Mta-türk videolar için tıklayınız.

15 Ocak 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Allah-u Teala, iyilik üzerinde sebat gösterenlerin nesillerini de korur. Bunun şartı şudur ki nesiller de iyilik üzerinde sebat göstersinler ve Allah-u Teala ile bağ kursunlar.

Namazı cemaatle kılmanın, kişisel faydası ile birlikte toplumsal faydası da vardır ve bu sayede toplumsal birlik oluşur.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 15 ocak 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala, Kendi evliyalarının ve iyilik üzerinde sebat gösterenlerin evlatlarını ve nesillerini de korur ve mükafatlandırır. Şartı şu ki, o evlatlar ve nesiller de iyilik üzerinde sebat gösterenler olsunlar. Hazreti Mesih-i Mevud (as) bir yerde, bir evliyadan bahsederek şöyle buyurur:  O evliya, gemide yolculuk ediyordu, denizde fırtına çıktı, nerdeyse gemi batacaktı ki onun duası ile kurtarıldı ve dua sırasında o ermişe şöyle vahyedildi: Senin hatırına Biz hepsini kurtardık. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurdu ki,  bakın! Bunlar laf salatasıyla elde edilmez, aksine bunun için çok çalışmak gerekir, Allah-u Teala ile bağ kurmak gerekir ve atalarının iyiliklerini devam ettirmek gerekir. İşte, salihlerin, evliyaların ve ermişlerin nesli olmak ancak, insan kendisi de iyilik üzerinde sebat gösterince ve Allah ile bağ kurunca fayda verir.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud (as) ile ilgili olarak ikinci halife hazretlerinin beyan ettiği bazı olaylar ve sözleri sundu. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) cemaatle namaza bağlılığı konusunda şöyle der: Hazreti Mesih-i Mevud (as) namazı o kadar severdi ki, her ne zaman hastalık veya başka bir sebepten dolayı dışarıya çıkamazsa ve namazı evde kılmak zorunda kalırsa, annemiz ve evin çocuklarıyla birlikte namazı cemaatle kılardı. Huzur-u Enver, bunun önemini açıkladıktan sonra şöyle dedi: Namazı cemaatle kılmanın, kişisel faydası ile birlikte toplumsal faydası da vardır ve bu sayede toplumsal birlik oluşur. Namaza birlikte durmak emrinin hikmeti şudur: Kimde daha fazla nur varsa, o, zayıf olanlara sirayet ederek kuvvet versin ve birbirlerinden haberdar olarak aralarında sevgi meydana gelsin. İşte bu düşüncelerle namazlarınızı muhafaza etmeniz gerekir. Namazı terk etmekle ilgili bir olayı anlatarak şöyle dedi: İnsan şeytanın sözünü reddettiği zaman, şeytan onun peşini bırakır. İşte bizim de, her fırsatta şeytanı ümitsiz bırakmamız ve gücümüz yettiğince Allah-u Teala’nın rızasını elde etmek için çabalamamız lazım.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Mesih-i Mevud’a (as), “Padişahlar senin elbiselerinden bereket arayacaklar,” vahyi indi. Hazreti Muslih Mevud (ra) bunun çok güzel bir açıklamasını şöyle yaptı: Padişahların, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) elbiselerinden bereket arayacakları gün gelince, onun sahabelerinden ve daha sonra gelenlerden de, onların derecesine göre, bereket elde edecekler. İşte, sizler sevinmekle birlikte istiğfar etmeye de devam edin, kendiniz için de başkaları için de dua edin. Hazreti Muslih Mevud (ra) buyurur ki, sizler hazreti Mesih-i Mevud’un (as) sözlerinden bereket aramaya başladığınızda onlar da işte ancak o zaman Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) elbiselerinden bereket arayacaklar.  Onun sözlerinden bereket aramak, onları okumak ve ilim elde etmektir.  Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) diğer mübarek eşyalarını iyi bir şekilde muhafaza etmek için bir tedbir yoktu. Şimdi ise bu mübarek eşyaları korumak için Rabvah ve Kadiyan’da Allah’ın lütfu ile çalışılmaktadır ve önemli miktarda iş tamamlanmıştır. Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarının basımı devrinde,  kendisinin, kitapların basımının en güzel şekilde olması için nasıl çabaladığını, ikinci Halife (ra) hazretlerinin kelimeleriyle anlattı.

Huzur-u Enver hutbenin sonunda, İngiltere’den muhterem Çodri Abdulaziz Doger beyin ve muhterem İkbal Nesim Azamet But hanımefendinin vefatı dolayısıyla onların hayırlı amellerinden bahsetti ve hazır cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi. Ayrıca, Kadiyan dervişlerinden sayın Kureyşi Muhammed Şefiğ Abid beyin hanımı olan muhterem Sıddıka hanımefendinin vefatı dolayısıyla kendisini hayırla yadetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 19 Ocak 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 170

Dünya lanetlerinden korkmayınız, çünkü onlar duman gibi göz açıp kapayıncaya kadar dağılıverir ve gününüzü geceye çeviremezler. B...

Video

Downloads: 82

Günümüzde hilafet ve halifeye tabi olmak meselesi tüm açıklığıyla bu bölümde anl...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler