Mta-türk videolar için tıklayınız.

8 Ocak 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Çandalara katılmak terbiyet (yani ilmî ve amelî ilerleme) için çok gereklidir. Bu olmaksızın imanda ilerlemek mümkün değildir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 8 ocak 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) indirilen “Benden başka ilah yoktur, öyleyse sadece Beni koruyucu olarak benimse,” vahyinden bahsetti ve buyurdu ki, bu vahiyde Allah-u Teala, Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) şu teselliyi verdi: Senin başka yerlere bakmana hiç gerek yok, senin bütün işlerini güzelce halledecek olan Benim ve Ben kesinlikle bütün işler için imkanlar yaratacak olanım. Hazreti Mesih-i Mevud (as) cemaatin dikkatini şöyle çekti: Bu vahyi Cemaatin devamlı hatırında tutması gerekir ki Allah-u Teala sizin hizmetlerinize ve fedakarlıklarınıza muhtaç değildir, bu cemaati O kurdu ve bizzat Kendisi onu yürütecektir. İşte, Cemaat bu maksadı anladı ve Allah’ın lütuflarını cezbetmek ve bu görevi ilerletmek için her türlü fedakarlığı yaptı.

Huzur-u Enver, Vakfe Cedit Hareketinin maksadını açıklayarak şöyle buyurdu: Bu hareket başlangıçta sadece Pakistan için idi. Daha sonra bütün dünya için genelleştirildi. Bu hareket, Pakistan’daki köyler ve uzak bölgelerin terbiyet ve davet ilellah (tebliğ) işleri için idi. Hareketin genelleştirilmesinden sonra onun özel amaçları vardı, belli bölgeler için o fondan harcanırdı. Ve onun harcandığı bölgeler, Hindistan, Afrika ve fakir ülkelerdi. Huzur-u Enver, bir gencin, “Vakfe Cedid bütün dünya içindir, o halde Tahrik-e Cedid’in faydası nedir?” sorusuna cevaben şöyle buyurdu: Vakfe Cedid belli bölgeler içindir, halbuki Tahrik-e Cedid fonundan ise dünyanın ihtiyaç duyulan her ülkesinde harcama yapılır.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: 31 Aralık 2015’de Vakfe Cedid’in 58. Yılı tamamlandı. Ve tamamlanan bu yılda dünya genelindeki cemaatlerin ihlas sahibi kimseleri, 6 milyon 891 bin pound mali fedakarlık yapmaya muvaffak oldular. Ve bu 2014 yılında yapılandan 682 bin pound fazladır. Vakfe Cedid’den elde edilenlerin üçte biri, bu çandanın ödendiği ülkede harcanır. Kalanın yarısı Kadiyan ve Hindistan için ve diğer yarısı da Afrika ve diğer ülkelerde harcanır. Huzur-u Enver, Vakfe Cedid fonundan yapılan işlerle ilgili şöyle anlattı: Hindistan’da 19 caminin yapımı tamamlandı, 23 cemaat merkezi yapıldı. Hindistan’ın gözetimindeki Nepal’de de 2 cami tamamlandı ve 2 de sundurma yapıldı. Camiler ve merkezler yapılmadıkça cemaatler ikame edilemez. Afrika’da 130 caminin yapımı tamamlandı ve 27 caminin inşaası devam etmektedir.

2010’da Vakfe Cedid’e katılanların sayısı 600 bin idi, bu yıl katılanların sayısı ise 1 milyon 235 binden fazladır. Çandalara katılmak terbiyet (yani ilmî ve amelî ilerleme) için çok gereklidir. Bu olmaksızın imanda ilerlemek mümkün değildir. Çanda vermek suretiyle bir bağ kurulur ve onun bereketleri de görülür. Huzur-u Enver Vakfe Cedid ile ilgili olarak, insanların nasıl fedakarlıklar yapmaya muvaffak olduklarını ve onların, ümit ettiklerinden daha fazla Allah-u Teala’nın lütuflarından pay aldıklarını gösteren bazı iman verici hadiseler anlattı. Buyurdu ki, bu olaylarda, Allah’ın, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) Cemaatine olan desteğinin manzaraları da görülmektedir. Vakfe Cedid’in bu yılki toplam gelirlerinde Pakistan birinci sıradadır, ondan sonra İngiltere, Amerika, Almanya ve Kanada gelmektedir. Huzur-u Enver, Pakistan, Batı ülkeleri, Afrika ve Hindistan’ın yerel cemaatlerinin Vakfe Cedid’e katılımlarıyla ilgili bilgi verdi.

Huzur-u Enver, hutbenin sonunda,  Rabvah’ın özel kalem müdürü muhterem Muhammed Eslemşad Mangla beyin ve muhterem Ahmed Şher Coya beyin vefatından dolayı merhumların hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 12 Ocak 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 142

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla; Kelime-i şahadet getirmelerinden dolayı "suçlanan" ve ağır e...

Video

Downloads: 90

1 Ekim 2010 Cuma Hutbesi Ensarullah'a nasihatler

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler