Mta-türk videolar için tıklayınız.

1 Ocak 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Sadece başlangıçta değil, yılın on iki ayı, 365 gün kalpte pak bir inkılap meydana getirmek şarttır

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 1 ocak 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, yeni bir yılın başlaması dolayısıyla, Kuran-ı Kerim ve Hazreti Resulüllah’ın (sav) sünnetine göre yaşantıyı sürdürmenin yolunu ve alışkanlığını, Vadedilen Mesih’in (as) açıklamaları ışığında beyan etti ve bütün Ahmedilerin en büyük amacı Allah-u Teala’nın rızasını elde etmeye çalışmak olmalıdır buyurdu.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Bugün yeni senenin ilk günü ve mübarek Cuma günüdür. Yeni yıl tebrikleri gelmektedir. Ahmediler, yılın başlangıcını herhalde ibadetlerle yapmışlardır. Ancak unutmayınız ki Allah-u Teala’nın nazarında mümin, sadece bir günü ibadetle geçiren değil, bilakis sürekli olarak ibadet yapmak suretiyle kalpte iyi ve temiz değişiklik yaratandır. Ve Allah’ın rızasını kazanmak için hiç bıkmadan ve usanmadan aralıksız çaba gerekir. Bir günlük iyilik, ibadet yahut teheccüd yeterli olmayacak, bilakis bunları yılın on iki ayında, 365 gün tam bir azimle yerine getirmek gerekecektir.

İnsanın, Allah-u Teala ile bağ kurması gerekir. Onun yaşaması da ölümü de Allah için olmalı.  Dünya lezzetlerini elde etmek amaç olmasın, iman sadece lafta olmasın. Hazreti Resulüllah’a (sav) itaat ve muhabbet iddiası, öylesine olmasın. Eğer amel olmazsa sadece kabuk hiçbir işe yaramaz. Adamın biri, çocuğunun adını Halid (yani uzun ömürlü) koydu ama o daha o gece mezardaydı. İsim ile hiçbir şey olmaz. Bir şeyde öz olmazsa, o, bir çöp gibi atılır. Bu yüzden daima, Allah’ın rızasını elde edecek amelleri benimsemek gerekir. Daima dini dünyadan üstün tutun.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Mesih-i Mevud (as) dini işleri tercih eden bir cemaat kurmak isterdi. Allah’ın rızasını her şeyin üstünde tutun.  Bu konuda Hazreti Mesih-i Mevud (as) bir çok nasihatlerde bulundu. Bugün bunları Cemaatin önüne koyarak, pak değişiklikler yaratmaya dikkatinizi çekiyorum. Dünya hırsında ilerlemeyin, bununla susuzluğunuz daha da artar. Dünyanın içine dalıp yuvarlanan hiçbir şey elde edemez. Dünya için divane olan Allah-u Teala’dan uzaklaşır. Bu yüzden Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) talimatlarını göz önünde tutarak hayatlarınızı geçirin.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) yazılarından ve sözlerinden bazı talimatları sundu. İnsan bu talimatlara göre hareket ederek yaratılışının amacına ulaşabilir. Dini talimatlara gerçek anlamda bağlı olmak ve şeytandan uzak olmak gerekir. Dünya iyilikleri ancak şudur ki onlar vasıtasıyla dini iyilikler elde edilir. Birisine eziyet vererek veya caiz olmayan yollarla elde edilen dünya, dinin iyiliği olamaz. Bu yüzden dünyayı kazanmanın o kötü yollarını terkedin.

Huzur-u Enver buyurdu ki, dünyada vebalar, depremler ve afetler Allah’ın öfkesi yüzünden gelir. Nimet verilmiş (Mün’em aleyhim) gruba dahil olmak için kendi içinizde tertemiz değişiklik meydana getirmek gerekir. Tertemiz değişiklik için takva yolunu benimseyin. Yani tam olarak Allah-u Teala’ya eğilin, biraz şeytana biraz Allah’a yönelmek, Hüda Teala’nın hoşuna gitmez. Allah şirki sevmez. İkinci yol, pak değişiklik için daima ölümü hatırlayın. Kim bilir ölüm ne zaman gelecek, bu yüzden daima takva yollarına adım atın. Üçüncü yol, gafleti terk edin buyurdu. Sonra buyurdu ki, istiğfara devam edin. Hatalarınız ve günahlarınız için utancı benimsemek suretiyle nefs-i mutmainne’yi (sükuna ulaşmış nefs) elde etmeye çalışın. Başka bir yol olarak şöyle buyurdu: Sıkıntı veya musibet durumunda sabredin ve Allah’a yönelin ve sürekli olarak iyiliklere adım atın ki böylece Hüda Teala’nın rahmetinin gölgesi sizin üzerinizde olsun. Pak değişiklik için kibir ve kendini beğenmeyi terk edin. Öfkelenmeyin, çünkü öfke de kendini beğenmekten ortaya çıkar. Sonra, başkasını kendinize tercih etme isarı (fedakarlığı) olsun. Onlar için dert ortaklığı ve sevgi duyguları yaratın.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Anne babalar, çocukların dikkatini sadece dünyevi eğitime çekmesinler, onların dini eğitimini de düşünsünler. Görevliler de insanlara nasihat etsinler. Ancak başkalarına nasihat ederken, kendi içinizde de değişiklik meydana getirin. Başkalarına ettiğiniz nasihate kendiniz amel etmezseniz bu olmaz, aksine kendiniz iyi örnek olun. Duanın kabulü için de takva şartı vardır. Kim takvayı benimserse onun için duaların kabulünün kapısı açılır.

Kaynak: Roznama Alfazl, 5 Ocak 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 222

Müslüman Ahmediye Cemaati 3. Halifesi Hz. Mirza Nasır Ahmed’in bir konuşmasından metne aktarılmış olan bu kitapta Hz. Mirza Gulam Ahmed

Video

Downloads: 91

Kuran-ı Kerim ve Hadisler ışığında cinler konusuna doyurucu açıklamaları bu bölümde bu...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler