ancak bu ilim ve amel ile, bu çağda Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) hizmetçiliğine girerek, Kuran-ı Kerim ve İslam’ın korunmasında pay sahibi olabiliriz ve dünyaya anlatabiliriz ki eğer dünyada gerçek barış kurulacaksa, ancak Kuran-ı Kerim vasıtasıyla kurulabilir. Huzur-u Enver, barış ve huzur ile ilgili Kuran’ın talimatlarını anlattı ve buyurdu ki, dünyada barış ve huzurun garantisi olabilecek sadece İslam’dır ve barış ve huzuru yayacak olan ve şiddeti sona erdirecek öğreti sunan sadece Kuran-ı Kerimdir. Sözün özü bu öğretinin idrakine varmak ve bu öğretiyi kendi üzerinde uygulamak zorunluluğu vardır. Kuran-ı Kerim’in doğru tefsiri ve açıklaması, onun manevi olarak da korunmasıdır. Allah-u Teala bu çağda Hazreti Mesih-i Mevud’u (as) gönderdi ve bizi ona inanmaya muvaffak kılarak bu iş için bizi de seçmiş oldu. İşte bu güzel öğretiyi dünyada yayma işini yerine getirmek, her Ahmedinin görevidir. Dünya şu anda ateş çukurunun kenarındadır. Böyle bir vakitte dünyayı ateş çukuruna düşmekten kurtarmaya çabalamak ve barış ve huzur sağlayan işler yapmak, her Ahmedinin sorumluluğudur. Bu gayeye ulaşmak için en önemli şey, Allah-u Teala ile bağ kurmak, O’nun önünde eğilmek ve takvayı benimsemektir. İşte biz ancak o zaman kendimize de, nesillerimize de dünyaya da barış ve huzur verebiliriz.

Huzur-u Enver son olarak, emekli mürebbi Muhterem İnayetullah Ahmedi sahibin hazır cenaze namazını ve Kadiyan Dervişi Muhterem Molvi Beşir Ahmed Sahip ile Seyyide Ganita Begüm Hanımefendinin gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi ve merhumların hayırlı amellerinden bahsetti.

Kaynak: Roznama Alfazl, 15 Aralık 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 169

Bilgi edinmek her Müslüman’ın görevidir. Bilginin sınırı yoktur. İnsan daha önce hiç bilmediği konularla karşılaşabilir. Yeni bir k...

Video

Downloads: 71

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 3. Gün Yaptığı Kapanış Konu...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler