Mta-türk videolar için tıklayınız.

25 Aralık 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Tanıdıklarının kendilerini terk ettiği insanların duaları, ilerlemenin tohumu oldu.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 25 Aralık 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, Kadiyan’ın yıllık toplantısının başlamasından bahsederek şöyle buyurdu: Avustralya ve Amerika’nın Batı Yakasında da calsa başladı veya başlıyor ve bugünlerde diğer bazı ülkelerde de calsa yapılıyor yahut yapılmak üzeredir. Hazreti Muslih Mevud (ra), Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) zamanındaki calsalardan ve bazı gaybi haberlerden bahsederek, Ahmedilere, Allah’ın yardım ve desteği ile ilgili olayları anlattı ve bu nizamı kökleştirmek için nasihatlerde de bulundu.

Hazreti Muslih Mevud (ra) ilk calsaları şöyle anlattı: Küçük bir yerde bir veya iki halı serilerek, iki yüz yahut iki yüz elli Ahmedi arkadaş, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) etrafında toplanırdı. Onlar zayıf ve fakir tabakadan insanlardı. Dünya nüfusu bakımından onların hiçbir kıymeti yoktu, hatta dünya onlarla alay ederdi.  Tanıdıkları onları terk etti, evlerinden çıkarıldılar. Onlar sanki yetim ve kimsemiz oldular, ancak onların aşk coşkusu artmıştı. Onlar Allah’ın seçtiği memurun sesiyle toplanmış ve dünyada inkılap yaratmak niyetiyle bir araya gelmişti. Onların zayıf ve güçsüz zamanlarında yaptıkları dualar, o zayıf durumu öyle bir hale dönüştürdü ki Kadiyan’da geniş bir calsa alanı ve çok daha fazla kolaylıklar vardır.  Huzur-u Enver  buyurdu ki, Hazret Muslih Mevud’un (ra) anlattığı 1936 calsasıydı. Bugün, calsa daha da genişlemiştir. Kadiyan’da da daha fazla imkanlar vardır. Orada 20-25 ülkeden insanlar vardır ve diğer birçok ülkede de calsa düzenleniyor. Huzur-u Enver Avustralya’da yeni bir yer alındığından bahsetti.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Eğer tarih sayfalarına dikkatlice bakarsak, Cemaatin ilerlemesi ve genişlemesinde Allah-u Teala’nın lütufları yağmakta ve Cemaat sürekli ilerlemektedir. Huzur-u Enver, calsaların yayılmasından da bahsetti. Bugün, Rabvah ve Pakistanlılar üzgün olacaklar, onlara söyleyeceğim şudur ki, üzülmesinler, durumlar mutlaka değişecek, ama bunun için dua edin. İmanda zayıflık göstermeyin. İmanda sağlamlık ve dualara yüklenerek Allah’ın rahmetini cezbedin. Böyle yaparsanız durumlar mutlaka değişecek. Unutmayın ki İlahî Cemaatler ilerlediğinde onlara muhalefet de olur. Hasetçiler yaramazlıklar yaparlar. Ancak Allah-u Teala, kararlılıkla dik durarak istikamet gösterenleri ilerlettikçe ilerletir. Pakistan ve Endonezya’dan sonra şimdi muhalifler Kırgızistan’da bir Ahmedi’yi Allah yolunda öldürdüler. Ve bugün Cuma namazı sırasında Bangladeş’te bir camimizde patlama oldu ve Ahmediler yaralandılar. İlerlemeyle birlikte muhalefet de arttı. Ancak bizim, sabır ile, imanda ilerleyerek dualara da sarılmamız gerekir.

Huzur-u Enver, calsa salana ile ilgili olarak, Hazreti Muslih Mevud’un (ra) iki nasihatini de arkadaşların dikkatine sundu. Birincisi Cemaat üyelerinin calsaya mutlaka katılmaları lazım. Calsaya katılmayan insanların çocukları dinden uzaklaşırlar. Bu yüzden her ülkedeki Ahmediler kendi calsalarına mutlaka katılmaya çalışmalıdırlar. İkincisi, calsaya katılanların unutmamaları lazım ki misafirperverlik en iyi şekilde sağlanmaya çalışılmaktadır, ancak yine de herhangi bir eksiklik kalır. Böyle durumlardan dolayı sendelememek, bilakis sabır ve tahammül ile karşılamak ve calsanın asıl maksadını göz önünde tutmak gerekir. Yani ilminizi artırın, dualar edin, ibadetler yapın ve Davet İlellah (tebliğ) için fedakarlıklarda bulunun ki bu mesaj yayılabilsin. Kalplerinizde, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) sahabelerinin kalbinde parıldayan iman, ihlas ve coşkuyu yaratın. Onların duaları ile bu ilerlemeler gerçekleşti. Bugün sizler o tohumu tekrar ekin ki sizin evlatlarınız da ilerlemenin manzaralarını görsünler ve bu mesajı yaymaya devam etsinler. Bizim hedefimiz çok büyüktür, hepimizin birleşerek ona ulaşmamız lazım.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Muslih Mevud (ra) der ki, önce insanlar yürüyerek calsaya gelirdi, sonra at arabası ve kağnı ile gelirlerdi, sonra arabalar başladı, daha sonra trenler başladı ve bir zaman Kadiyan’a uçakların gelmesi de mümkündür. Bugün birçok ülkelerden insanlar uçaklarla oraya ulaştılar. Ancak, charter (kiralık) uçakların misafirleri Kadiyan’a getireceği günler de gelebilir. Bu, Hüda Teala için imkansız değildir. Huzur-u Enver hutbenin sonunda, Kırgızistanlı saygıdeğer Yunus Beyin Allah yolunda katledilmesinden ve onun hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 29 Aralık 2015

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 223

Müslüman Ahmediye Cemaati 3. Halifesi Hz. Mirza Nasır Ahmed’in bir konuşmasından metne aktarılmış olan bu kitapta Hz. Mirza Gulam Ahmed

Video

Downloads: 178

Bu bölümde, kalbim temiz deyip ibadet yapmayanların durumu nedir, tesettürün anlamı ve hikm...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler