Mta-türk videolar için tıklayınız.

18 Aralık 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Resulüllah (sav) iç temizliği, kalp açıklığı, tevekkülü, vefası ve Allah aşkıyla bütün peygamberlerden üstündü.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 18 Aralık 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, hutbenin başında Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) karşı muhalifler tarafından ileri sürülen bir itiraz ve suçlamadan bahsetti. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Ben bugün, Mesih-i Mevud’un (as), Hazreti Resulüllah’ın (sav) yüceliği hakkındaki yazılarından alıntılar sunacağım. Hazreti Mesih-i Mevud (as), ilk yazdığı kitaplarda da son yazdığı kitaplarda da ve ara dönemde yazdığı kitaplarda da Hazreti Resulüllah’ın (sav) yüce makamı ve yüce şanını anlattı ve kendisi sık sık Resulüllah’ın (sav) kölesi ve hizmetçisi olduğunu söyledi. Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarından seçtiği alıntıları sundu.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: “Vahyi İlahi öyle bir aynadır ki orada Allah-u Teala’nın sıfatlarının çehresi, kendisine vahyedilen peygamberin iç temizliği nisbetince görülür. Resulüllah (sav) kalbinin temizliği, iç huzuru, ismeti, hayası, sıdkı ve sefası, tevekkül ile vefası, ilâhî aşkın bütün gerekleri bakımından bütün peygamberlerden daha üstün mertebeli, daha yüce şanlı ve daha saf ve temiz idi. Onun için Yüce Allah (cc) kendisini, kemalât-ı hasse (özel yücelikler) güzelliğiyle, hepsinden daha fazla süsledi. Bütün geçmiş ve gelecek olan insanların kalbinden daha geniş, daha pak, daha masum, daha aydın ve daha aşık olan kalbi, bütün geçmiş ile gelecek olan insanlara indirilen vahiyden daha kuvvetli, daha yüce, daha üstün ve daha mükemmel olduğu gibi, ilâhi sıfatları göstermek için en temiz ve geniş bir ayna olan vahyin inmesine lâyık görüldü."

Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur:  En mükemmel insan olan ve en mükemmel peygamber olan ve bütün bereketlerle birlikte gelmiş olan insan, ki onunla ruhani bağs ve haşrden dolayı dünyada ilk kıyamet meydana geldi ve ölmüş olan bir alem onunla dirildi; O mübarek peygamber, Hazreti Hatemü’l Enbiya, İmamü’l Asfiya, Hatmü’l Mürselin, Peygamberlerin iftiharı, cenab-ı Muhammed Mustafa’dır (sav). Ey sevgili Rabbim! O sevgili peygambere, dünyanın başlangıcından beri hiç kimseye göndermediğin kadar salat ve selam gönder.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur:  Bizim yüce Peygamberimiz (sav) dünyada ortaya çıkınca, dünyada çok büyük bir inkılap oldu ve çok kısa bir zamanda o putperest ve zırcahil Arap yarımadası bir deniz gibi Allah’ın tevhidi ile doldu. Bizim Efendimiz ve sevgilimiz Resulüllah’a (sav) Hüda Teala tarafından bahşedilen nişan ve mucizeler sadece o zamanla sınırlı değildi, tersine kıyamete kadar devam etmektedir… Resulüllah’a (sav) şu manalarda hatemünnebiyyin olma özel onuru nasip oldu: Birincisi, peygamberlik kemalatı (eksiksiz ve mükemmel peygamberlik) onunla sona erdi, ikincisi ondan sonra yeni bir şeriat getirecek bir resul olmayacaktır. Onun makbul oluşunun manzarası şudur ki bugün en az iki yüz milyon her tabakadan Müslüman, Resulüllah’ın (sav) köleliğine amadedir. Ve Hüda Teala Kendisini (sav) yarattığından beri, dünyayı fethetmiş büyük ve güçlü padişahlar, köleler gibi onun ayaklarına kapanıyorlar.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bu yazılardan, Mesih-i Mevud’un (as) Hazreti Resulüllah’a (sav) nasıl bağlı ve âşık olduğu ve daima salat-ü selam gönderdiği anlaşılmaktadır. İlk yazılarında da son yazılarında da Hazreti Resulüllah’ın (sav) köleliğinden gurur duydu. Kendisi, Hazreti Muhammed-i Mustafa’nın (sav) makamının gerçek idrakini elde etti ve onu anlattı. Eğer bugün dünya, Resulüllah’ın (sav) makamını doğru olarak idrak edecekse, bunu ancak Mesih-i Mevud’un (as) öğretilerinden ve yazılarından idrak edebilir.

Huzur-u Enver son olarak şöyle buyurdu: Allah-u Teala biz Ahmedilerin hepsini, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) açıklamalarını ve yazılarını okumaya, dinlemeye ve anlamaya muvaffak kılsın. Ve onlar vasıtasıyla Hazreti Resulüllah’ın (sav) makamını idrak edenlerden olalım. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 22 Aralık 2015

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 169

Bilgi edinmek her Müslüman’ın görevidir. Bilginin sınırı yoktur. İnsan daha önce hiç bilmediği konularla karşılaşabilir. Yeni bir k...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler